Barevné vázací měděné drátky | Vázání mušek | CzechNymph.cz
HomeČlánkyVázání Barevné vázací měděné drátky

Barevné vázací měděné drátky

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Dan Svrček

Využití barevných měděných drátků pro vázání mušek.


Měděné drátky Hends

Každý muškař, který si sám váže, klade stále větší nároky na své mušky. Neustále hledáme nové možnosti, jak zvýšit účinnost našich mušek nebo jak prodloužit jejich životnost tak, abychom nemuseli plnit své krabičky spoustou mušek stejného druhu. Dalším obvyklým požadavkem vazačů je, aby muška byla co nejjednodušší na výrobu a zároveň svým vzhledem uspokojila nejenom rybu, ale také oči rybáře samotného.

Jedním ze základních materiálů, který splňuje jak požadavek jednoduchosti vázání, tak i estetické požadavky, jsou měděné drátky. V letošním roce přichází výrobce vázacích materiálů Hends Products na trh s novou řadou barvených měděných drátků, která jistě potěší muškaře vazače. Barevné drátky se vyrábí v různých odstínech i průměrech, takže je lze využít pro vázání všech typů i velikostí mušek.

Výhodou použití měděných drátků je především jejich pevnost a barevné variace, které umožňují kombinovat použití drátku pro více účelů najednou. Drátkem lze mušku zvýraznit, zároveň zpevnit, popřípadě zatížit. Barevné fluorescenční odstíny jsou velmi účinné především pro zvýraznění mušek.


Mokrá muška

Nejčastěji se používají drátky ke kroužkování tělíčka mušky, vytvoříme tak přirozené článkování a zároveň mušku zvýrazníme a zpevníme. Lesklé a fluorescenční drátky při kroužkování vytváří zajímavé efekty, zároveň je možné z nich uvázat barevný tip nebo část těla mušky. Při vázání lze drátky libovolně kombinovat, například pro kroužkování použít méně výrazný měděný drátek a doplnit ho barevným drátkem na část těla v hrudi nebo tip. Pro některé typy mušek, například u pakomárů, lze drátek použít na celé tělo mušky. Hladké, pevné a zřetelně článkované tělo mušky je možno doplnit hlavohrudí. Výhodou je, že takto lze uvázat i velmi jemné a štíhlé vzory.

Osobně velmi často a rád využívám barevné drátky pro vázání jezerních mušek, především pakomárů a nymf. Úspěšně chytám na lury a strímry, u kterých drátek vytváří velmi jemné barevné efekty. Také výrazné fluorescenční kroužkování je účinné. Mušky s použitím drátků mají zároveň mnohem delší životnost oproti dříve používanému kroužkování lametkou. S oblibou používám červenou, oranžovou, zelenou i modrou barvu. Samozřejmě, že účinné jsou také klasické barvy jako je stříbrná, zlatá a měděná. Pro usnadnění výroby mušek často nahrazuji například lakované pakomáry a to tak, že hladké tělo mušky pro zpevnění místo laku kroužkuji jemným drátkem.

Další výhodou používání měděných drátků je možnost regulace potápivosti mušek použitím různě silného (a tím i různě těžkého) drátku. Především při chytání se suchou šňůrou jsou tyto variace různě potápivých mušek výhodou


Streamer

Při vázání nástrah pro tekoucí vody využívám drátky především pro výrobu mokrých mušek. S oblibou lovím na různé variace březnovky. Drátkem zpevněná muška bez velké újmy odolává útokům malých pstruhů a téměř nedochází k nežádoucímu poškození mušky. Při výrobě lze tělíčko mušky „hrubým způsobem“ rozčesat, takto upravená muška opět velmi výrazně zvyšuje svojí účinnost, především díky přirozenému vzhledu a pohybu ve vodě. Také při říčním chytání je výhodou rozdílná zátěž mušky. Proto opět experimentuji s různě silnými drátky a řadím mušky na návazec tak, aby koncová muška byla, pokud je to možné, vždy nejtěžší. Úspěšnost mušky lze také zvýšit různě barevnými variacemi hlavičky nebo hlavohrudi. Pro někoho možná trochu překvapivě i pro tyto účely často používám barevné drátky, které vhodně nahradí lehké kovové a plastové korálky.

Další možnost použití drátků se naskýtá při výrobě oblíbených českých nymf, kdy drátky využijeme při zpevňování mušek kroužkováním. Zde drátek rovnocenně nahradí lametku a opět výrazně prodlouží životnost mušky. Vzory kroužkované barevným drátkem bývají velmi účinné při mírně přikalené vodě.

Barevné drátky mají skutečně široké uplatnění při výrobě mušek a také při vlastním chytání. Každý muškař jejich využití ocení a velmi rychle přizpůsobí i výrobu některých dalších vlastních mušek. Znám některé muškaře, kteří i suché mušky vyrábí s pomocí jemných vázacích drátků, kterými nahradili klasickou vázací niť. Nejvíce však muškaře potěší, že v jeho krabičkách ubude trosek mušek, které uchovává, aby nezapomněl barvu a materiál mušky. Mušky uvázané s pomocí vázacích drátků skutečně výrazně prodlužují svojí životnost.

Přeji vám mnoho příjemných zážitků u vody.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva