AR Olivový pakomár s holografickými líčky | U svěráčku | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyVázání U svěráčku - AR Olivový pakomár s holografickými líčky

U svěráčku - AR Olivový pakomár s holografickými líčky

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Ála Richie

Vázací postup mého oblíbeného a velice účinného jezerního pakomára v tradiční a oblíbené formě "Step By Step" fotogalerie s detailním popisem jednotlivých úkonů a použitých vázacích materiálů!


AR Olivový pakomár s holografickými líčky - Skvělá přírodní napodobenina olivové kukly pakomára a ve větších velikostech i pupy chrostíka. Můj nepostradatelný jezerní vzor při lovech na čistých stojatých vodách jako jsou pstruhové přehrady a jezera!

Pro nový článek z oblíbené série "U svěráčku" jsem si připravil vázací postup mé TOP přírodní jezerní nymfy AR Holo Cheek Olive Seal Buzzer! Jedná se opět o můj originální a velice starý vzor, který jsem v posledních letech trošku inovoval, ale jeho historie sahá hluboko do let, kdy jsem s ním začal s velkými úspěchy lovit potočáky, duháky a siveny na mých oblíbených vyrovnávacích nádržích!

Nevím proč, ale tradičně jsem ho po nějaké době přestal úplně používat, ovšem díky mým starým zápiskům od vody, které jsem si jako akční mladý muškař pravidelně vedl, jsem si na něho rozpomněl, začal jej znovu používat a zařadil ho do mého stabilního arzenálu jezerních mušek. AR Holo Cheek Olive Seal Buzzer je velice účinná imitace olivové kukly pakomára, ve větších velikostech však může na ryby působit i jako kukla chrostíka - několikrát jsem s ním právě úspěšně lovil během masivního rojení chrostíků.

Hlavní použití tohoto vzoru je hlavně na přírodních stojatých vodách jako jsou právě již zmiňované pstruhové vyrovnávačky, vysokohorské přehrady či jezera! Pojďme si tedy společně navázat tuto mou skvělou jezerní mušku krok za krokem s detailním popisem jednotlivých úkonů a použitých vázacích materiálů! ;-)


KROK 1: Vytvoření stabilního základu z podlakované vázací nitě & přivázání kroužkovacího drátku.

KROK 1: V prvním kroku si na kuklový Muškařský háček Fulling Mill Super Grub Hook ve velikosti 10 - 12 navineme černou vázací nit. Háček si vždy nalakuji, aby k němu vázací nit dobře přilnula a ve výsledku měla muška stabilní základ a vyšší životnost, než mušky, při jejichž vázání se lak nepoužívá! Do takto připraveného základu si přichytíme Barevný drátek Hends Color Wire 0,14 mm ve zlaté barvě, který nám poslouží jako výborný zpevňovací prvek celé mušky + pravidelné zlaté oviny působí ve vodě jako malé odrazky slunečních paprsků, což samozřejmě mušku zviditelňuje a je tak pro ryby často mnohem atraktivnější, než např. při použití kroužkovacího vlasce!


KROK 2: Vytváření a tvarování subtilního hrubého olivového tělíčka.

KROK 2: V další fázi nadubbujeme tenké, ale velice hrubé tělíčko se směsi tulení srsti a dubbingu ze Zaječí masky Veniard Hare Mask. Tulení srst používám ve 2 olivových odstínech a to v tmavě olivové a zlato-olivové. Mezi mé oblíbené patří materiál Dubbing z tulení srsti Veniard Genuine Seals Fur Dubbing či Dubbing z tulení srsti Hends Seal Dubbing, jejichž kvalita i barevná stálost je naprosto výborná! Směs tuleních dubbingů se zaječí srstí dobře promíchejte a přesvědčte se, že vám výsledný barevný odstín vyhovuje! Pokud na mušce vznikají různě barevná místa, směs nebyla dostatečně promíchána.


KROK 3: Vytváření segmentovaného a zpevněného tělíčka za pomoci kroužkovacího drátku.

KROK 3: Po vytvoření tenkého tělíčka přichází na řadu kroužkování zlatým drátkem. Kroužkování můžete provádět ve stejném směru jako bylo navinuto tělíčko, nebo proti směru navinutí tělíčka, což zpevní mušku mnohem lépe než v prvním případu! Osobně dělám u pakomárových mušek obdobného typu cca 5 - 6 ovinů, ale pokud chcete mít tělíčko více kroužkované, zpevněné a zároveň mušku i více zatíženou, můžete tělíčko kroužkovat v užších návinech i ze silnějšího drátku. Popř. je možné kroužkovat např. i plochou zlatou lametkou či plochým drátkem. Když mušku kroužkujete, jednotlivé oviny pevně utahujte! Pokud tak neučiníte, při finálním vyčesávání dubbingu dojde k uvolnění drátku a celá její konstrukce se tak uvolní a životnost mušky sníží.


KROK 4: Přivázání holografické lametky po obou stranách mušky.

KROK 4: Jakmile pevně překroužkujeme tělíčko, které - jak vidíte na fotografii - zasahuje do cca 3/4 háčku, kroužkovací drátek pevně zafixujeme vázací nití, odstřihneme jej a po obou stranách přivážeme silnější holografickou lametku se zeleno-růžovým nádechem. Dříve jsem používal klasickou stříbrnou holografickou lametku a celou mušku ladil více do béžového odstínu, což byla také výborná varianta. Po čase jsem ale tento vzor začal vázat v tomto barevném hávu, kde se mi moc líbí právě ten vícebarevný efekt lametky s olivovým hrubě vyčesaným tělíčkem. Občas se stane, že ryba líčka poškodí. V takovém případě lametky po stranách odstřihnu, hlavohruď po stranách vyčesám suchým zipem a chytám s muškou dále. Pokud jsou ryby při chuti, absence lesklých líček jim příliš nevadí! :-)


KROK 5: Vytváření a tvarování silnější hrubé hlavohrudi.

KROK 5: V pátém kroku nadubbujeme silnější hruď z totožného materiálu, že kterého jsme vytvářeli tělíčko mušky. Dříve jsem zkoušel i tmavší hruď, ale přiznám se, že to je zbytečné, navíc mi i přišlo, že muška je mnohem efektivnější v jednobarevném odstínu. Síla tohoto vzoru je právě jeho jednoduchost. V čisté vodě ryba nepotřebuje v podstatě žádný výrazný prvek, naopak! Pro čisté stojaté vody jsou většinu času mnohem lepší menší přírodní vzory, které působí velice přirozeně a není na nich nic, co by ryba neznala a způsobilo to její nedůvěru v naši napodobeninu. Myslím, že všechny prvky na této mušce jsou naprosto v toleranci s uvedenými požadavky na skvělý jezerní vzor do čisté vody!


KROK 6: Vytváření efektních blýskavých líček po obou stranách vyčesané hlavohrudi.

KROK 6: Před vytvořením efektních líček z lametky si hruď mušky po obou stranách lehce vyčešeme suchým zipem a teprve poté přes ní přetáhneme lametky, které pevně zafixujeme vázací nití. V případě, že hruď předtím nevyčešeme, můžou se pak líčka po finálním vyčesávání hrudi uvolnit - nebudou dostatečně přiléhat ke stranám hrudi a dojde k jejich rychlejšímu poničení od drobných ostrých zoubků jezerních pstruhů! Jakmile máme lametky po obou stranách pevně přetažené a zafixované, můžeme je odstřihnout a pokračovat ve vyvazování malé černé hlavičky.


KROK 7: Vytváření hlavičky, silné vyčesání & zakončení mušky

KROK 7: Ve finálním kroku vytvoříme z vázací nitě malou černou hlavičku, kterou zakončíme několika ztracenými uzly a ze všech stran dobře zalakujeme kvalitním čirým lakem. S oblibou používám Lak na mušky se štětečkem Veniard Brush Coat, který je velice stabilní a ve vodě nezbělá, což se u některých laků stává. Nejdůležitějším krokem je pořádné rozčesání celé mušky do přirozené a pro ryby atraktivní podoby. Na jezerní mušky již nepoužívám takřka žádný jiný dubbing než právě z tulení srsti, neboť má skvělou strukturu a po jeho surovém vyčesání vypadá muška naprosto přirozeně a naprosto neodolatelně!

ZÁVĚR: Pokud vás tato muška zaujala, určitě si ji zkuste za pomoci mého návodu a popisu navázat! Zajímavé pro mě např. je, že má oblíbená černá barva mi u tohoto vzoru absolutně selhala, a proto - než abych zkoušel více barevných variant - jsem se rozhodl, že mušky, které mi fungují v dané barvě a velikosti, nebudu zbytečně rozvíjet v další modifikace. Takovým přístupem si pak člověk dělá celou situaci výběru mušky mnohem složitější a plete si tak akorát hlavu přemýšlením a zkoušením, než aby se aktivně věnoval lovu a důvěřoval svoji volbě! Pokud to tak ještě nemáte nastavené, zkuste tento přístup taky, neboť situace, kdy ryby vyžadují opravdu jemné nuance jsou, ale - z mých zkušeností - nenastávají na rybách tak často, abyste museli mít od každého druhu mušky 10 barevných a velikostních variant! V jednoduchosti je síla a platí to i vzoru AR Holo Cheek Olive Seal Buzzer... Tak ho zkuste! ;-)

Přeji všem nadšeným muškařům mnoho úspěchů a krásných úlovků z jejich oblíbených revírů! Aleš

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva