Poloautomatické navijaky | Muškařský naviják | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyNáčiníPoloautomatické navijaky

Poloautomatické navijaky

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Jiří Pejchar

V letošním roce využívali čeští junioři výhod poloautomatických navijáků. O výhodách se dočtete v článku od manažera juniorské reprezentace.

poloautomatický naviják JMC

V letošním roce jsme pro juniorský muškarský tým ČR získali od firmy Flyfishingpoint (provozující muškařskou speciálku czechnymph.cz) sadu poloautomatických navijáků, které nám měli pomoci k lepším výkonům na Mistrovství světa na Slovensku.

Tyto muškařské navijáky nemají žádnou kličku na namotávání šnůry, ale jenom páku rovnoběžnou s prutem, která pomocí pružiny šnůru namotává. Je to takový princip jako u autíček na setrvačník, dá se říct. Tyto navijáky jsou opatřeny stejnou brzdou jako klasické muškařské navijáky. Naviják lze použít jak pro suchou a mokrou mušku tak i pro nymfování klasické i s francouzským návazcem. Ve větších modifikacích lze samožřejmě použít i pro jezerní chytání.

Při lovu na suchou a mokrou mušku většinou používáte konstantní délku muškařské šnůry, abyste dobře systematicky prochytávali tok řeky. Při zdolávání ryby šnůru stáhnete rukou a po podebrání ryby několika málo pohyby pákou šnůru navinete do navijáku. Při brodění k rozhodčímu se vám šňůra nikde neplete a netáhnete ji za sebou. Pákové navíjení tototo navijáku je až třikrát rychlejší než klasické navíjení kličkou což v případě závodníků hraje velkou roli. Rychlost navíjení je konstantní a dá se ovlivnit pouze počtem stisků páky či délkou stisku páky.

Pro klasickém nymfování má tento naviják podobný význam. Při nymfování s francouzkým návazcem se většinou nepoužívá konstantní délka náhozu, ale nahazuje se více na různé vzdálenosti. Jedním prstem s pomocí páky vzniklý průvěs u navijáku dovijíte což u použití normálního navijáku není možné a musíte použít druhou ruky pro navinutí.

Je tu ovšem jedna malinká nevýhoda a to ta, že mnoha rybářům může páka při lovu vadit. I některým našim juniorům to chvilku trvalo než si zvykli, ale pak ocenili přednosti jeho použití a i díky jeho použití dosáhli mety nejvyšší titulu mistrů světa!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva