Muškaření z Belly-Boatu | Jezerní muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTechnikyMuškaření z Belly-Boatu

Muškaření z Belly-Boatu

Kategorie: Muškařské techniky | Autor: Ála Richie

Belly-Boat je velice praktické rybářské plavidlo, které se těší čím dál větší popularitě hlavně při lovu na umělou mušku a přívlačí! Pokud z něho chcete lovit co nejefektivněji a zároveň se cítit na volné vodě v naprostém bezpečí, měli byste být dobře připraveni a znát všechny jeho výhody i nevýhody a samozřejmě i vhodné podmínky pro jeho používání! Tento článek jistě poslouží každému, kdo zvažuje jeho koupi Belly-Boatu, popř. ho již vlastní, ale nemá ještě zcela jasno v jeho využití.


Ryba je zaseknutá a bere si první metry šňůry! Bude to dlouhé přetahování, ale díky Belly-Boatu mohu s rybou bojovat na volné vodě!

HISTORIE BELLY-BOATU: Prvně jsem o něčem se zvláštním názvem "Belly-Boatu" četl na "První české muškařské stránce", kde byl jakýsi návod, jak si z duše kola od traktoru a sešitého látkového návleku s karabinami vyrobit vlastní a velice levný kruhový Belly-Boat. I když je můj strýc zemědělec, k velké duši z traktorového kola bych tedy neměl daleko a jednoduchý popruh by nebyl pro mou známou švadlenu žádnou výzvou, nikdy jsem tento počin nezrealizoval a počkal jsem si pár let na svůj první U-Boat od firmy Snowbee!

Možná je to vlastně dobře, neboť první O-Boaty nebyly zrovna pohodlné a hlavně bezpečné - nedovedu si dost dobře představit situaci, kdy by na vodě - s ploutvemi na nohách a do pasu propleten v látkovém popruhu - začala ucházet jednokomorová duše. Myslím, že v takové chvíli by šlo opravdu o život! Raději nemyslet...


U-Boat v akci. Vylovování pěkného duháka při podzimním lovu na Labské přehradě ve Špindlerově Mlýně. Co si budeme povídat, po několika hodinách v ledové vodě jsem byl jako rampouch! :-)

Již zmiňovaný U-Boat byl dalším a mnohem pohodlnějším a bezpečnějším vývojovým stupněm. Takový Belly-Boat byl do tvaru U, tedy vepředu otevřen pro volný pohyb nohou. Klín byl přehrazen tyčí se síťkou na odkládání šňůry. Přibylo i praktické nafukovací opěrátko a tedy i další vzduchová komora navíc, což byl skvělý benefit pro případ, že by začala ucházet hlavní duše! Po stranách měly U-Boaty i látkové kapsy, kam bylo možné uložit krabičky s muškami, náhradní oblečení či svačinu. Nejznámějším a patrně nejpoužívanějším modelem byl legendární fialovo-zelený U-Boat Creek Company k zakoupení v Gammarusu. Obrovskou nevýhodou tohoto typu boatu bylo tenké látkové "sedátko" - pruh látky spojující U-duši, takže člověk vlastně seděl ve vodě! U svého U-Boatu jsem to řešil nafukovacím polštářem, ale i tak jsem se přístupu vody k zádům nevyhnul.

Když pomineme různé pontony, katamarany a jejich všelijaké "křížence" s původním konceptem Belly-Boatu, kterým se nechci věnovat, neboť je za opravdový Belly-Boat ani nepovažuji, dostaneme se k poslednímu a takřka dokonalému vývojovému stupni Belly-Boatu, a to V-Boatu jehož výtečným konkrétním příkladem je např. Belly Boat Guideline Drifter Kick Boat.

Tento typ boatu v sobě totiž ponechal základní principy Belly-Boatu jako takového, a navíc vyřešil všechny problematické prvky svého předchůdce v podobě U-Boatu.

V první řadě zde najdeme rozdělení jediné hlavní duše na dvě "banánovité" duše, které jsou spojeny na jejich tenčích koncích (proto tvar písmene V). Tyto duše jsou potaženy houževnatým nylonovým materiálem, na kterém nalezneme po obou stranách prostorné a rozdělené kapsy na zip, suché zipy pro uchycení náhradního prutu či podběráku, popř. u některých modelů (OutCast) dokonce i polstrované držáky na lahev či kelímek s nápojem. Mezi tyto duše je zasazena vyvýšená pohodlná nafukovací sedačka i s opěradlem, které je přitažené k látkovému potahu boatu a tak nedochází k jeho ohýbání, a vytváří tak skvělou oporu pro rybářova záda!

U Belly Boatu Guideline Drifter Kick Boat najdeme i opěrnou zadní tyč, která se opírá o nafouknuté duše a poskytuje opravdovou oporu pro naše záda! Sedačka je s opěradlem spojená, sedí spolu s dušemi na vodě, takže přístup vody k rybářovu tělu je opravdu jen od nohou, které jsou pod kolena ponořeny do vody, aby mohly V-Boat korigovat za pomoci pohybu ploutví. Vše je zakončeno praktickou pevnou tyčí, která drží duše v rovině a doplňuje tak celkovou stabilitu V-Boatu. Na této tyči nalezneme i praktickou síťku s mírou na odkládání muškařské šňůry a orientační přeměření úlovku.


Belly-Boat Guideline Drifter Kick Boat - Můj věrný rybářský parťák při výpravách za velkými salmonidi, ale kaprovitými rybami a dravci obývající tajemné hlubiny stojatých vod či pomalu tekoucích řek.

Výbornou a velice výjimečnou záležitostí u Belly Boatu Guideline Drifter Kick Boat je vnitřní dělení hlavních duší na další interní duše. U takového Belly-Boatu se opravdu již nemusíte bát o vaše bezpečí, neboť pokud jste se mnou při výčtu odděleného vzduchového prostoru počítali správně, mohli jste napočítat 6 nezávislých duší (2 hlavní duše se 2 interními menšími dušemi - každá se samostatným ventilem + samostatně nafukovací sedadlo + samostatně nafukovací opěradlo).

Meziprostor mezi dušemi a sedadlem je spojen pogumovanou síťkou, která je při ponoru celou dobu pod vodou a slouží jako výborný prostor pro odkládání ponechaného úlovku, popř. já osobně tento prostor využívám na chlazení nápoje v PET lahvi, uložení podběráku a Crocsů, ve kterých přicházím k vodě!

Dalším výborným doplňkem tohoto typu Belly-Boatu jsou i odepínatelné kšandy, díky kterým můžete boat pohodlně nést k vodě klidně i na delší vzdálenosti a v horším terénu. Při letních lovech toto velice oceňuji při mých výpravách na mimopstruhové zatopené pískovny, ke kterým je zákaz vjezdu. Při kilometrovém pochodu s boatem plným vybavení a dostatečného množství tekutin od auta k vodě jsou tyto kšandy k nezaplacení.

KDE S BELLY-BOATEM LOVIT? Z pohledu pstruhového lovce je lov z Belly-Boatu umožněn prakticky jen na soukromých revírech s výskytem lososovitých ryb. Samozřejmě existují i některé svazové pstruhové stojaté vody, na kterých se dokonce i lososovité ryby vyskytují a je na nich zároveň povolen lov ryb z plavidel, ale těch je v České republice (s ohledem na velký potenciál a množství čistých přehradních nádrží vhodných pro výskyt a lov lososovitých ryb) tak žalostně málo, že se jedná spíše o trapné výjimky potvrzující pravidlo!

Na svazových vodách - hlavně tedy těch mimopstruhových - je lov z Belly-Boatu povolen jen na takových revírech, kde je povolen lov z lodě (lov z plavidel), popř. tam, kde bližší podmínky přímo uvádějí povolený lov z Belly-Boatu!

Tímto se i v podstatě dostáváme k problematice použití Belly-Boatu při lovu na řece, kde je povolen lov z plavidel. Toto je samozřejmě možné a i bez problému realizovatelné, jen apeluji na všechny, aby vhodně vybírali místa, kde chtějí na řece s Belly-Boatu lovit. Sám většinou lovím pouze v nadjezích a na "volejích", kde vím, že nehrozí žádné silné proudy a nebezpečné překážky, které by mi při lovu mohly zkomplikovat život. Občas si na boatu i proudnější řeku sjedu, abych se dostal do běžně velice těžko dostupných míst, ale vycházejme z toho, že vím, co na dané řece očekávat a rozhodně se na ni s Belly-Boatem nevydávám při jejím rozvodnění apod.


Má letní stinná silueta v "plné polní" při dlouhé pěší výpravě k mé oblíbené zatopené pískovně s velkými kapry. Belly-Boat Guideline samozřejmě nesmí chybět! Na mých zádech drží plně naložen díky praktických a nepostradatelným kšandám!

VÝHODY BELLY-BOATU: Velikost, lehkost, stabilita, velice jednoduché, nenápadné a přesné ovládání za pomocí ploutví, množství úložných prostor, snadná přenosnost, cena (oproti kajaku, lodi či paddleboardu), pohodlnost při lovu, přímý kontakt s vodou (teplé měsíce).

NEVÝHODY BELLY-BOATU: Nižší postavení lovce při lovu ryb "na oko" (oproti paddle boardu, loďky), pomalý pohyb po vodě - přemisťování na delší vzdálenost, přímý kontakt s vodou (studené měsíce), riziko probodnutí duše nástrahou, stálý posed bez možnosti změny pozice, cena (oproti nafukovacímu člunu).

BEZPEČNOST PŘI LOVU Z BELLY-BOATU je velice důležitá a je třeba na ni dbát! Obecně se doporučuje lov alespoň ve dvou a použití záchranné vesty, což je velice důležité v moment, kdy by vám např. boat začal ucházet a vy byste se začaly potápět na hlubší volné vodě apod. Mně se toto nikdy nestalo a jak jsem psal výše, dnes jsou Belly-Boaty opravdu stabilní a bezpečné a toto doporučení platí hlavně pro uživatele starších modelů.

DOBRÉ TIPY K LOVU Z BELLY-BOATU: Jak jsem již psal v mém nedávném článku "Jak vybrat správné brodící kalhoty & boty" - pokud s oblibou lovíte na Belly-Boatu, pořiďte si na tento styl lovu raději speciálně ještě jedny broďáky alespoň o číslo větší! Rozhodně nepoužívejte kalhoty, ve kterých chytáte běžně na řece a které vám ideálně padnou. Vlivem kopání ploutvemi se materiál brodících kalhot postupně vytahuje nahoru směrem k rozkroku a látka se tak vypíná na kolenou. V takovém případě dochází k roztahování materiálu a švů, což vede k postupnému prosaku vnější vody do kalhot - kalhoty začnou tzv. téct a když jednou začnou, většinou už nepřestanou! ;-)

Pořiďte si velké Crocsy, které navlečete na neoprenovou ponožku brodících kalhot. S takovými lehkými gumovými botami můžete chodit po pevnině, ale i ve vodě při nasedání do boatu. Jsou plovoucí, takže pokud by vám např. upadly během navlékání ploutví, tak je neutopíte! Navíc jsou velice lehké a ideálně skladovatelné v zadním síťovaném prostoru boatu popř. někde na břehu. A pokud vám je někdo ukradne, nebo je ztratíte, vlastně se nic nestalo! S brodícími boty by toto vše bylo mnohem náročnější a jejich pozbytí bolestnější. - Vlastní patent! :-)

Dobře se oblečte! Hlavně v chladných měsících a do studené vody! Zima jde do těla od nohou a pokud nebudete dostatečně izolováni, rychle prochladnete a na vodě to dlouho nevydržíte! Kvalitní oblečení je základ a při lovu z Belly-Boatu to platí o to více!

Berte ohled na počasí a materiál boatu! V teplém počasí zbytečně Belly-Boat nepřefukujte, rozpínavost vzduchu se o to na vodě postará sama a v případě, že budete mít boat přefouknutý, hrozí prasknutí duší. V teplém slunečném počasí duše kontrolujte, případně z nich upouštějte vzduch, nebo je chlaďte políváním vody - to pravidelně praktikuji při horkých letních lovech.

Pokud máte plánu celodenní lov a prostor kapes boatu nestačí na všechny zavazadla a svačinu, pořiďte si uzavíratelný plastový průhledný box odpovídajících rozměrů pro jeho umístění do zadního prostoru za opěradlem. Takový box může být klidně i ve vodě a schováte do něj vše potřebné! - Vlastní patent! :-)

Ryby podebírejte z boku Belly-Boatu, nikoliv ze předu, kam se musíte naklánět přes ohnuté nohy! Z boku je to mnohem pohodlnější a nehrozí tak ztráta často trofejního úlovku! ;-)

VÝBĚR PLOUTVÍ: Dříve se toto téma sáhodlouze probíralo (MRK) a laborovalo se nad tvrdostí a délkou ploutví, také zda-li chytat v botách, nebo v neoprenových ponožkách atd. Já to vidím jednoznačně! Určitě si vybírejte ploutve na neoprenovou ponožku a s délkou listu ploutví to zase tolik nepřehánějte, na boatu nebudete s nikým závodit! Samozřejmě v krátkých ploutvích nebudete mít takový záběr, ale pokud pořídíte středně dlouhé ploutve s optimálně pružným tvrdším listem, budete spokojeni! Sám již několik let používám tradiční ploutve na Belly-Boat od Creek Company a nikdy jsem nic zásadního neřešil. Kvalitní ploutve nabízí ke svým boatům rovněž i firma Guideline!


Krásný jezerní duhák pózuje pro fotku na praktické síťce s mírou, díky které jasně vidím, kolik ryba přibližně měří. Tak jako tak jde zpět do vody!

ÚDRŽBA BELLY-BOATU je velice důležitá v případě, že chcete, aby vám vydržel co nejdéle a nemuseli jste řešit vypovězení jeho služby - o to hůře přímo na vodě! Pokud to jen jde a máte možnost nějakého rozumného převozu a následného uložení, Belly-Boat nikdy úplně nevyfukujte!

Po ukončení lovu vždy jen každou duši upustím, aby se mi boat vešel do auta. Po příjezdu domů Belly-Boat nechám vyvětrat venku mimo přímé slunce na zahradě a poté ho uložím do zahradního domku či garáže, prádelny apod. Záleží ale samozřejmě na vašich možnostech. V případě silného zašpinění (pil, bahno apod.) boat párkrát do roka na zahradě ostříkám hadicí či wapkou, abych ze svrchního materiálu dostal zahnívající vodu a nečistoty, které zrychlují stárnutí materiálu.

V případě protržení materiálu, ze kterého jsou vyrobeny duše, či prasknutí švů, lepte materiál za suchého a vypuštěného stavu za pomoci dostatečně velkých záplat (součástí daného Belly-Boatu) a přiloženého lepidla či Aquasuru!

SLOVA NA ZÁVĚR: V dnešní době již existuje mnoho způsobů, jakými lze lovit ryby přímo z hladiny. Některé jsou např. mnohem efektivnější při hledání ryb pod hladinou díky vyššímu postavení na daném plavidle (paddleboard, loď, člun, kajak) ale zase mají oproti Belly-Boatu své nedostatky. Paddleboard či kajak je např. při zdolávání, manipulaci s úlovkem a ve větru méně stabilní a je mobilně velice labilní, loď (nafukovací člun) je zase příliš velká či těžká na přenášení atd.

I přes výše zmíněné nedostatky jsem stále přesvědčen o tom, že Belly-Boat má více praktických výhod než smysluplných nevýhod a jedná se tak o velice komplexní - velice dobře ovladatelné - stabilní rybářské plavidlo, které se skvěle hodí hlavně pro muškaření případně přívlač. A i když se díky mému postupnému lenivění na vodní hladinu v Belly-Boatu ubírám méně než dříve, jsem velice rád, že jej vlastním a beru ho již za pevnou součást mé muškařské výbavy!

Pokud váháte nad jeho koupí, budu velice rád, když vás můj článek pomůže přesvědčit k akci! ;-) A pokud vám mohu nějaký konkrétní typ poradit, hlavně vzhledem k mým pozitivním letitým zkušenostem vám s čistým svědomím opravdu mohu doporučit Belly-Boat Guideline Drifter Kick Boat, protože je opravdu velice chytře vymyšlen, je spolehlivý a po všech ohledech zkrátka nejlepší z nabídky, která dnes na trhu je! Jsem o tomto produktu zkrátka 100% přesvědčen! :-)

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva