David Chlumský | Muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyOsobnostiRozhovor s Davidem Chlumským

Rozhovor s Davidem Chlumským

Kategorie: Osobnosti muškaření | Autor: Vojta Ungr

Rozhovor s českým úspěšným reprezentantem v muškaření Davidem Chlumským.


David Chlumský

PRO LETOŠNÍ ROK JSEM SI PRO VÁS PŘIPRAVIL NĚKOLIK ROZHOVORŮ SE ZÁVODNÍKY A S LIDMI, KTEŘÍ ŽIJÍ MUŠKAŘENÍM! 🎣

JAKO PRVNÍHO JSEM O KRÁTKÝ ROZHOVOR POŽÁDAL MÉHO KAMARÁDA, RYBÁŘE, VČELAŘE A HLAVNĚ SKVĚLÉHO ČLOVĚKA, DAVIDA CHLUMSKÉHO. 🐟🐝

DAVID PATŘÍ JIŽ ŘADU LET K TĚM NEJLEPŠÍM ZÁVODNÍM MUŠKAŘŮM NA SVĚTĚ. INDIVIDUÁLNÍ TITUL MISTRA SVĚTA MU BOHUŽEL STÁLE VYTRVALE O PÁR RYBEK UNIKÁ, ALE JÁ SI JSEM NAPROSTO JISTÝ, ŽE SE HO JEŠTĚ DOČKÁ! ZASLOUŽÍ SI HO! 🏆👍

🐟 Davide, co Tě napadne jako první, když se řekne muškaření?

🐝 Pobyt venku v přírodě, ideálně co nejdál od civilizace. K tomu samozřejmě nějaká pěkná voda a alespoň teoretická šance chytit v ní nějakou pěknou rybku ☺

🐟 V kolika letech a jak si se k muškaření dostal?

🐝 Jako malého kluka mě muškaření léta fascinovalo při prohlížení rybářských knížek. Poté jsem ho párkrát viděl naživo během rybářských táborů na řece Sázavě, když mi bylo asi dvanáct. První muškařský prut mi rodiče koupili k Vánocům, když mi bylo 14 let.

🐟 Pamatuješ si ještě, jakou první rybu jsi na mušku chytil a co to bylo za mušku? Vázal jsi ji sám nebo byla koupená?

🐝 Základní vybavení pro vázání mušek jsem si pořídil minimálně rok před tím, něž jsem měl první muškařský prut, takže první ulovené rybky byly většinou i na vlastní mušky. Pokud si dobře vzpomínám, tak první ryby na mušák jsem chytil brzy na jaře na řece Sázavě. Už jsem se nemohl dočkat, až nový prut vyzkouším, takže jsem i přes vysoký stav řeky vyrazil. Řeka byla rozlitá až na louku a v kalužích, které se tam vytvořily, se mi na takové splácaniny suchých jepic a chrostíku podařilo chytit pár malých tlouštíků.

🐟 Kde jsi jako malý muškařil nejčastěji a jaké ryby si chytal? Učil Tě někdo muškařit nebo si byl spíše samouk?

🐝 Nejčastěji to byla domácí Sázava, kde jsem chytal většinou tlouště, sem tam i nějaký jiný druh bílé ryby. Často jsem také chodil na pstruhové přítoky, kde v té době tekla ještě nějaká voda. Měl jsem to štěstí, že jsem se ve svých začátcích muškaření dostal i k závodění, takže jsem se mohl učit celkem rychle a lidí od kterých jsem mohl čerpat byla spousta. Asi nejvýznamnější učitelé pro mě v té době byli Radek Svašek a Milan Čubík.


David Chlumský

🐟 Jaký je Tvůj nejoblíbenější způsob muškaření a na jaké řece s ním nejraději chytáš?

🐝 Asi nejradši mám obcházení přírodních jezer, kde je šance i na slušnou rybu a „tahání“ různých woolly buggerů. Potom samozřejmě i suchá muška.


🐟 Vím, že za rybami i dost cestuješ a že jsi už chytal leckde. V jakých zemích jsi už tedy muškařil a které místo je Tvému srdci nejbližší?

🐝 Zemí, kde už jsem muškařil je několik. Španělsko, Francie, Belgie, Itálie, Polsko, Bosna, Chorvatsko, Slovensko, Slovinsko, Dánsko, Švédsko, Norsko, Skotsko, Anglie, Tasmánie, Nový Zéland... Nejradši mám místa, kde je málo lidí a pěkná příroda, proto mám velmi rád Skandinávii. Rybářů tam jezdí sice hodně, ale možností kam se vydat spousta, takže když nejste líní, tak se dají najít místa, kde skoro nikoho nepotkáte.

🐟 Jakého největšího pstruha potočního jsi na mušku chytil, kde a jakým způsobem?

🐝 Ačkoliv s sebou na ryby nenosím váhu, tak největší pstruzi měli určitě kolem pěti kilo. U nás je typické (ačkoliv dost nesmyslné) řešit hlavně délku ryb, což v případě mého největšího pstruha obecného bylo necelých 73 cm. Chytil jsem ho na sucho na Novém Zélandu.

🐟 Co Tě na muškaření nebo celém rybaření vlastně baví?

🐝 Je to vlastně úplně stejná odpověď jako na první otázku ☺


David Chlumský

🐟 Za svoji závodnickou kariéru jsi vyhrál spoustu titulů, včetně těch na mezinárodních soutěžích. V roce 2013 jsi byl třetí v jednotlivcích na ME na Slovensku. Je pro Tebe právě tento titul nejcennější nebo je to nějaký jiný a proč?

🐝 ME 2013 na Slovensku pro mě byl z mých již deseti šampionátů ten, který jsem si nejvíce užil a nejvíce na něj vzpomínám. Kvůli individuální medaili to ale určitě nebylo. Větší váhu pro mě mělo rozhodně i týmové zlato, které jsme tam tenkrát získali. Mezi tituly a medaile, které jsou pro mě nejcennější patří asi můj první „seniorský“ titul mistra republiky z roku 2014, titul mistrů světa ze stejného roku a z poslední doby je to druhé místo mezi týmy ze Svrateckého lipana z loňského roku. Soutěž se mi sice podařilo mezi jednotlivci vyhrát, ale druhé místo našeho týmu kamarádů, od kterých to nikdo (včetně nás) nečekal pro mě mělo daleko větší váhu a měl jsem z něj neskutečnou radost.

🐟 Kam by si se chtěl ještě s muškařským prutem podívat a jakou rybu by si si chtěl na mušák chytit?

🐝 Možná by mě časem lákalo nějaké teplé moře, ale všichni co to již měli možnost vyzkoušet říkají, že je to dost návykové, takže nevím nevím... uvidíme :D

🐟 Kam se za rybami chystáš letos?

🐝 Žádný větší výlet po dlouhé době neplánuji. Nejvíce se těším na domovskou Sázavu, až si večer v létě nahodím feedery na dravce ☺

🐟 Kdyby si měl kouzelný prsten a po jeho otočení by si se mohl na jeden den vyskytnout kdekoliv na světě s muškařským prutem, kde by si ten den chtěl strávit?

🐝 Některé z oblíbených míst ve Skandinávii anebo Novém Zélandu

TÍMTO DAVIDOVI DĚKUJI ZA ROZHOVOR A PŘEJI MU V DALŠÍCH LETECH MNOHO ÚSPĚCHŮ

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva