AR Podpovrchový potírkový streamer | U svěráčku | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyVázání U svěráčku - AR Podpovrchový potírkový streamer

U svěráčku - AR Podpovrchový potírkový streamer

HomeČlánkyVázání U svěráčku - AR Podpovrchový potírkový streamer
Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Ála Richie

Vázací postup jedné z mých variant velice originálního typu plovoucího streameru "AR Suspender Pin Fry Streamer" v tradiční a oblíbené formě "Step By Step" fotogalerie s detailním popisem jednotlivých vázacích kroků a použitých materiálů!


AR Podpovrchový potírkový streamer - Můj oblíbený typ malého plovoucího streameru ve verzích imitující drobnou bílou rybku - šedo-bílá varianta, malého okounka ve zlato-olivovém provedení, nebo velice štíhlý jehličkový potírek v podobě Sparklera.

V dalším díle mého pravidelného seriálu "U svěráčku" jsem si pro Vás připravil vázací postup menšího podpovrchového streameru "AR Suspender Pin Fry Streamer", který je velice aktuální pro toto období končícího léta a pomalu přicházejícího podzimu! V tomto čase totiž dravé ryby aktivně loví hlavně potěr bílých ryb, který se shlukuje ve větších hejnech a vyhřívá se v mělkých partiích přehrad a jezer, popř. i v klidnějších prohřátějších tišinách větších řek.

Tento druh plovoucího streameru je zvláště velice populární v Anglii, kde se na podobné vzory loví právě v tomto období Babího léta velcí jezerní duháci a obecňáci, kteří v mělčinách loví potěr plotic a okounků, popř. další drobné rybky jako jsou např. koljušky (Stickelbacks) apod. Právě v této době je největší šance ulovit na tamních velice čistých vodárenských nádržích ty největší pstruhy, kterým se v tomto magickém čase říká "Fry Feeders", což by se do češtiny dalo velice volně a libozvučně přeložit jako "potěro-žrouti". ;-)

Vzhledem k velice iritujícímu faktu, že náš Český rybářský svaz prozatím nebyl schopen ničeho jiného, než aktivního a - z hlediska jeho ekonomického smýšlení - evidentně cíleného ničení drtivé většiny - do této doby historicky existujících - finančně neperspektivních pstruhových přehrad absolutně nesmyslným hospodařením na těchto typech vod, do kterých postupně vysazoval druhy ryb naprosto neslučitelné s udržitelností obsádky lososovitých ryb a zároveň i s kvalitou a čistotou vody, nezbývá nám nic jiného, než zoufat (doufání jsem již dávno vzdal), že my - nadšení jezerní muškaři/pstruhaři - si pravděpodobně nikdy nebudeme moci pravidelně vyrazit na lov velkých jezerních pstruhů mimo-jiné krmících se potěrem v tomto krásném podzimním období rybářské sezony.

Pro mě osobně je tento fakt čím dál více frustrující, zvláště když si uvědomím, kolik vhodných vodárenských nádrží či celoročně velice čistých a úživných písníků by bylo na celém území České republiky dostupných právě pro pravidelné vysazování lososovitých ryb. Ni
cméně rada ČRS i většina českého rybářského národa si po vymýcení našeho - svého času - nejhojnějšího rybího druhu - lososa obecného - velice rychle našla ubohou maso-náhradu v podobě "Ryby domácí", která se vysazuje bezmyšlenkovitě naprosto všude!


Krásný domorodý a velice bojovný obecňák v mé síti! Perfektní ryba z Pitsford Water s naprosto dokonalými ploutvemi!

Osobně mě velice zaráží, že např. jednotlivá povodí, jakožto pronájemce státních vod rybářskému svazu evidentně vůbec nepřemýšlí nad dopady často nevhodného hospodaření na jejich vodách. Právě v již zmiňované Anglii je naprosto běžné, že na dané přehradě sloužící jako zdroj pitné vody i rybářský hospodaří právě majitel této vody - např. Anglian Waters. V převedení do našich podmínek by to znamenalo, že např. do bývalé a vyhlášené pstruhové přehrady Pastviny v Orlických horách by ryby vysazovalo Povodí Labe, neboť kdo jiný by měl nejlépe vědět, jak silně ovlivní daná rybí obsádka kvalitu a čistotu vody, která je pak využívána jako pitná? Každému se zdravým selským rozumem proto ihned dojde, že dravé ryby, které při správné rovnováze fungují ve vodě jako likvidátoři nemocných ryb apod. + lososovité ryby, které slouží ve vodě zároveň jako bioindikátory znamenají pro celkovou kvalitu vody jedno obrovské a nezpochybnitelné PLUS, oproti rybím druhům, které svým chováním a "životním stylem" napomáhají globálně jen ke zhoršení kvality vody... Nejen v tomto ohledu se máme ještě hodně co učit, každopádně mně je již jasné, že se ničeho z toho, co bych si přál a co jsem zde kriticky nastínil, bohužel již nedožiji a silně pochybuji i o tom, že další generace českých jezerních muškařů ano, i když bych jim to z celého srdce přál! :-(

Hlavní použití: I přes to všechno hořké a smutné výše uvedené, jsem se snažil najít využití i tohoto typu streameru v našich podmínkách. Dělám to tak vždy, když se mi nějaký "cizí" typ mušky libí, ale např. v zahraničí je používán za účelem, který je zde z nějakých důvodů nereálný nebo jen velice zřídka uskutečnitelný. AR Suspender Pin Fry Streamer je možné s velkou efektivitou používat např. při podzimním lovu okounů - naprosto obdobně jako u výše popsaného lovu pstruhů na přehradách v UK. Zkuste proto obcházet mělčiny přehrad, hledejte vyhřívající se hejna drobných rybek, popř. vyhledávejte zarostlá místa, kamenné valy - skrýše rybek i dravců a nahazujte poblíž nich tento streamer na plovoucí šňůře. Ideální oživování je středně dlouhými zátahy s delšími pauzami, čímž imitujeme poraněnou či poplašenou/zmatenou rybku, což je pro číhající okouny velice lákavé.

Další vhodný způsob využití této mušky je během letního říčního i jezerního lovu aktivně slídících bolenů. V takovém případě musí být stahování streameru extrémně rychlé! V ideálním případě bolen za naši muškou vystřelí a v takové chvíli by neměl mít mnoho příležitostí prokouknout podvod! Hledejte proto proplouvající boleny, nahazujte streamer do jejich trajektorie a po jeho dopadu okamžitě začněte s rychlým stahováním. Ve větších velikostech je tento druh streameru vhodný samozřejmě i na štiky popř. i pro letní večerní/noční lov candátů na mělčinách.

Na tomto druhu streameru se mi líbí jeho originální pojetí - využití myšlenky plovoucí hlavičky + zanořeného tělíčka. V podstatě se jedná o jakýsi "streamerový shuttlecock/suspender", jehož chování ve vodě je naprosto unikátní. Nejedná se totiž o žádný Popper, Gurlgler nebo jejich obdobu. Poppery a Gurglery jsou nástrahy primárně vymyšleny pro agresivní povrchové vydráždění velkých dravých ryb. Tento typ streameru byl prioritně vyvinut pro lov domorodých pstruhů, kteří se obvykle na povrchové streamery neloví, už to je na tom unikátní. Proto bych tento typ umělé mušky a styl lovu s ní zařadil do mých pomyslných "endemických muškařských technik", mezi které např. řadím lov na velké Terrestrials (NZ), specifický letní cílený stalking kaprů, vydráždění divokých duháků na imitaci plovoucí myši, který je velice populární např. na Kamčatce, atd. Zkrátka každý muškařský kraj má svůj muškařský mrav a to je na tom to krásné!

Pojďme si tedy tento originální druh polo-plovoucího streameru společně navázat krok za krokem s detailním popisem jednotlivých úkonů a použitých vázacích materiálů! ;-)


KROK 1: Přivázání sestřihnutého polycelonového válečku u očka háčku & fixace vteřinovým lepidlem.

KROK 1: V prvním kroku si pevně uchytíme do vázacího svěráčku velký Muškařský háček nymfový Fulling Mill Nymph Barbless Hook ve velikosti 8 - 10. Typ háčku volím v závislosti na konkrétním vzoru a jeho velikosti. Na dalších variantách, které je možno vidět na úvodní fotografii jsem například použil i háček Muškařský háček Fulling Mill Competition Heavyweight Hook ve velikosti 6 (imitace okounka) nebo speciální typ s hlubokým obloučkem původně určený pro vázání kapřích mušek Muškařský háček na kaprové mušky Fulling Mill Bonio Carp Hook BL (drobný potírkový Sparkler). U očka háčku si do laku navineme vázací nit a přichytíme již nůžkami lehce zaoblený Polycelonový válečkk Hends Booby Eyes bílé barvy o průměru 5 - 6 mm. Ujistěte se, že jste váleček navázali rovně. V jiném případě pak nemusí streamer plavat rovně, může ve vodě při stahování různě rotovat apod. a to je nepřípustné! Váleček je možné např. dobarvit vodo-stálými fixy, popř. použít jinou barvu. Jeho hlavní důležitost tkví ale v jeho schopnosti držet přední část streameru u hladiny! Oviny nakonec raději zafixujte vteřinovým lepidlem, aby se následně váleček na háčku nepřetáčel.


KROK 2: Uchycení hustých štětů z peří krocana či bažantí slepice.

KROK 2: V další fázi postoupíme vázací nití směrem k obloučku háčku a do před-lakovaného základu si přichytíme silnější snopeček tmavšího strakatého peří. Skvěle se hodí peří z krocana, či bažantí slepice. Je možné použít i silnější větvičky z kohoutího srpku. Tato část není efektní záležitostí, ale hlavně účelnou. Toto peří nám zajistí, že jemné chloupky z konce zonkerového křídla/hřbítku budou držet nad obloučkem háčku a nebudou se o něj obtáčet. Tento faktor pak umrtví streamer a kontrolovat nástrahu po každém dotažení jen kvůli tomu, že jste vynechali tento krok, je velice únavné a v případech, kdy se zonker o oblouček háčku zachytává, se připravujete o záběry ryb!


KROK 3: Přichycení kroužkovacího stříbrného drátku.

KROK 3: V dalším kroku si k háčku pevně přivážeme stříbrný drátek Hends Color Wire 0,14 mm, popř. i jinak barevný kroužkovací drát. Hlavní úloha tohoto drátku je fixace zonkerového pásku k tělíčku. Volte proto dostatečně silný drátek, aby následně nedošlo k jeho přetržení. V takovém případě pak hřbítek od tělíčka odstává a muška není tak efektivní. Drátek zde plní ještě i funkci zatěžovací, neboť tento druh streameru by měl plavat hlavně hlavičkovou částí u hladiny a zbytek tělíčka by měl být potopen. Takto vyhlížející streamer ve vodě dokonale imituje drobnou rybku, která např. v hejnu ostatních rybek něco žere z hladiny, popř. je nějak poraněná, omráčená či zmatená a lape po vzduchu. A dravci si s oblibou vybírají právě takto handicapované rybky!


KROK 4: Vytvoření kónického perleťového tělíčka & jemné rozčesání suchým zipem.

KROK 4: Ve čtvrtém kroku si např. z jemného syntetického dubbingu Hends UV-ICE Dubbing bílé perleťové barvy vytvoříme kónické tělíčko, které následně rozčešeme suchým zipem. U imitace drobného potírku bílých ryb s oblibou volím tyto nenápadné průhledné barvy. V tomto případě ani neměním černou vázací nit např. za světlý odstín, neboť tmavá nit po namočení prosvítá průhledným tělíčkem, což je velice atraktivní a bližší přírodě, než kdybychom se snažili o dokonalý "katalogový vzor", který je pak ale ve vodě neměnný a pro ryby neatraktivní - mrtvý.


KROK 5: Přivázání krátkého strakatého zonkerového pásku.

KROK 5: V této fázi přivážeme v oblasti za vztyčeným polycelonovým válečkem krátký Zonkerový pásek Ondatra Hends Zonker Strips Muskrat 1,5 mm v šedé strakaté barvě, popř. je možné použít i jemnější alternativu králičí srsti popř. zonker z americké veverky apod. Takový hřbítek krásně imituje pohyblivé tělíčko drobné rybky. Při přitahování nástrahy, která čeří vodní hladinu se srst stáhne do úzké rybí siluety, po zastavení naopak krásně pulzuje a napodobuje hru svalů a šupinek drobné rybičky.


KROK 6: Kroužkování tělíčka drátkem & současná fixace zonkerového pásku k tělíčku. Vytvoření a rozčesání černé hlavičky.

KROK 6: V předposledním kroku překroužkujeme tělíčko a zároveň k němu zafixujeme i zonkerový pásek. Oviny utahujte, neboť po namočení mušky se na ni materiál vždy trošku uvolní. Při kroužkování drátku přes zonkerový pásek si vždy dubbingovou jehlou rozhrňte jemnou srst, aby ji drátek většinu nezafixoval k tělíčku.Pohyblivou srst potřebujeme hlavně ve vodě, nikoliv fixovanou na mušce! ;-) Po dokončení kroužkování zafixujeme drátek několika oviny nití a odstřihneme jeho zbytek. Do nalakovaného prostoru mezi hřbítkem a polycelonem naddubujeme větší černou hlavičku z Hends Metalic Dubbingu a celou mušku - tělíčko, hřbítek i hlavičku - silně vyčešeme suchým zipem a dlouhá vlákna případně zasřtihneme nůžkami!


KROK 7: Přilepení velkých holografických očí v oblasti velké černé hlavičky. Zakončení mušky & zalakování ztraceného uzlu.

KROK 7: Ve finálním kroku mušku zakončíme několika ztracenými uzly mezi očkem háčku a polycelonovým válečkem, tento prostor dobře zalakujeme a připravíme si mušku pro lepení Streamerových očí Hends Holographic Eyes. Vždy si ještě jednou důkladně vyčešu hlavičku suchým zipem a v pinzetě ji pořádně stlačím, abych si vytvořil jakési plošky pro lepší lepení očí. Na každé očko, které držím za okraj v pinzetě, si kápnu vteřinové lepidlo a jemně přiložím do zvoleného místa. Jakmile jsem si umístěním jist, pevně očko přitlačím k hlavičce plochou částí pinzety. Jakmile je jedno oko přilepené a pevně drží, lepím druhé. Nakonec stačí finální konktrola, snad ještě dodatečné vyčesání dubbingu mezi očima dubbingovou jehlou a AR Suspender Pin Fry Streamer je připraven k hodu mezi hejno lovících predátorů! ;-)

ZÁVĚR: I když má tento můj dnešní článek kvůli kritickému zamyšlení v úvodu trošku hořkou příchuť nenaplněných snů z nevyužitých potenciálů, doufám, že si tento originální vzor zkusíte opět navázat za pomoci mého postupu a následně jej vyzkoušíte při podzimním lovu krásně vybarvených okounů na nějaké z mnoha krásných českých přehrad, popř. vám vydrží do léta, kde s ním budete nahánět stříbrné rytíře vyhřátých mělčin a říčních proudů - boleny! Nebojte se vyzkoušet i více velikostních a barevných variant a přizpůsobovat Váš vzor rybí drobotině na Vámi navštěvované lokalitě - jedině tak se co nejvíce přiblížíte Vašemu budoucímu rybímu soupeři!

Pokud jsou mezi čitateli mých článků i tací, kteří přeci jenom mají tu výjimečnou možnost lovit divoké jezerní pstruhy na nějaké z mnoha zahraničních vodárenských nádrží, užívejte tohoto krásného privilegia a hlavně si té skutečnosti važte, neboť jak to v životě chodí - spoustu věcí reálně doceníme často až v moment, kdy o ně přijdeme!

Přeji všem muškařským srdcařům mnoho úspěchů a krásných úlovků při podzimních toulkách kolem vody! ;-) Aleš

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva