Hanák Competition Superb RS | Muškařské pruty | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyRecenze Muškařské pruty Hanák Competition Superb RS
Kategorie: Recenze muškařských výrobků | Autor: Samuel Piekar

Poznatky z muškaření s prémiovými pruty Hanák Competition Superb RS a doporučení využití jednotlivých prutů z této řady.


Muškařský prut Hanák Competition Superb RS Graphene Stillwater

Muškařské pruty Superb RS Graphene jsou momentálně vlajkovou lodí značky Hanák Competition. Tyto prémiové pruty jsou na trhu od roku 2022 a vzhledem k tomu, že už jsem delší dobu hrdým majitelem dvou modelů Superb RS, tak bych se s vámi rád podělil o své zkušenosti s nimi.

Technické specifikace prutu

  • Jedná se o sérii čtyřdílných muškařských prutů vyrobených z nového materiálu Graphene, který je v tahu mnohem odolnější a lehčí než blanky běžných prutů.
  • Očka prutu jsou vyrobena z titanu. S titanovými očky se můžete setkat hlavně u zakázkově stavěných prutů. Největší výhoda titanových oček je jejich pevnost a zároveň lehkost, díky které minimálně ovlivňují akci blanku. Koncová vodící očka s keramickou vložkou jsou umístěna tak, aby nedocházelo k zamotání šňůry o očko během dlouhých hodů při jezerním muškaření a streamerování.
  • Na blanku prutu jsou červeně vyvázané značky, díky kterým si můžeme orientačně odměřit vzdálenosti mušek nebo délku ulovených ryb.
  • Na rukojeť prutu byl použit korek nejvyšší kvality AAAA.
  • Pruty jsou dodávány v pevném designovém tubusu.
  • Supern RS jsou vyráběny ve třech kategoriích podle použití: River, Trophy a Stillwater.

Technické specifikace jsou sice určitě zajímavé, ale o samotném prutu nám tolik neřeknou, proto bych se teď rád podělil o mé osobní dojmy.

První věc, která mě u prutů Superb RS zaujala, jsou trochu netradiční délky prutů. Pruty jsou vyráběné v délkách 9,3, 9,8 a 10,3 stop. Firma Hanák tímto reaguje na trend zahraničních závodníků, kteří obecně používají delší pruty na suchou mušku (pruty o délce 9,3 - 9,6 stop oproti klasickým 9 stopám) a na nymfu, kde se používají pruty delší než 10 stop. Důvodem používání delších prutů je hlavně výhoda v nahazování na větší vzdálenost a přesnějším vodění muškařské šňůry nebo francouzského návazce.

Když vezmu do ruky nový prut, tak nejdůležitější věcí je jeho akce. Osobně mi nejvíce vyhovují pruty, které mají středně rychlou akci, která mi dovoluje daleko a přesně nahazovat.  Zároveň je prut pořád velmi citlivý a dokážu si dovolit použít i jemnější návazce. Z prutů s pomalou akcí sice ryby moc nepadají, ale nahazování na dlouhé vzdálenosti je často dosti obtížné. Pruty s pomalou akcí přesto s oblibou používám na mokrou mušku, kdy mi pomalá akce prutu vypruží razantní záběry. S rychlými pruty se naopak nahazuje výborně i na delší vzdálenosti, problém je však při použití jemných návazců a při zdolávání převážně menších nebo středně velkých ryb, kdy nám rychlý prut nemůže tak dobře vypružit výpady ryby a ryba se nám může jednoduše “vyříznout”.

Zlatou střední cestou jsou tedy středně rychlé pruty. Stejnou akci mají i pruty RS. Jemnější špička prutu navíc napomáhá vykrýt výpady ryb! Kdybych měl porovnat rozdíl mezi předchozí řadou Superb XP a novým Superbem RS, tak je Superb RS ještě o něco jemnější ve špičce a také citlivější, což lze pocítit hlavně při nymfování, kdy cítíte spoustu záběrů ve špičce prutu, aniž byste viděli záběr na indikátoru.

Než se dostanu k představování jednotlivých modelů, musím vám vysvětlit označení muškařských prutů HANÁK COMPETITION. Jako příklad si vezmu následující model prutu: Superb RS River 398

Nejdříve máme napsán model prutu, setkat se můžete i s kódem, zde např. HRRS_398

  • První z řady čísel nám označuje AFTMU prutu. V tomto případě #3
  • Druhé dvě číslice nám označují délku prutu ve stopách, tedy 9,8 stop, což je 298 cm

Superb RS River 293

Nejjemnější a nejkratší verze této řady je 282 cm dlouhý prut #2. Díky jeho délce je primárně určen pro suchou a mokrou mušku. Na malých zarostlých vodách by se dal ale samozřejmě použít i na francouzskou nymfu. Tento prut najde nejlepší uplatnění na menších tocích, při lovu pstruhů a hlavně lipanů, kde budete muset mušky jemně prezentovat za použití jemných návazcům a malých mušek.

Superb RS River 298

Kratší nymfovací prut v délce 292 cm na dvojkovou šňůru, který je díky své délce stále dost univerzální i na další techniky. Pokud se tedy nechcete k vodě tahat s dvěma pruty (prutem na suchou mušku a dalším prutem na nymfu), je tohle ideální prut právě pro vás. Díky délce prutu se s ním dobře manipuluje při nymfování i v zarostlých místech řek a kratší prut je navíc rychlejší při samotném záseku. Při chytání na sucho s delším prutem si ovšem musíte dávat v zarostlých úsecích řek pozor na okolní stromy. Tento prut bych si vzal na vody typu Volyňka, Svratka, nebo na menší mimopstruhové říčky.

Superb RS River 2103

Nejdelší verze prutů RS o délce 312 cm, která je nymfovacím speciálem a umožňuje delší hody a vodění mušek na větší vzdálenost. Používání delších prutů na nymfování je hlavně v zahraničí velkým trendem. Příliš dlouhé pruty ale mění svou akci, jsou příliš měkké a pozdě s nimi zaseknete ryby. Proto beru prut o délce 312 cm jako rozumný kompromis mezi délkou a akcí prutu. S tímto prutem nahodím značně dál než s běžným prutem o délce 10 stop, ale prut si zároveň stále udržuje svoji rychlost a přesnost. Tento prut je zkrátka určen pro milovníky jemného nymfování.

Superb RS River 393

Ideální trojkový proutek, na suchou a mokrou mušku. Naprosto nepostradatelná verze prutu na říční chytání pstruhů, lipanů a tloušťů, na pstruhových a mimopstruhových revírech, který si poradí i s větší rybou.

Superb RS River 398

Všestranný muškařský prut, se kterým bych šel jak na malý potok, tak na řeku, jako je Vltava. Pokud bych si měl vybrat jeden všestranný prut z této řady, tak by to byl právě tento.

Superb RS River 3103

Momentálně se jedná o můj oblíbený nymfovací prut, který můžu tedy i dobře hodnotit. Předtím byl můj oblíbený prut Superb XP 299, na který nemohu říct špatné slovo. Oproti tomuto prutu je ale značně kratší. Vzhledem k tomu, že rád prezentuji mušky na delší vzdálenost, tak mi delší prut vyhovuje více. Nahodím s ním dál, neplaším si tolik ryby a mušky jdou vodou taky trošku jinak. Vzhledem k tomu, že má prut jemnější špičku, tak v ní jde krásně cítit i hodně záběrů. Oproti prutu Superb XP 3100 je prut o něco jemnější a citlivější.

Superb RS Trophy 493

Verze Trophy jsou pruty AFTMA 4 a 5, určené pro lov trofejních ryb na našich nebo zahraničních prémiových revírech, proto mají na konci prutu i krátkou korkovou koncovku. Tato verze je opět speciálně dělaná na suchou a mokrou mušku. Tento prut bych si pořídil na lov na větších řekách, kde potřebuji dostat mušky na delší vzdálenosti. Čtyřkový prut je ovšem pořád dostatečně citlivý i při zdolávání středně velkých ryb.

Superb RS Trophy 498

Univerzální čtyřkový prut, který můžete využít na revírech jako je Ohře nebo na dolních úsecích Vltavy. Zároveň se hodí pro lov na mimopstruhových vodách, kde ho může prověřit některá z proudomilných ryb, jako je parma nebo ostroretka. Tento prut je univerzálem pro každého, kdo chce primárně lovit větší ryby, ale zároveň vyžaduje citlivý prut.

Superb RS Trophy 4103

Delší nymfovací prut, který je dělaný do rychlých proudů a hlubokých tůní. Díky jeho délce s ním budete moct lovit na opravdu dlouhé vzdálenosti za použití dlouhého francouzského návazce. S tímto prutem bych šel nymfovat na vody jako je Ohře nebo Vltava 24.

Superb RS Trophy 593

Nejtěžší verze pro suchou a mokrou mušku, kterou využijete u nás na ty největší ryby. Zároveň je to prut, který si můžete vzít na vaši rybářskou expedici na druhé straně světa do destinací jako je Nový Zéland nebo Austrálie. U nás se také výborně hodí pro jezerní muškaření z belly boatu, nebo lehké streamerování na řece, kde je kratší prut výhodou.

Superb RS Trophy 598

Nejuniverzálnější prut pro lov opravdu velkých ryb. S tímto prutem můžete nymfovat v hlubokých proudech, chytat na suchou a mokrou mušku, streamerovat nebo chytat na jezeře. Při jezerním muškaření jsou takhle dlouhé pruty kromě chytání na „tahačku“ výborné i pro techniku muška-splávek, kdy máte se šňůrou lepší kontrolu a jste schopni i dál nahodit.

Superb RS Stillwater 698

Řady Superb RS Stillwater jsou určeny pro jezerní muškaření nebo na streamerování. Prut má opět trochu netradiční délku 298 cm, jezerní pruty se totiž nejčastěji dělají v délkách 9’6 a 10 stop. S 10 stopým pruty se dá nahazovat daleko, ale házení s nimi je často dost náročné. Proto je délka 9’8 kompromisem, se kterým hodíte dál než s kratším prutem a zároveň nebudete ruce unavovat natolik jako s dlouhým 10 stopým prutem. Tento model jezerního prutu bych doporučil těm muškařům, kteří mají rádi jemnější vybavení. Výborně se tedy hodí pro chytání s lehkými intermediálními šňůrami nebo se šňůrami plovoucími, třeba na techniku muška-splávek.

Superb RS Stillwater 798

Můj oblíbený prut pro jezerní muškaření. Prut má tužší páteř, takže se s ním dá daleko nahazovat, zároveň má ale velmi citlivou špičku, která zamezuje spadnutí menších ryb. Prut nejčastěji používám v kombinaci s pomalou nebo rychlou intermediální šňůrou, na které je tento prut jako dělaný. Díky tužší páteři se nemusíte bát na prut nabít i trochu těžší šňůru, já mám třeba v oblibě #7 Guideline COASTAL, která je oproti klasickým šňůrám značně těžší a má krátkou těžší hlavu, takže se s tímto kombem dobře hází i za silného větru.

Pokud jste článek dočetli až sem, tak vám děkuji za vaší pozornost a doufám, že vám pomůže při výběru toho správného prutu právě pro vás!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva