Jak vybrat brodící kalhoty a brodící boty | CzechNymph.cz
HomeČlánkyNáčiníJak vybrat správné brodící kalhoty & boty

Jak vybrat správné brodící kalhoty & boty

HomeČlánkyNáčiníJak vybrat správné brodící kalhoty & boty
Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Ála Richie

Výběr vhodných brodících kalhot a bot - navíc v té správné velikosti - je často velkým problémem pro mnoho rybářů, kteří chtějí do této nepostradatelné součástí rybářského vybavení investovat. V takové situaci vyvstává velké množství otázek, na které ne každý umí najít vždy správné odpovědi. Pokud mezi tuto skupinu nerozhodných rybářů patříte i vy, nevěšte hlavu! V tomto průvodci spolu jistě najdeme řešení vašich dilemat týkajících se výběru těch nejlepších brodících kalhot a bot!


Kvalitní brodící kalhoty Simms GR Guide Stockingfoor Cinder & Guideline Laxa 2.0 Waders

BRODÍCÍ KALHOTY - BROĎÁKY - PRSAČKY: Pod všemi těmito pojmy si dnes představujeme prodyšné brodící kalhoty tzv. "Dejcháče", o kterých se dá asi zcela jistě říci, že se jedná o poslední vývojový stupeň vysokých rybářských vodu-vzdorných kalhot, díky kterým se - my rybáři - dostaneme ve vodě i do hlubších míst v naprostém suchu a dostatečném pohodlí!

S malým ohlédnutím do historie - tenkým prodyšným brodícím kalhotám předcházely např. celogumové verze vysokých rybářských kalhot z těžké a nepřizpůsobivé gumy, které postupně přešly v poměrně oblíbené lehčí a přizpůsobivější PVC kalhoty. Oba tyto typy brodících kalhot byly pevně spojeny s gumovými holínkami, které nebyly na všech površích a v různých říčních terénech úplně bezpečným typem bot!

Asi nejpoužívanějším typem vysokých rybářských kalhot by se jistě dali označit neoprénové prsačky, které bylo možné pořídit např. i v kombinaci s neoprenovými ponožkami, na které bylo možné obout i pevné kožené brodící boty s gumovou či filcovou podrážkou. Neoprenové kalhoty byly praktické zvláště v chladném podzimním, zimním a brzkém jarním období, neboť jsou velice teplé a mnoho rybářů je používá pro tyto účely i v dnešní době. Ovšem co je v zimě výhodou, je v létě utrpením a všichni, kteří neoprenové broďáky vlastnili či vlastní mi toto tvrzení jistě potvrdí!

Společnou vlastností těchto výše uvedených typů rybářských kalhot je jejich naprostá neprodyšnost a tedy nulový odvod tělesné vlhkosti ven z kalhot, což má za následek mokré spodní prádlo za jakéhokoliv počasí a vnějších teplot.

Optimální řešení lehkých a přizpůsobivých brodících kalhot, které by dokonce "dýchaly" - odváděly skrze svou jednostranně prodyšnou membránu tělesnou vlhkost a navíc, na které by se daly nazout i pevné brodící boty, přišlo až právě s prodyšnými punčochovými kalhotami, které známe dnes v obrovském množství, kvalitě, cenové škále a v nabídce různých výrobců!

A vzhledem ke všemu výše uvedenému si v tomto článku popíšeme právě ty nejdůležitější aspekty, které musíme znát k jejich správnému výběru!


Brodící kalhoty Simms G4 Pro Stockingfoot Slate - Super-kvalitní Gore-Texové brodící kalhoty! V dnešní době budete horko-těžko shánět kvalitnější broďáky! Řady Simms G3 a G4 jsou naprosto nejlepšími Gore-Texovými prsačkami na trhu!

Velikost brodících kalhot je asi tím nejdůležitějším parametrem, který byste při jejich výběru měli - hned po jejich ceně - řešit! Vždy vycházejte z oficiálních tabulek výrobce, díky kterým byste - ve spojení s vašimi tělesnými proporcemi - měli vybrat tu nejvhodnější velikost brodících kalhot právě pro vás! Nebojte se - vzhledem k tomu, že se původní škála velikostí "S - XXL" rozšířila o další speciální mezi-velikosti (MK, LL, XLS apod.) - si určitě vyberete broďáky přesně na míru!

Velikost volte vždy s jistou rezervou např. pro situace, kdy si oblečete více spodních vrstev (studené měsíce). V brodících kalhotách nebudete chodit do města ani na obchodní schůzky, takže nemusíte řešit, zda-li vám dokonale padnou na tělo. Pokud to tak je, vybrali jste špatnou velikost! Musíte si uvědomit, že v kalhotách se budete aktivně pohybovat, ohýbat, otáčet, chodit vodou, pochodovat různorodým terénem, občas si budete muset při lovu kleknout, popř. se sesunout po příkrém svahu apod.

Při volbě špatné/malé velikosti brodících kalhot hrozí nadměrné namáhání a roztahování materiálu ať už ve švech, či tkaniny samotné, což má za následek poničení materiálu a postupné prosakování vnější vody do kalhot!!!

Jednu dobu kolovaly i názory, že brodící kalhoty je nutné kupovat v co největší velikosti, aby nedocházelo k výše uvedenému poškozování materiálu. To je, dle mého názoru, další extrémní počínání, neboť u kalhot, které vám jsou příliš velké - nadměrné - hrozí další jiné možnosti materiálového poškození (např. zachycení o větev a protržení) či nerovnoměrné opotřebení materiálu ve velkém množství jeho ohybů a skladů.

Dobrý TIP: Pokud s oblibou lovíte na belly-boatu, pořiďte si na tento styl lovu raději speciálně ještě jedny broďáky alespoň o číslo větší! Rozhodně nepoužívejte kalhoty, ve kterých chytáte běžně na řece a které vám ideálně padnou dle výše uvedených aspektů. Vlivem kopání ploutvemi se materiál brodících kalhot postupně vytahuje nahoru směrem k rozkroku a látka se tak vypíná na kolenou. V takovém případě dochází k roztahování materiálu a švů, což vede k postupnému prosaku vnější vody do kalhot - kalhoty začnou tzv. téct a když jednou začnou, většinou už nepřestanou! :-)


Materiál brodících kalhot je dalším důležitým aspektem při jejich výběru! Zvažte, jak často a kam vyrážíte na ryby, kolik jste ochotni investovat a co od vašich nových broďáků vlastně očekáváte?

Materiál brodících kalhot přímo souvisí i s jejich cenou. V dnešní době se na výrobu prodyšných broďáků používá mnoho materiálů v různém množství vrstev, z nichž nejpoužívanějšími jsou speciálně upravená polyesterová či nylon-taslonová vlákna, Toray apod - levnější varianty. Již dlouhou dobu je ale na vrcholu zázračný vodu-nepropustný a vysoce prodyšný materiál GORE-TEX, který najdete v různém množství vrstev, avšak hlavně u těch nejdražších druhů prsaček.

V takovém případě si musíte položit např. tyto následující otázky: Jak často vlastně chodím k vodě? Jaké navštěvuji druhy revírů? V jak tvrdém terénu se většinou pohybuji? Chci si udělat jen radost? Jakou verzi pravdy použiji, až se na cenu zeptá manželka? :-)

Jakmile si tyto otázky upřímně zodpovíte, celou situaci s výběrem drahých brodících kalhot si zjednodušíte! I tak se vám ale pokusím pomoci následujícím systémem jednoduchých výběrových rovnic!

  • Chodíte k vodě opravdu často (několikrát týdně) + vydáváte se za rybami i do zahraničí + navštěvujete různorodé typy vod  + potřebujete se spolehnout na vaše vybavení + netíží vás tolik finanční situace = Jednoznačně si pořiďte kvalitní goretexové broďáky té nejvyšší kvality, ta investice se vám jednoznačně vyplatí!

=> Vhodné typy:

Simms G4 Pro Stockingfoot Slate

Simms G3 Guide Stockingfoot Cinder

Guideline Alta NGx Sonic Zip

Simms Headwaters Pro Stockingfoot

  • Na ryby se dostanete párkrát do měsíce + vámi navštěvovaný revír je vám dobře znám (víte, co můžete očekávat) + většinou lovíte vlastně kousek od auta, nehrozí žádná neočekávaná situace + nepatříte mezi typy lidí, kteří by "vyhodili" měsíční výplatu za spotřební druh oblečení = Pořiďte si spolehlivé brodící kalhoty v tom nejlepším poměru cena/výkon a budete spokojeni!

=> Vhodné typy: 

Simms Freestone Stockingfoot Dark Gunmetal

Guideline Laxa 2.0

Guideline Laxa 2.0 Zip

  • Na ryby se kvůli práci a jiným povinnostem dostanete jen občasně / nejdůležitější roli u vás hraje finanční situace (studenti) / nevíte, jak moc se budete vašemu novému koníčku často věnovat (začátečníci), popř. kombinace všeho dohromady = Nejlepší volbou pro vás budou levné brodící kalhoty, které splní svůj účel a v případě, že se cokoliv z uvedeného např. časem změní, nic vám nebrání vybrat si lepší verzi brodících kalhot!

=> Vhodné typy: 

Simms Tributary Stockingfoot Tan

Guideline Kaitum XT

  • Speciální situace: Hodně a velice často cestujete a do letadla řešíte každý gram + i přesto chcete kvalitní a co nejvíce skladné brodící kalhoty, na které se můžete spolehnout za každých podmínek = Simms Headwaters Pro Stockingfoot

Brodící kalhoty Simms G4Z Stockingfoot Slate v akci! Někdo může být vůči velkému zipu uprostřed brodících kalhot skeptický! U řady G4Z rozhodně nemusí! A pokud ta nejistota stále přetrvává, podívejte se na výraz toho vousatého sympaťáka, co kráčí vodou jako nic! Ten vypadá, že ví co dělá, nebo ne? ;-)

Zip, či Ne-Zip?! Tento bod se týká obecně jakýchkoliv "praktických nadbytečností", které mohou kvalitu, vodě-odolnost a prodyšnost prsaček potenciálně narušovat. Obecně se dá říci, že u běžných brodících kalhot platí pravidlo: Jakákoliv součást, která dělá střih a koncept prsaček složitějším, může způsobit problémy! Opačně řešeno: Čím budou prsačky jednodušší (minimum švů, kapes, zipů atd.) tím hůře se na nich může cokoliv pokazit.

Z logiky věci musím konstatovat, že to je jednoznačně pravda a výše uvedené pravidlo platilo hlavně u dřívějších "počátečních" modelů. Dříve totiž nebyla technologie výroby ještě na takové úrovni, aby si mohla dovolit střih prsaček komplikovat, aniž by se v budoucnu nevyskytly nějaké problémy!

V dnešní době to už tolik neplatí a - i když se samozřejmě, jako u každé spotřební věci, můžeme setkat s nějakými problémy - mohu říci, že hlavně u těch dražších modelů mají výrobci všechny detaily opravdu prakticky promyšlené a velice kvalitně zhotovené!

Např. již v nadpise zmiňovaný vodotěsný potápěčský zip! Určitě zvažte, zda-li jej na vašich prsačkách využijete a pokud ano, směle do něj! Je to velice praktický doplněk, který oceníte zvláště při letním brodění, kdy můžete mít broďáky většinu času rozepnuté, či naopak při lovu v nepříznivém a chladném a deštivém počasí, kdy potřebujete na malou a v případě standardního modelu by to znamenalo, že se musíte odstrojit, stáhnout  prsačky a během celého aktu tak prostydnout a promoknout!

Pokud tedy váháte, zda-li pořídit konkrétní typ brodících kalhot v klasické, či "zipové verzi", finální rozhodnutí nechám samozřejmě na vás, ale v dnešní době se nemusíte bát jít štěstí naproti! ;-)

Další doplňky: Velice praktické jsou na prsačkách různé druhy kapes, ať už ty vodotěsné, které můžete využívat pro úschovu krabiček s muškami a dalšího příslušenství, ale i ty velká hrudní zateplené mikro-fleecem, ve kterých si ohřejete zkřehlé ruce! To je např. pro mě velice důležitá součást dobrých brodícíh kalhot a upřímně si už nedovedu představit lov v kalhotách, které takovou kapsu nemají.

Výbornou odepínatelnou vnitřní kapsičku na návazcový materiál (fotka v galerii), retraktor a pěnový Fly Patch na použité mušky mají takřka všechny modely brodících kalhot Simms. Tuto kapsičku můžete mít schovanou za okrajem prsaček, ale jakmile potřebujete, překlopíte ji na vnější stranu kalhot - to je velice pěkný a praktický doplněk!

Ochranné manžety proti písku naleznete na brodících kalhotách buď ve formě neoprenových "návleků" či přetahů z totožného materiálu jako je materiál samotných prsaček. Tento doplněk je v dnešní době naštěstí již samozřejmostí (dříve se např. neoprenové manžety musely dokupovat). Z mých zkušeností jsou odolnější ty neoprenové, neboť přetahy z prodyšného materiálu nejsou tolik pevné a např. při kontaktu s ostrým kamenem se snadno protrhnou.

Mezi samozřejmé doplňky brodících kalhot patří kvalitní měkké a nastavitelné kšandy se zapínáním na karabiny, D kroužky na uchycení jója, štípátka, peánu apod., nastavitelný opasek, vnitřní kapsičky apod.


Brodící boty Simms Flyweight Vibram Soles Steel Grey - Velice lehké snížené brodící boty s vibramovou či filcovou podrážkou. Vhodné pro každého, kdo často cestuje, řeší každý gram výbavy a u vody nachodí mnoho kilometrů.

BRODÍCÍ BOTY jsou v dnešní době nedílnou součástí brodících brodyšných kalhot. Existují samozřejmě i verze broďáku napevno spojené s gumovými holínkami, ale jejich význam (výhoda je snad jen v nižší ceně oproti punčochovým prsačkám s botami) jsem prozatím úplně nepochopil.

Brodící boty jsou v dnešní době vyráběny hlavně z umělé kůže, pevného syntetického textilu a gumy a dle zpracování a použitého materiálu se tvoří i jejich konečná cena! Brodící boty nemá smysl rozebírat tak dopodrobna, jako jsem učinil u prsaček, ale zmíním zde hlavně mé osobní postřehy, které je dobré zohlednit při výběru kvalitních brodících bot!

Velikost brodících bot: V tomto bodě postupujte stejně jako u brodících kalhot, tedy vycházejte z tabulky výrobce a počítejte s jistou rezervou pro neoprenovou ponožku, kterou můžete ve studených měsících více vyplnit teplou vlněnou ponožkou. Osobně jsem vždy kupoval boty o číslo větší od různých výrobců a prozatím jsem nikdy nenarazil! V překladu - boty na běžné denní nošení mám 11/44, brodící boty tedy kupuji 12/45!

Guma, nebo filc? Řeč je samozřejmě o podrážkách! Boty s gumovou podrážkou jsou dražší, ale déle vydrží a méně se kloužou po mokrém povrchu, oproti levnějšímu filcu, který se poměrně rychle opotřebuje a klouže např. na mokré trávě a kluzkých kamenech. Dá se ale lépe obnovit nalepením nové filcové podrážky. Do obou typu podrážek je dnes možné našroubovat i ocelové hřeby, které zvyšují protiskluzový efekt! Rozhodnutí nechám na vás, obojí řešení je velice dobré, každopádně já osobně fandím Vibramu!

U propracovanějších modelů brodících bot, které jsou "sestaveny" z více materiálových vrstev si vždy dávejte pozor, aby tyto jednotlivé materiály byly k sobě nejen kvalitně přilepeny, ale rovněž i prošity! Již se mi stalo i u drahých brodících bot, že se mi jednotlivé materiály rozlepily a boty se pak doslova rozpadly! Paradoxně mi nejdéle vydržely naprosto nejjednodušší textilní brodící boty - tkaničky z nich mám dodnes (cca 15 let) a opakovaně je používám u nových bot, u kterých se původní tkaničky přetrhnou. :-)


Musíme si pomáhat! :-) Brodící kalhoty Simms Freestone Stockingfoot Dark Gunmetal v akci! Kvalita Simms za dostupnou cenu!

ÚDRŽBA BRODÍCÍCH KALHOT A BOT je důležitou součástí jejich nošení! Ale nebojte se, nejde o nic, co by vyžadovalo odborné znalosti! Důležité je, abyste kalhoty i boty po jejich použití nenechávali ve vlhku a v ideálním případě prsačky zavěste a boty postavte do nějakého stinného a dobře větraného prostoru, kde mokrý materiál dobře vyschne a voda v něm nemá šanci zahnívat!

Mokré brodící kalhoty a boty nikdy nesušte na přímém slunci - výpar vody je příliš rychlý a materiál se mu nestačí hned přizpůsobit! Brodící boty se pak velice rychle smrsknou, gumové a kožené části se mohou odlepit a popraskat!

Prsačky a boty určitě nenechávejte mokré v autě! V případě, že je výrazně zašpiníte např. hlínou, jílem apod., povrchové nečistoty očistěte např. jemným kartáčem a poté je můžete ostříkat čistou vodou a nechat vyschnout.

Brodící kalhoty ani boty určitě neperte v pračce! V případě, že chcete kalhoty dodatečně impregnovat, kompletně je namočte do vody a za vlhkého stavu je ošetřete několika rovnoměrnými vrstvami impregnačního spreje (Revivex).

V případě propíchnutí prodyšného materiálu zalepte dírku či trhlinku Aquasurem za suchého stavu popř. nechte opravit v autorizovaném servisu.

Závěrečný TIP: Přes to všechno výše napsané - při letních lovech nechte prsačky doma kdykoliv je to jen možné, a broďte řekou např. jen v šortkách a sandálech či Crocsech! Je to mnohem svobodnější způsob lovu a pohybu ve vodě, při kterém se zároveň příjemně otužujete a celkový pocit ze samotného pobytu v přírodě je mnohem radostnější! ;-) Aleš

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva