Muškařské šňůry na jezero | Výběr šňůr | CzechNymph.cz
HomeČlánkyNáčiníMuškařské šňůry na jezerní muškaření

Muškařské šňůry na jezerní muškaření

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Dan Svrček

Jednoduché rozdělení a doporučení muškařských šňůr, které potřebujete pro úspěšný rybolov na stojatých pstruhových ale i mimopstruhových revírech za každých podmínek!


Muškařská šňůra intermediální Cortland 444 INTERMEDIATE Classic

Úvodem

Není nutností mít ve své výbavě celou sadu muškařských šňůr a to především v případě muškaře, který se nespecializuje na jezerní chytání a vyráží na stojaté vody příležitostně. Naopak vhodný výběr šňůr nabízí příležitost je univerzálně využít při chytání nejenom na jezerech a stojatých vodách, ale také na řekách.

Následující výběr muškařských šňůr typově vychází z mých osobních dlouholetých zkušeností a je posloupně nastavený od univerzálního využití s minimálním počtem šňůr ve výbavě rybáře, až po specializovanou sadu pro jezerní muškaření (přesto stále s universální možností využití pro říční chytání). Výběr a popis je nastavený typově, neobsahuje aftma šňůr, které si rybář volí dle vlastní výbavy prutů. U každého typu šňůry pro upřesnění uvádím možnosti použití.

Následující výběr neřeší technologické úpravy šňůr zaměřené na usnadnění a umožnění co největší délky hodu. Vycházím z předpokladu, že technika házení je jen jedním ze skladebních kamenů rybářského úspěchu a ne vždy je podmínkou. Každý rybář si může vybrat z nabízených typů šňůr stejných vlastností a to přesně tak, aby odpovídala jeho technickým požadavkům pro házení.

Poznámka:

Mojí osobní dobrou zkušeností je univerzální použití šňůr jemnějších (aftma 5 - 5/6), které lze nasadit na jemnější pruty říční a lze s nimi slušně házet i s jezerními pruty nastavenými na těžší šňůry. Snad jediným nedostatkem může být náročnější házení ve větru a větší námaha při delších hodech při chytání na jezerech.


Muškařská šňůra potápivá Cortland COMPETITION SERIES Type 5 Level Sink

1) Základní sada muškařských šňůr (dvě šňůry)

- Plovoucí (Floating WF = Weight Forvard), univerzálně vhodná pro lov na suchou mušku jak na jezeru, tak na řece. Navíc je dobře použitelná na řece pro podhladinové chytání na mokro a na klasickou krátkou nymfu. Na jezeře je vhodná pro přesné a jemné vedení mušek (např. pakomárů a nymf) v konkrétní hloubce, kterou si regulujeme délkou návazce.

- Rychlá intermediální šňůra (Fast Intermediate), univerzální šňůra pro lov na jezerech. Vhodná pro přesné vedení mušek pod hladinou v proměnlivé hloubce, kterou si regulujeme rychlostí stahování a časovým intervalem propadávání po náhozu. Navíc je dobře použitelná pro chytání na mokrou mušku na řekách, stejně jako pro jemné strýmrování s malými muškami, nebo strýmrování v mělkých proudech. Preferuji tuto šňůru v čirém - průhledném  provedení (clear).

Pozn: základní sadu je vhodné (příjemné) doplnit o rychle potápivou šňůru

- Rychle potápivá šňůra (DI 5 sinking WF), rychle potápivá šňůra při chytání na hlubokých jezerech usnadňuje rychle dopravit mušky do potřebné hloubky, navíc je dobře využitelná pro chytání na mušky typu Booby a podobné, případně pro jejich kombinaci s jinými muškami při lovu těsně nad dnem. Pro říční chytání je ideální pro strýmrování v hlubokých vodách, případně v hodně rychlých proudech.

2) Rozšířená sada šňůr  (čtyři šňůry) podrobný popis je uveden pouze u šňůr neuvedených výše.

- Plovoucí (Floating WF = weight forvard),

- Rychlá intermediální šňůra (Fast Intermediate),

- Rychle potápivá šňůra (DI 5 sinking WF),

- Intermediální pomalá šňůra (Slow Intermediate), šňůra účelově vyvinutá pro lov na jezerech. Vhodná pro přesné vedení mušek v mělké hloubce pod hladinou, kdy bez ohledu na rychlost stahování udržíme vedení mušek v hlavním sloupci pod hladinou (do 3 m). Pro specializovaného jezerního muškaře je nepostradatelnou a nejčastěji užívanou šňůrou. Proti aktivnímu vedení mušek se suchou šňůrou je méně rušivá pro ryby a také zaručuje přesnější zásek.


Muškařská šňůra plovoucí Cortland 444 SL Classic

3) Kompletní sada šňůr  (obsahuje všechny šňůry, které jezerní muškař dostatečně uplatní ) opět - podrobný popis je uveden pouze u šňůr neuvedených výše.

- Plovoucí (Floating WF = weight forvard),

- Podhladinová šňůra (Hover), pro specializovaného jezerního muškaře velmi platná a účinná šňůra, která drží stabilně (v celé své délce náhozu) zanoření do hloubky několik cm pod hladinou a dále nepropadá. Je ideální pro přesné vedení mušek v určité hloubce pod hladinou (pakomáři, nymfy, případně lehké lury). V porovnání se suchou šňůrou je výhodou, že není ovlivňována povrchovým prouděním a větrem. Mušky lze vést velmi citlivě a zásek je poměrně přesný. Dále  je vhodná pro vedení mušek v mělké vodě. Je vhodná pro chytání plachých a opatrných ryb.

- Pomalá intermediální šňůra (Slow Intermediate)

- Rychlá intermediální šňůra (Fast Intermediate),

- Potápivá šňůra (DI 3 sinking WF), šňůra která doplňuje rychle potápivou intermedeiální. Při chytání ze břehu je potřebná, když jsou ryby aktivní ve větší hloubce. Dobře využitelná pro strýmrování a rychlé vedení mušek. Případně pomáhá při házení ve větru.

- Rychle potápivá šňůra (DI 5 sinking WF),

- Velmi rychle potápivá šňůra (DI 7 sinking WF), téměř nepostradatelná šňůra pro chytání z lodě v driftu (s padákem). Vhodná pro chytání ve velkých hloubkách, také pro velmi rychlé tahání mušek (tzv. speedování) především z lodě. V případě velmi silného větru lze dobře použít pro házení proti větru.

Pozn: sadu je možné doplnit o suchou šňůru s velmi rychle potápivým koncem

- Plovoucí šňůra s rychle potápivým koncem ( tzv. Sink Tip), šňůra která při chytání na hlubokých jezerech nabízí jiný způsob vedení mušek a usnadňuje zásek. Potápivý konec pomáhá rychle dopravit mušky do potřebné hloubky, suchá šnůra netvoří tzv. pytel při propadávání. Je výrazně přesnější při pomalém tahání (hlavně z lodí). Při házení z lodě do břehu dobře kopíruje reliéf dna a obráceně, při chytání od břehu částečně eliminuje váznutí šňůry o dno. Navíc jako bonus je typově velmi dobrá na házení.

Pozn. redakce: Všechny popsané muškařské šňůry jsou dostupné od většiny velkých výrobců muškařských šňůr. V našem eShopu máme všechny typy výše uvedených muškařských šňůr od tradičního amerického výrobce Cortland.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva