Nejdůležitější říční muškařské šňůry | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyNáčiníNejdůležitější říční muškařské šňůry

Nejdůležitější říční muškařské šňůry

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Samuel Piekar

Jednoduché doporučení, jaké muškařské šňůry potřebujete pro úspěšný rybolov na našich řekách.


Muškařské šňůry Cortland

Pro muškaření existuje celá řada rozdílných druhů šňůr, které můžete využít na různé metody lovu. Pro začátečníka je často složité se ve všemožných provedeních šňůr vyznat a zorientovat. Tímto článkem bych chtěl pomoci s výběrem těch nejnutnějších a nejpoužívanějších šňůr pro říční muškaření. V článku se popíši muškařské šňůry od těch nejnutnějších, které v začátcích potřebuje, po ty, které si pořídíte s přibývajícími zkušenostmi a nároky.

Na začátku také musím zmínit, že za všestranný prut na menší české řeky beru muškařský prut v aftma 3 v univerzální délce 9,3-9,6 stop a nebo pruty, které mají prodlužovací díl. Pruty s prodlužovacím dílem jsou velmi univerzální. V základní délce, bez prodlužovacího dílu, jsou pruty kratší (okolo 9 stop), což je ideální délka na suchou a mokrou mušku. Po vložení nástavce prut prodloužíte (10 i více stop) a máte ideální prut na nymfování.

Na větší řeky beru jako univerzální muškařský prut v aftma 4 ve stejných délkách jako u výše zmíněných prutů. Opět s tímto vybavením pokryjete jak standardní techniky (suchá, mokrá muška) - pruty v kratší verzi, tak i francouzskou nymfu - s pruty delšími. I v této aftma kategorii si můžete pořídit prut s prodlužovacím dílem.

Pokud hlavní muškařskou disciplínou bude lov se streamerem, pak je základní prut v aftma 5-7, v délce 9-10 stop. S těmito pruty můžete odhodit i větší a těžší mušky a to i na větší vzdálenost. Samozřejmě tyto muškařské pruty ještě můžeme využít i pro jezerní muškaření.


Plovoucí muška Hanák Competition

Plovoucí muškařská šňůra

Nejpoužívanější šňůrou, bez které se ve vašich začátcích neobejdete, je plovoucí šňůra. Tu využijete na základní techniky muškaření, jako je suchá a mokrá muška a dnes již legendární krátká nymfa. Plovoucí šňůry se vyrábějí v celé paletě barev. Kromě přírodnějších barev, jako je olivová nebo bílá, jsou časté také výrazné barvy, jako oranžová, žlutá a lososová. Spousta začínajících muškařů se obává, že výrazné šňůry mohou plašit ryby. Z mých osobních zkušeností nemá barva šňůry vliv na počet záběrů. Výhodou šňůr ve výrazných barvách je, že jsou na vodní hladině lépe viditelné, díky čemuž rychleji zjistíte, kde se vaše muška právě nachází.


Nymfovací šňůra Cortland

Nymfovací neujímaná šňůra

Nymfovací šňůry jsou nepostradatelná pro moderní techniky nymfování. Na rozdíl od standardních šňůr nemají žádné ujímání a jsou extrémně tenké 0,24-0,55 mm.

Při nymfování nám šňůra často jenom leží v navijáku, ale při lovu s krátkým francouzským návazcem (dvě délky prutu), kdy vyhazujeme celý návazec z prutu, nám nymfovací šňůra slouží jako pokračování návazce, díky kterému můžeme nahazovat na delší vzdálenost. V dnešní době je tato technika rybářským řádem různě omezována a tudíž doporučuji si nymfovací šňůru a návazec pořídit. Tato technika v muškaření sice není tou nejhezčí, ale velmi efektivní bezpochyby je.

Kvůli dnešnímu rozmachu francouzské nymfy bych si tuto šňůru pořídil hned do vašich začátků, protože tato metoda lovu je velmi účinná a navíc není tak náročná na naučení. Začít ovšem můžete i s lovem na krátkou nymfu, ke které vám postačuje šňůra plovoucí.


Rychlá intermediální šňůra Cortland

Rychlá intermediální šňůra

Nyní se přesuneme k trochu těžšímu kalibru, co se použitého vybavení týče. Řeč bude o lovu se streamerem, na který se používají intermediální a potápivé šnůry.

Rychlá intermída je správná volba v mělčích proudech, navíc je velmi univerzální i na jezerní muškaření. Při technice je důležité ponořit špičku prutu pod vodu, protože tlak vody vám šňůru dostane rychleji ke dnu a můžete si korigovat hloubku, ve které se mušky nachází. Pokud budete na řece potřebovat dostat streamer hlouběji, tak můžete použít zatíženou mušku. Těžší mušku sice dostanete hlouběji, ale nahazování s ní bude o něco náročnější.

Do hlubší vody budete potřebovat i následující představovanou šňůru.

Potápivá šňůra


Pomalá potápivá šňůra Cortland

Pomalá potápka je pro mne nejpoužívanější šňůrou na streamerování. Díky této šňůře se dostanete do větší hloubky a zároveň budete moci použít lehčí nebo nezatížené mušky, které ve vodě lépe pracují. Další možné využití potápivé šňůry je pro jezerní muškaření, kde ji nejčastěji použijete při lovu ve velkých hloubkách, popř. s muškami bobinami s očičky z plovoucí pěny.

Potápivé šnůry se vyrábějí v různé škále potápivostí (značení se liší podle výrobce). Rychle potápivé šňůry využijete při streamerování na velkých řekách, především v zahraničí.

Lov se streamery vám může pomoci ulovit spoustu velkých ryb a rychleji zmapovat, kde se vyskytují ryby, především na velkých řekách. Pokud bude chtít se streamerováním začít, tak potápivá šňůra ve vaši sestavě šňůr nesmí chybět. Pokud se budete specializovat pouze na říční muškaření, tak si pro začátky pořiďte právě potápivou šňůru.


Intermediální šňůra Hanák Competition

Intermediální AFTMA 3-4

Nyní se dostáváme ke šňůře, kterou ve své sestavě rozhodně každý muškař nemá. Řeč je o intermídách v aftma 3-4. Tyto šňůry se používají při lovu na mokrou mušku, když potřebujete mušky dostat blíže ke dnu a nebo na aktivní nymfování, při kterém stahujete malé nymfičky. S touto šňůrou rozhodně nechytám tak často jako s plovoucí, mám ji ovšem rád na mokrou mušku. Spoustu úspěchů s ní slavím i v zimě při lovu bílé ryby na malé nymfičky na menších řekách.

Technika aktivního nymfování je blíže představená v článku Lukáše Pazderníka: Aktivní nymfování.

Pořízení této šňůry doporučuji každému zapálenému fajnšmekrovi do muškaření. Ve vašich úplných začátcích se bez ní určitě obejdete, ale s přibývajícími zkušenostmi vám ovšem může otevřít nové možnosti pro lov lososovitých i bílých ryb.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva