Krvavá energie | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyOstatní Krvavá energie

Krvavá energie

Kategorie: Ostatní články o muškaření | Autor: Rudolf Gašpar

O vlivu MVE na Lobezský potok na Sokolovsku.

Jako člen aktivní člen rybářské MO Sokolov jsem se v sobotu zúčastnil nasazování váčkového plůdku pstruha potočního do Lobezského potoka, které provádíme pravidelně každý rok. V posledních letech i přes naši snahu jsme však zpozorovali ve střední části toku rapidní úbytek ryb při jejich slovování. Je jasné, že se tak děje díky provozu dvou MVE (po silnici je to 1,7 km toku) a že je zcela zjevně provozovateli MVE nedodržován tzv. sanační průtok. Protože je dnes 8. dubna, obávám se, že pokud bude tento trend počasí pokračovat, dočkáme se zcela vyschlého koryta.

 

Lobezský potok Lobezský potok Lobezský potok

 

V potoce žijí i chránění živočichové, a to skokan zelený a vranka obecná. Působením MVE je zabráněno přirozené migraci ryb na trdliště a jejich návratu zpět - dospělé ryby, které po vytření nemohou zpět po proudu, působí obrovské škody na vysazovaném plůdku, a naše práce tak přichází nakonec vniveč. Byl bych rád, kdyby se nastalou situací někdo odpovědný zabýval a vyvodil příslušné důsledky, protože Lobezský potok se dnes stal ohroženou chovnou lokalitou. Je navíc svým charakterem v MO Sokolov nenahraditelný.

Průtok je také ovlivněn odtokem vody na jezero Michal a čas od času odteče do Lobezského potoka odpad z koupaliště (viz loňské kompletní vytrávení obsádky PO a lipana od koupaliště do Husových sadů), ale i tak je to dnes prakticky jediný zdroj, odkud zarybňujeme pstruhovou říčku Svatava. Ta se mimochodem potýká se stejným problémem, a to provozem MVE pod obcí Oloví, kde je tzv. nafukovací jez.

Uveřejňuji fotografie Lobezkého potoka ze začátku dubna. Fotografií mám o mnoho více, a to i z jiných lokalit (Svatava, Rolava, Bystřice atd.). Myslím, že je potřeba poukázat na další viníky úbytku populace původních salmo ryb. Zelená energie se tak stává energií krvavou.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva