AR Fluo Růžová "Březnovka" Jig | U svěráčku | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyUmělé muškyU svěráčku - AR Fluo Růžová "Březnovka" Jig
Kategorie: Umělé mušky | Autor: Ála Richie

Nenechte si ujít další díl oblíbené série "U svěráčku". Tentokrát jsem vybral můj "mokro/nymfový" vzor, který vyhlíží na první pohled sice trošku toxicky, ale o to více je účinný při lov bílých i lososovitých ryb a to jak na řekách, tak i stojatých vodách! Stručný a jasný popis použití této originální mušky, použitého materiálu i jednotlivých "Step By Step" vázacích kroků.


AR Fluo Růžová "Březnovka" Jig - Můj celoročně použitelný vzor nymfy/mokré mušky s malou TG hlavičkou, který je velice univerzální i z hlediska technik lovu s ním, neboť ho mají v oblibě bílé říční ryby, pstruzi a lipani z podhorských řek ale i duháki na jezerech.

Do růžových odstínů laděné mušky byly vždy spojovány hlavně s jedním muškařským účelem, a to s podzimní lovem lipanů! Postupem času a spolu s častějším vysazováním pstruhů duhových do našich revírů se jejich uplatnění rozšířilo i při lovu této naší nepůvodní lososovité ryby jak na řekách, tak rovněž i na stojatých vodách. Toto hlavní využití růžových mušek samozřejmě platí i nadále, ale možná již méně z vás ví, že růžově zbarvené vzory jsou rovněž velice účinné při lovu bílých ryb jako jsou tloušti, proudníci, jeseni, plotice, podoustve či cejni!

A i když je tato barva - navíc ve fluo barvách - velice výrazná, původní ryby s ní nemají žádné zásadní problémy a dle mých zkušeností mohu i říci, že takto "nepřírodně" laděné mušky (v barvách růžová, fialová, modrá atd.) jsou velice velice efektivní i v pozdních podzimních a zimních měsících od konce listopadu do února, kdy ve vodě není již tolik přirozené potravy jako v jarním a letním období a pro ryby jsou takové mušky méně podezřelé, než přírodně laděné vzory, které by snad měli napodobovat rybí přirozenou potravu z období její velké hojnosti. Pojďme se tedy zaměřit na celkové využití této konkrétní růžové mušky.

POUŽITÍ MUŠKY: AR Fluo Růžová "Březnovka" Jig patří do skupiny mých oblíbených pseudo mokro/nymfových mušek, které tedy nemusí být nutně vázány na jigový háček, ale právě ten jim - v kombinaci s malou tungstenovou hlavičkou - dává tu moderní nymfovou tvář, zatímco zbytek mušky je v konceptu mokré mušky. Celkově se pak takový vzor velice pomalu propadá vodním sloupcem, je s ním možné lovit klasicky po vodě "na mokro" s plovoucí, hover či pomalou intermediální šňůrou, ale rovněž i nymfovat proti vodě i s francouzským návazcem apod. Tento konkrétní vzor + další obdobně laděné mušky můžete najít v mé hotové kolekci mušek z názvem TOP AR Tloušťové speciály, se kterou při cíleném lovu velkých jelců na MP vodách nikdy nešlápnete vedle!


Osobně mám muškaření s AR Fluo Růžová "Březnovka" Jig rozdělen dle stylů lovu následovně:

1) Lov bílých ryb (jelci, plotice, podoustve, cejni...) na mimopstruhových vodách klasickým mokrým způsobem po vodě za použití muškařského prutu kategorie 3 - 5wt (dle velikosti řeky a lovených ryb) většinou s hover muškařskou šňůrou, která je na větších řekách lepší než plovoucí, která více ovlivňuje chod mušek v závislosti na rychlosti proudu - strhává je rychleji a ryby je nestíhají vzít.

2a) Lov lososovitých ryb (hlavně lipani a duháci) na menších pstruhových říčkách proti vodě za použití lehkého a krátkého muškařského prutu kategorie 2 - 3wt klasicky s plovoucí šňůrou a ujímaným návazcem, kdy mám většinou jen jednu koncovou mušku, se kterou "sonduji" každý solidní proudek či nadějně vyhlížející tůňku.

2b) Lov všech druhů aktivních říčních ryb (bílé i lososovité) na řekách všech velikostí moderními evropskými nymfovacími technikami za použití dlouhého nymfového prutu kategorie 2 - 5wt (dle velikosti toku a lovených ryb) s francouzkým návazcem a 2 - 3 muškami na návazci. Jak již vidíte dle popisu, jedná se o velice univerzální a dnes tolik oblíbený styl lovu, který já sám ale neprovozuji, neboť pro mě postrádá to pravé kouzlo originálního pojetí muškaření.

3) Lov lososovitých ryb (duháci a siveni) na soukromých pstruhových stojatých vodách hlavně při statickém způsobu lovu s indikátorem za použití muškařského prutu kategorie 5 - 7wt s plovoucí šňůrou, ke kterému se osobně ubírám až opravdu v "posledním dechu" a raději preferuji - při lehké změně konceptu mušky (klasický mokrý háček + ne nutně TG hlavička) zajímavější, bohužel v dnešní době - oproti výše popsané metodě - již ne tolik efektivní klasický jezerní lov s dlouhými hody za použití plovoucí, hover či intermediální šňůry, kdy po nahození přitahujeme/oživujeme mušky ve vodě pomalými osmičkami a jinými způsoby aktivního vedení.

POUŽITÉ VÁZACÍ MATERIÁLY:

Háček:
Muškařský háček jigový Fulling Mill Force bezprotihorotový - můj nejoblíbenější jigový háček vynikající svou pevností a ostrostí hrotu ve tvaru orlího drápku, který směřuje dovnitř obloučku! Asi již není žádným tajemstvím, že své mušky vážu téměř výhradně na háčky značky Fulling Mill, a proto kdyby je chtěl někdo vyzkoušet, může si přečíst mého Průvodce muškařskými háčky Fulling Mill. Hlavička: Tungstenové kuličky Hanák Competition Metallic+ Světle růžová nebo Tungstenové kuličky Knápek Hooks METALLIC Světle růžová - obecně velice oblíbená barva. Pro tento vzor používám nejčastěji velikost 2,5 mm. Jde mi totiž o to, aby hlavička byla menší a muška budila dojem spíše mokré mušky, než jako tungstenové nymfy s velkou hlavou. Štěty: Anglická koroptev Veniard English Partridge Grey Neck Hackles Natural & Dyed nebo Anglická koroptev Tommi-Fly Grizzly pírka - pár větviček z kropenatého pírka koroptve skvěle poslouží jako imitace článkovaných štětů. Tělíčko: Vázací nit Hends UV Neon - tenké tělíčko ve fluo růžové barvě, které je před kroužkováním ještě možné zalakovat klasickým nebo UV lakem. Kroužkování: Barevný drátek Hends Color Wire - Výrazné kroužkování drátkem červené barvy. Nožičky: Anglická koroptev Veniard English Partridge Grey Neck Hackles Natural & Dyed nebo Anglická koroptev Tommi-Fly Grizzly pírka - díky tomuto materiál vznil název "Březnovka", i když jako nymfa březnové jepice vůbec nevypadá, ale anglická koroptev je asi nejdůležitějším vázacím materiálem všech mušek označovaných jako Březnovky. Hruď: Třpytivý syntetický dubbing Hends Microflash Dubbing nebo Syntetický dubbing Tommi-Fly Microflash Spectra Dubbing - malý a následně vyčesaný třpytivý kolárek mezi hlavičkou a nožičkami.

VÁZACÍ POSTUP:

KROK 1: Na jigový háček velikosti 12 si navlékneme tungstenovou hlavičku o průměru 2,5 mm a v jeho obloučku jej upneme pevně do čelistí vázacího svěráčku.

KROK 2: Mezi očko háčku a tungstenový korálek si pro případ dobré fixace hlavičky kápneme malé množství vteřinového lepidla. Tento krok asi hodně vazačů vynechává, ale já určitě ne, neboť nezalepená hlavička se po namočení materiálu hýbe a hrozí uvolnění např. špatně zalakovaného ukončení nitě, což vede k rychlému rozmotání celé mušky. 

KROK 3: Raménko háčku si potřeme lakem a na konci obloučku si přichytíme fluo růžovou vázací nit, kterou si zafixujeme několika oviny v laku po celém raménku a přivážeme si malý snopeček větviček ze strakatého koroptvího pírka. Štěty by měly odpovídat maximálně délce raménka klasického jigového háčku. Dávejte si také pozor na používání zbytečně velkého množství. Muška by měla být celkově vzdušná - ve vodě dobře pohyblivá.

KROK 4: Následně si přichytíme červený kroužkovací drátek a z nitě vytvoříme tenké růžové tělíčko mušky, které před kroužkováním můžeme zalakovat a následně hned vytvrdit řídkým UV lakem.

KROK 5: Takto vytvořené tělíčko pevně překroužkujeme červeným drátkem, který na úrovni hrudi zafixujeme nití a jeho zbytek odstřihneme.

KROK 6: Vybereme si pěkné koroptví pírko s větvičkami odpovídající délky, přichytíme jej k raménku a 2 - 3 oviny pírka vytvoříme věneček kropenatých nožiček mušky. Zbytek pírka přivážeme nití a odstřihneme.

KROK 7: Na nit si nadubbujeme malé množství růžového microflashe a několika oviny vytvoříme mezi hlavičkou a nožičkami malé třpytivé záhlaví.

KROK 8: Několika ztracenými uzly zakončíme mušku mezí hlavičkou a tímto záhlavím, nit odstřihneme, zalakujeme a v posledním kroku hruď s nožičkami lehce vyčešeme speciálním kartáčkem nebo suchým zipem! Muška je tímto krokem hotová - odpočívající v krabičce a připravená do akce!

Přeji všem vášnivým vazačům pohodové chvíle u vázacího svěráčku a v letošní rybářské sezoně mnoho krásných zážitků u vody! Aleš 🎣🍀

🎣🍀
Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva