Mokrá muška | Muškařské techniky | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTechnikyMokrá muška

Mokrá muška

Kategorie: Muškařské techniky | Autor: Lukáš Starýchfojtů

Postřehy k lovu na mokrou mušku.

Lukáš při lovu

Mokrá muška pro mě sice není úplně stěžejní metodou lovu ryb, ale jak během závodů, tak i při běžném chytání se dostávám do situací, kdy bych se bez ní neobešel. Mám na mysli ty chvíle, kdy nahazujete na sbírající ryby, které vaše mušky absolutně ignorují, nebo po nich občas lhostejně vyjedou. Pokud zrovna chytám na nymfu s francouzským návazcem, jednoduše mušky nahodím kolmo na proud nebo přes něj a nechám je splavat. Když se dostanou pode mě, přitáhnu je ještě pár osmičkami.

Na co chytám?

Při chytání na mokrou mušku používám devíti stopou čtyřku Sage XP. Velice dobře se mi osvědčila trojková WF šňůra od firmy Monic, která je transparentní. Z vlasců bych zmínil Stroft GTM o průměru 0,10mm a 0,12mm. Na klasické vzory mokrých mušek nechytám. Buď mám na návazci dvě suché mušky, které strhnu pod hladinu, nebo chytám na dva goldíky. Háčky používám od firmy Hends, kuličky používám mosazné nebo tungstenové o průměru 2,0 a 2,3 mm.

Jak vlastně chytám?

Mokrou mouchu využívám především na táhlejších proudech nebo tišinách. Své mušky nahazuji nejprve kolmo do břehu a postupně je nechávám splavat pod sebe. Během driftu občas udělám pár osmiček. Postupně měním úhel, pod kterým nahazuji. Ve výsledku tak prochytám tzv. „vějíř“. Bezprostředně po nahození do břehu, kde předpokládám výskyt potočáka, krátce odtáhnu mušky, na což pstruh reaguje většinou záběrem. Nejdůležitější je záběry NESEKAT! Pokud se rybu pokusíte zaseknout, ať už zatáhnutím za šňůru nebo zvednutím prutu, máte téměř stoprocentní jistotu, že nebudete úspěšní.

Podle mě byla mokrá muška v poslední době méně používaná, protože není tak úspěšná jako např. francouzská nymfa. Je ale pravda, že některé ryby, které zrovna nesbírají, nebo sbírají líhnoucí se hmyz pod hladinou, nám ochotněji zaberou právě na naše mokré mušky.

Přeji příjemné chvíle strávené s prutem v ruce!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva