AR Paví Spectra Jig s růžovým tipem | U svěráčku | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyVázání U svěráčku - AR Paví Spectra Jig s růžovým tipem
Články o muškaření
HomeČlánkyVázání U svěráčku - AR Paví Spectra Jig s růžovým tipem

U svěráčku - AR Paví Spectra Jig s růžovým tipem

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Ála Richie

Vázací postup mé TOP tungstenové nymfy, se kterou lovím velké tlouště, ale i lipany a pstruhy. Jak jinak, než v tradiční a oblíbené formě "Step By Step" foto-postupu s detailním popisem jednotlivých vázacích kroků a použitých materiálů!


AR Paví Spectra Jig s růžovým tipem - Můj velice oblíbený vzor nymfy/mokré mušky s malým wolframovým korálkem. S touto muškou nejčastěji lovím přes proud ve sloupci aktivní tlouště na mimopstruhových řekách, ale i lipany a pstruhy na podhorských bystřinách.

Pro další pokračování mé série "U svěráčku" jsem si připravil vázací postup jedné z mých velice oblíbených a samozřejmě maximálně účinných nymf s tungstenovou hlavičkou. Tento typ umělé mušky nepovažuji úplně za tungstenovou nymfu, ale za jakýsi hybrid mezi lehčí nymfičkou a těžší mokrou muškou. Tento můj pocit je podpořen hlavě způsobem lovu, který s tímto typem mušky nejčastěji praktikuji - a to mokrý způsob lovu přes proud, kdy chytám většinou se dvěma obdobnými muškami, které nahazuji přes říční proud šikmo ke břehu a nechávám je volně unášet ve vodním sloupci přes místa, kde očekávám aktivní tlouště.

Takto chytám na středně velkých a velkých mimopstruhových řekách s plovoucí, hover či pomalou intermediální šňůrou (v závislosti na průtoku a síle proudu). Vzhledem k razantním záběrům velkých ryb používám fluorocarbonový vlasec o průměru 0,18 mm minimálně. Takovým stylem lovu chytám pravidelně každou sezonu na přelomu jara a léta a ve vrcholném létě mnoho krásných jelců od 40 do 55 cm a každý rok se mi podaří ulovit i jedince, kteří překračují tento velikostní rozsah. Proto metodu mokrého stylu lovu se dvěma takovými muškami považuji za velice úspěšnou, neboť např. při aktivním lovu se streamerem je šance ještě na větší ryby, ale nikdy jich ve výsledku není tolik, jako při této nenucené a přirozené alternativě klasického mokrého muškaření.


Pěkná říční parma chycená na AR Paví Spectra Jig s růžovým tipem.

AR Paví Spectra Jig s růžovým tipem je samozřejmě použitelný a velice efektivní při lovu pstruhů a lipanů na pstruhových říčkách, kde ale lovím s menšími vzory (14 - 18) a více proti proudu, takže v podstatě na krátkou či dlouhou nymfou proti vodě. Chytám tak výhradně za použití muškařské šňůry a delšího tenkého návazce z fluorocarbonu.

Hlavní použití: Již z výše napsaných odstavců je jasné, že se jedná o velice univerzální vzor nymfy/mokré mušky, který jsem vyvinul přednostně pro lov velkých tloušťů, jesenů a dalších bílých ryb - chytl jsem na něj i parmy (viz foto), plotice, cejny, říční amury i okouny - na mých oblíbených řekách. Při lovu na čistých horských potocích mě tato muška rovněž nezklamala a osvědčila se hlavně při lovu duháků a pěkných lipanů. Další využití tohoto vzoru si umím velice dobře představit i při jezerním lovu s "Pampeliškou", ale vzhledem k mé osobní averzi vůči této pseudo metodě lovu, který se na stojatých vodách dnes tolik rozmohl, bez sebemenšího problému přenechám ověření účinnosti mé mušky při tomto způsobu lovu někomu jinému - já se budu dále trápit muškařením! ;-)

Pojďme si tedy jako vždy společně navázat můj dnešní vzor "AR Paví Spectra Jig s růžovým tipem" krok za krokem s detailním popisem jednotlivých úkonů a použitých vázacích materiálů!


KROK 1: Navléknutí a zafixování wolframové hlavičky vázací nití, vytvoření stabilního základu mušky & přivázání růžového tipu.

KROK 1: V první fázi si na bezprotihrotový Muškařský háček jigový Fulling Mill Force krátký ve velikosti 14 - 16 navlékneme tungstenový korálek Hanák Competition Metallic+ ve světle růžové barvě o průměru 2,5 - 3 mm. Jako další vhodný háček, který také pro vázání tohoto vzoru používám je Muškařský háček jigový Fulling Mill Force bezprotihorotový - nejčastěji ve velikostech 12 - 14. Jako první zmiňovaný háček jsem si oblíbil hlavně kvůli hlubšímu obloučku, kratšímu raménku a zalomení očka háčku - muška pak vypadá více jako mokrý vzor a samozřejmě se chová jinak i na návazci - více jako klasická muška, nikoliv jako jig. Tungstenovou hlavičku si zafixujeme vázací nití a pokud nechceme, aby se nám po namočení a ochytání mušky neuvolnila a neprotáčela - čímž by se postupně muška mohla rozvázat - přilepíme hlavičku u očka háčku kapkou vteřinového lepidla. Vázací nití poté přejdeme po nalakovaném raménku k obloučku háčku, kde přivážeme snopeček z materiálu Andělské vlasy Hends Angel Hair ve světle růžové barvě.


KROK 2: Přivázání dvojitého stočeného kroužkovacího drátku & zastřižení růžového tipu.

KROK 2: Ve druhém kroku si přivážeme kroužkovací drátek. K tomuto účelu používám nejraději Barevný drátek Hends Color Wire 0,14 mmve světle růžové barvě (stejná jako tungstenová hlavička). Je možné kroužkovat samotným drátkem, ale já si stáčím 2 prameny drátku do jednoho, čímž se po kroužkování mušky vytvoří zajímavějšího vzhledu - zvýšení atraktivity mušky pro ryby samozřejmě nemohu úplně prokázat, ale takto se mi muška líbí více a domnívám se, že efekt drátku je - díky vytvoření menších lesklých plošek na svinutém knotu - pak vyšší, než u obyčejného kroužkování jednoduchým drátkem, který se často i zařízne do dubbingu a pak slouží už jen jako fixace tělíčka. Každopádně, ryby jsem nachytal i na totožné mušky nekroužkované či mušky kroužkované pouze zpevňovacím vlascem, takže bych zůstal u toho, že se určitě nejedná o zásadní a rozhodující prvek...


KROK 3: Vytváření a tvarování štíhlého lesklého tělíčka & kroužkování za pomoci kroužkovacího drátku.

KROK 3: Lesklého syntetického dubbing Hends Spectra Dubbing naddubujeme tenké atraktivní tělíčko v barvě tmavě zeleného páva. Jako alternativu lze použít i dubbing, který je pro dokonalejší imitaci pravého pavího paprsku přímo určen - a to Paví syntetický dubbing Hends Peacock Dubbing. Škála barev a odlesků je opravdu velká, je tedy možné tuto mušku navázat ve více barevných modifikacích. Z hlediska tradičních materiálů lze použít pravého páva, např. Paprsky pavího peří Veniard Peacock Herl. Osobně mi jde ale u mušek i o jejich životnost, takže z toho důvodu používám raději výše zmíněné dubbingy, neboť jsou mnohem trvanlivější, než pravé paví paprsky, které se časem potrhají a muška se postupně rozpadne - samozřejmě ale všichni dobře víme, že v takovém okamžiku je pak muška pro ryby nejvíce "žratelná"! ;-) Navinuté tělíčko protisměrně omotáme svinutým kroužkovacím drátkem, který v oblasti hlavohrudi zafixujeme vázací nití a jeho zbytek odstřihneme.


KROK 4: Přivázání středně velkého šedého CDC pírka.

KROK 4: V tomto okamžiku máme na výběr, jakým způsobem budeme tvořit jemné nožičky. Zde jsem zvolil jednodušší techniku. Proto si přivážeme v oblasti hrudi jedno středně velké pírko CDC přírodního šedého zbarvení. S oblibou používám CDC peří výběrové Veniard CDC Super Select Feathers, kde najdete vybraná a velice kvalitní pírka různých velikostí a barev. Výsledné nožičky jsou pak mnohem střízlivější a ve vodě působí velice přirozeně. Další možnou variantou, jak vytvořit hustší nožičky, je nadubbování samotných větviček CDC do smyčky, což je ale trošku složitější a u takového typu mušky asi trochu zbytečné. Tato technika vytváření hustšího věnečku jemných nožiček a částečně i hrudi je detailněji popsána v mé dřívější galerii U svěráčku - AR Orange Tip River Killer v KROKU 7 a 8.


KROK 5: Vytváření řídkých a nepravidelně dlouhých nožiček z CDC.

KROK 5: Pírko CDC uchopíme do skřipce a několikrát jej ovineme v místě hrudi mušky, čímž vytvoříme velice decentní a nepravidelně dlouhé nožičky. Zbytek pírka pevně zafixujeme vázací nití, aby se neuvolnilo a koneček odstřihneme. Pokud jsou nožičky příliš dlouhé, můžeme je zatrhnout či zastřihnout - CDC paprsky nemají tolik výrazné ujímání jako jiná pírka, takže střihání CDC je realizovatelné naprosto bez problému. Pokud chcete mít mušku opravdu odolnou, můžete jednotlivé kroky vždy před-lakovat. V této fázi se to navíc velice hodí.


KROK 6: Vytváření a tvarování hustší lesklé hlavohrudi.

KROK 6: V posledním vázacím kroku naddubujeme silnější hruď mušky ze stejného materiálu, ze kterého jsme vytvářeli tělíčko - např. Paví syntetický dubbing Hends Peacock Dubbing, popř. ji můžeme vytvořit z tmavšího dubbingu a udělat tak mušku dvoj-barevnou. Hruď bývá u vodního i suchozemského hmyzu většinou vždy tmavšího zbarvení, než samotné tělíčko. Osobně mám rád mušky jednoduché a barevně sladěné do jasného a dobře pamatovatelného konceptu a vzhledu - tento vzor je toho jasným příkladem, a proto vážu tělíčko i hruď ve stejném odstínu!


KROK 7: Zakončení mušky, zalakování ztraceného uzlu & finální decentní rozčesání mušky.

KROK 7: V závěrečném kroku zakončíme mušku několika ztracenými uzly mezi hlavohrudí a wolframovou hlavičkou, odstřihneme vázací nit a uzel zafixujeme kapkou laku! V dnešní době je možné k tomuto úkonu i zalakovávání vyvázaných hlaviček používat UV laky, které se již dělají i ve velice řídkých viskozitách jako např. UV lak Loon Outdoors Clear Fly Finish Flow velmi řídký. Výhodou je, že nemusíme čekat na zatvrdnutí laku, který se postupně sákne do nitě a je potřeba udělat několik vrstev (dokonalé lesklé hlavičky), ale jakmile UV lak naneseme, můžeme jej okamžitě vytvrdit kvalitní UV baterkou s velkou intenzitou záření. Nejdůležitějším finálním krokem je přiměřené rozčesání celé mušky do přirozené a "živé" podoby, která je rybami mnohem více vítána, než dokonalá "katalogová" varianta. Nyní je muška připravena do okamžité akce v táhlých říčních proudech a tajemných hlubokých tůní!

ZÁVĚR: Budu moc rád, když si zkusíte můj další úspěšný vzor pomocí tohoto článku navázat a vyzkoušíte jej při nejbližší možné a relevantní příležitosti na vaší oblíbené řece či potoku. Mám tento koncept jednoduchých a nepředimenzovaných mušek čím dál více v oblibě, a proto si takové vzory vážu i v jiných barevných kombinacích. Můj další favorit, se kterým velice často doplňuji návazec do tandemu s touto dnešní muškou má pro příklad světle oranžový tip z Andělských vlasů, tělíčko a hruď z tmavě hnědého Spectra Dubbingu s bronzovým odleskem, nožičky z tmavého CDC a bronzovou tungstenovou hlavičku. To je kombinace, které při lovu velkých tloušťů opravdu věřím a její úspěšnost je nesporná. Velice rád chytám na mušky, které se na návazci tzv. "doplňují" a společně ladí - díky tomu jim i více věřím a následné úspěchy v úlovcích mou důvěru v kombinaci zvolených vzorů jen potvrzují. No a vzhledem k tomu, že se v mém vázacím seriálu ještě překvapivě neobjevila žádná má TOP suchá muška, budu to muset v příštím díle napravit! ;-)

Přeji všem nadšeným vazačům pohodové chvíle u vázacího svěráčku a v rybářské sezoně 2021 mnoho Petrova ZDARU! Aleš

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva