Přívlač v rouše muškaření | Články o přívlači | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyPřívlačPřívlač v rouše muškaření
Kategorie: Přívlač | Autor: Ála Richie

Přečtěte si článek věnující se originálnímu a důvtipnému využití produktů vyvinutých a primárně určených pro muškaření, ovšem v technikách lovu moderní přívlače. Následující řádky by si tedy neměli nechat ujít všichni zapálení vláčkaři, kteří rádi zkouší nové nástrahy a vybavení, dále i muškaři, kteří by rádi začali lovit jejich oblíbené druhy ryb naopak za pomocí i vláčecího vybavení, ale samozřejmě i ti rybáři, kteří tyto dvě rybářské techniky u vody pravidelně a úspěšně kombinují!


Krásný velký pstruh duhový ulovený na velký černý a silně zatížený streamer! Takové nástrahy jsou bez problému skvěle využitelné i při lovu přívlačí! Vedení takové nástrahy na vláčecím vybavení je ve správných rukou pro ryby netradiční a i velice atraktivní!

Všichni, kdo chodíte pravidelně na naše stránky jste pravděpodobně zaznamenali, že jsme do naší nabídky začlenili nově i kategorii PŘÍVLAČ s prozatím základním sortimentem vybavení všeho důležitého, co potřebuje hlavně začínající vláčkař - případně muškař, který občas změní svou hlavní rybolovnou metodu právě za lov s vláčecí výbavou! Naším cílem samozřejmě není přímá infiltrace mezi přívlačové špičky na trhu, ale - jak jsem již v anotaci tohoto článku uvedl - spíše naší produktovou nabídkou vyjít vstříc všem rybářům, kteří rádi kombinují obě rybářské techniky lovu, s přívlačí začínají nebo občas chtějí od muškařiny utéct právě k lovu přívlačí např. v rámci průzkumu revíru, na kterém s muškou nejsou příliš úspěšní nebo např. okolní vegetace nedovoluje potřebné daleké hody muškařskou šňůrou, nejsou schopni dostat jejich nástrahu do potřebné hloubky atd.


Silně zatížené rybiřčkové streamery v atraktivních barevných variantách - vhodné pro lov velkých lososovitých i dravých ryb. V kombinaci s vláčecím prutem a smekacím navijákem jsou i velice dobře odhoditelné na požadovanou vzdálenost! A kdyby to přeci jen nestačilo, čeburaška odpovídající velikosti a hmotnosti dodá nástraze vše potřebné.

A proto jsem si pro vás všechny - otevřené novým cestám a možnostem - připravil tento článek, ve kterém bych vás rád seznámil s možnostmi, jak využívat všechny vhodné produkty prioritně určené pro lov na umělou mušku při lovu přívlačí!

Určitě si tu nebudeme nalhávat to, že jen výrobky určené pro techniky muškaření se dají využít např. pro lov přívlačí a naopak tato možnost rozhodně neexistuje, neboť - jak se hlavně dříve často uvádělo, než se na scéně objevila Francouzská nymfa 🙂 - muškaření je vrchol rybářských technik.

Sami muškaři postupně začali využívat spoustu produktů a samozřejmě i rybářských způsobů/technik původně vyvinutých pro jiné rybolovné metody - ve zkratce např. ocelová lanka pro lov dravých ryb, splávky/indikátory záběru pro lepší detekci kontaktu ryby s nástrahou, ať už při lovu na řece, tak v dnešní době hlavně na stojaté vodě - obecně při lovu technikou Muška-Splávek (Dry-Dropper, BUNG), používání různých plastových a gumových doplňků zvyšující atraktivitu "mušek" atd.

Jistá věcná a technická fúze mezi rybolovnými metodami byla vždy a tak trošku se obávám, že stejně jako např. v dnešních hudebních žánrech (ostatní příklady raději zmiňovat nebudu) bude čím dál větší - je jen otázkou, kam ji pustíme dál a zda-li (nejen) jednotlivé rybolovné techniky ve své pravé podstatě necháme zaniknout v rámci tohoto "křížení", které na druhou stranu může být nejen negativní, ale v rámci určitých hranic i velice přínosné a zábavné! Pojďme se tedy blíže podívat na jednotlivé produkty či skupiny produktů, které - i když vznikly v naší muškařské sféře - jsou zároveň skvěle využitelné v oboru přívlače a zároveň si zde i zkusíme stručně povědět, jak s nimi v této technice správně naložit, aby byly i účinné - užitečné a uživatelsky maximálně nápomocné!


Krásný okoun - další druh ryby, který je velice dobře ulovitelný za použití rybičkových streamerů, dráždidel a umělých žížalek, které byly původně určeny pro lov s muškařským náčiním. Zkuste to!

1) JISTÉ DRUHY UMĚLÝCH MUŠEK, které lze díky jejich velikosti/hmotnosti dobře nahazovat a pro ryby atraktivně a přirozeně vodit a oživovat, případně si je možné pomoci např. čeburaškami pro jejich zatížení pro odhoz do větší vzdálenosti. Do této kategorie patří - z hlediska pstruhové UL přívlače hlavně kategorie umělých mušek jako Pstruhové streamery či Squirmy Wormy žížaly, které jsou skvělou pstruhovou/okounovou nástrahou, ať už chytanou volně (na menší odhozové vzdálenosti a revíry) nebo s přídavným zatížením (čeburaška), což je lepší pro větší toky i stojaté vody! Z hlediska středně těžké přívlače - lov štik, candátů, hlavatek - jsou výbornými nástrahami Streamery na dravce, které je jednoznačně lepší doplnit dostatečně těžkou čeburaškou kvůli lepšímu dohozu a vodění nástrahy + samozřejmě ocelovým lankem. Aby to bylo pro všechny jednodušší, všechny relevantní umělé mušky vhodné pro přívlač jsme začlenili do naší nové přívlačové kategorie Nástrahy z peří a srsti!

2) URČITÉ VÁZACÍ MATERIÁLY hlavně tedy v podobě jigových háčků a zátěží v podobě tungstenových hlaviček a dalších typů různě tvarovaných korálků a tělíček z wolframu, které lze dobře navléknout nejen na jigové háčky a zatížit jimi tak měkké gumové nástrahy v podobě nymf, smáčků, twisterů, ripperů, různých druhů gumových larev, červíků atd., případně lze na takto zatížené háčky vázat pstruhové i dravcové jig streamery, se kterými lze s vláčecí výbavou velice úspěšně lovit různé druhy dravých ryb! Wolframové korálky bez drážky (ECO+ nebo COLOR) nebo obyčejné mosazné korálky se často používají i při výrobě, tunningu nebo opravě rotačních třpytek

Mezi další - pro přívlač vhodně využitelné vázací materiály - patří speciální typy tělíčkových materiálů jako Squirmy Legs, MOP Chenille, ze kterých v kombinaci s tungstenovou hlavičkou navážete velice jednoduché avšak maximálně účinné larvy a dráždidla neodolatelné pro pstruhy, siveny či okouny. Dalšími skvělými vázacími materiály pro tvorbu efektivních streameříků a různě velkých vláčecích nástrah patří jemné Marabou peří, slepičí i kohoutí srpky, lametky a lesklé umělé vlasy pro dodání blýskavosti, různé druhy zvláště měkkých srstí - skvělé jsou ty, které jsou získávány z živočichů žijících ve vodě - materiál se pak chová velice přirozeně a pro ryby maximálně atraktivně!


Oblečení a další vybavení americké rybářské značky SIMMS Fishing je v dnešní době velice populární pro svoji kvalitu a užitečné detaily nejen mezi muškaři - jako tomu bylo hlavně dříve - ale rovněž i mezi vláčkaři lovícími lososovité i dravé ryby!

Pro tvorbu tělíček u takových nástrah výborně poslouží přírodní i syntetické dubbingy či pestrobarevné šenylky a na finální tónování a doladění nástrah pak vodo-stále dobarvovací fixy, umělé epoxidové oči UV laky a lepidla. Využití muškařských vázacích materiálů je opravdu spousta, při jejich tvorbě je nutno vycházet ze zkušeností, inspirace a samozřejmě často i z vlastní fantazie!

3) KVALITNÍ OBLEČENÍ + SPECIÁLNÍ RYBÁŘSKÉ TAŠKY
zmiňuji dohromady, neboť zde bych se chtěl věnovat hlavně jedné značce, která byla dříve hlavně značkou čistě muškařskou, ale časem i její vedení pochopilo, že rozšířením sortimentu i o vybavení určené hlavně pro přívlač si přijdou na své jak rybáři, tak samozřejmě i firma samotná v podobě lepšího obratu! 😉 Tou značkou je samozřejmě i mezi našimi zákazníky velice oblíbený proslulý americký SIMMS! Simms Fishing začínala jako firma věnující výrobě brodících kalhot a bot (Working Waders) a následně se její výroba rozrostla o další produkty ze sféry speciálního rybářského oblečení a dalšího vybavení. Ještě relativně nedávno se soustředila na produkci převážně muškařských výrobků, ale s čím dál vyšší popularitou amerických lodních závodů v lovu okounků pstruhových (Bass Tournaments) se začala věnovat i výrobě produktů - rybářské oblečení do všech ročních dob či podnebí i tašky a batohy, které jsou využitelné, anebo přímo určené pro lov přívlačí jak ze břehu, tak i z lodi. Tento fakt je dnes již celkem často zaznamenatelný i v naší domovině a pokud dnes u vody potkáte aktivního a moderního vláčkaře (který zrovna není oblečen např. do dresu - toto je zas fúze patrně s motokrosem 😅), je většinou oblečen v této značce! Skvělou a levnější alternativou k výše napsanému je např. dánská značka Kinetic Fishing, která na obe lovné metody myslí i při výrobě svých produktů, které jsou skvěle využitelné a kombinovatelné při muškaření i přívlači!


Squirmy Wormy žížalky! V muškařském světe stále velice kontroverzní typ umělé nástrahy. Málokdo možná ale ví, že jde o velice účinnou malou gumovou nástrahu využitelnou i při lovu UL přívlačí.

4) DALŠÍ MUŠKAŘSKÉ VYBAVENÍ, které - i když se nejedná již o tolik výrazné výrobky jako výše zmíněné - stále původně pochází ze světa muškaření a patří do něj např. muškařské/pstruhové podběráky (rakeťáky), které byly pro každého muškaře jdoucího s dobou opravdu typické a svým způsobem i specifické - zvláště ty plovoucí dřevěné zavěšené na velkém zádovém joju!

Pokud vláčkař používá pro lov např. neprůtažnou splétanou šňůru (výborná díky okamžité detekci záběru), jako pro ryby "neviditelný" koncový návazec skvěle poslouží fluorocarbonový vlasec, který je v dnešní době velice často používán hlavně jako hlavní návazcový materiál při lovu pstruhů na stojatých vodách, a to hlavně kvůli jeho tuhosti (při nahazování se tolik nemotá) a již zmíněné nižší viditelnosti pro ryby i v té nejčistší vodě! Pro dokonale úhledné a systematické uložení všech menších vláčecích nástrah opatřených již háčky - plandavky, rotačky, streamery a jig streamery, předpřipravené háčky s tungstenovými hlavičkami, jigy atd. - výtečně poslouží i vodotěsné krabičky na mušky s pěnovými mikro zářezy a např. i s průhledným víkem, díky čemuž si rybář může nástrahu dopředu vybrat i za deštivého počasí!

A když už má takový správný nadšený vláčkař vše, ať už ze sféry přívlače, tak i muškaření, nezbývá mu nic jiného, než vylepšovat vše, o čem ze svého dosavadního vybavení jen trochu zapochybuje! Může např. koupit opravdu kvalitní polarizační brýle (a ne jedny) - pro takové případy máme v nabídce TOP polarizačky od Smith Optics. Nebo může dovybavit svou rybářskou vestu, náprsní taštičku či ledvinku veškerou dostupnou užitečnou rybářskou bižuterií! 😊

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva