MSJ Slovensko | Muškaření Slovensko | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyZávodyMSJ Slovensko

MSJ Slovensko

Kategorie: Muškařské závody | Autor: Jiří Pejchar

Článek popisující cestu české juniorské reprezentace za úspěchy na MS juniorů 2010.


Nejlepší team MSJ Slovensko 2010

V letošním roce se mělo uskutečnit IX. Mistrovství světa juniorů v lovu ryb na umělou mušku na Slovensku, krásném prostředí Liptovského Mikuláše a Popradu pod Tatrami. Po loňském velikém úspěchu doma v Čechách v Chotěboři na nás čekal velice obtížný úkol neboť cíl, obhájit alespoň jednu zlatou medaili není snadný.

Příprava začala hned po skončení samotného šampionátu v Chotěboři. Pravděpodobní reprezentanti pro následující rok se pod

vedením trenéra Milana Čubíka vydali na Slovensko sbírat nové zkušenosti a poznatky. Všichni si tam nádherně zachytali a dovezli si mnoho cenných poznatků, na kterých byla postavena další celoroční příprava.

Já jsem se soustředění na Slovensku neúčastnil, protože jsem v té době byl se seniorským týmem na Mistrovství Evropy v Irsku. Hned po návratu jsem se zapojil do práce a společně s Milanem Čubíkem jsme zahájili přípravy jednáním s novými či staronovými sponzory pro nadcházející sezónu. Podařilo se nám získat podporu známých českých firem působících v našem sportu. Na velké řeky na Slovensku byli potřeba kvalitní dlouhé nymfovací pruty, které nám zajistila firma HENDS products pro každého reprezentanta. Dále jsme od této firmy získali tungstenové hlavičky ve všech různých barvách včetně letošních novinek. Řeka Belá je známá svou velice čistou vodou a ryby jsou zde opatrnější než kdekoliv jinde a tak bylo potřeba zjemnit naše vybavení hlavně na suché chytání. Pro tyto účely nám firma Flyfishing Point zajistila poloautomatické navijáky, které umožňují velice snadnou manipulaci muškarskou šňůrou při lovu. V srpnu loňského roku, také hned po MSJ v Chotěboři, pozval Milan Čubík uznávaného španělského odborníka na suchou mušku pana Juana Manuela Garcíu, který našim juniorům ukázal styl nejjemnějšího chytání na suchou mušku. Šňůry MONIC, které k tomu používal u nás prodává firma HANÁK, která nám je zajistila za velmi příznivé ceny. Jemné chytání se neobejde bez jemných pevných háčků, které musí rybu udržet v tom nejsilnějším proudu. V posledních letech jsme si velice oblíbili háčky HANÁK Competition a se stejnojmennou firmou se nám podařilo navázat spolupráci. Přes zimu Milan Čubík vyvinul nový design závodních vest, které za podpory televizního kanálu Fishing and Hunting nechal zhotovit. Tyto vesty mají jen omezené množství kapes a prvků, které jsou maximálně využitelné pro závod tak, aby nic závodníkovi nepřekáželo během závodu.

Na začátku prosince Milan Čubík odtajnil na muškařském odboru v Praze pětičlennou sestavu, kterou vezmeme na Slovensko. Radovat se mohli Jindra Kalivoda, Mistr světa 2009, David Chlumský, Lukáš Starýchfojtů, Libor Skrášek a Lukáš Svoboda. Pro MS na Slovensku jsme se rozhodli vzít také náhradníka, jehož nominaci jsme rozhodli oznámit až po jarní závodní sezóně těsně před MSJ.

V únoru bylo uspořádáno suché soustředění na naší oblíbené Salaši Hájek, kde při MS v Chotěboři tým bydlel. Byli pozváni všichni reprezentanti a také mladší talenti, aby získali nové zkušenosti. Procvičovali se různé techniky vázání mušek, sestavovali se návazce a nechyběl ani trénink uzlů v co nejkratším čase.

V dubnu nám začala sezóna a byl zahájen boj několika málo kandidátu a poslední místo v sestavě a samozřejmě o místa v sestavě pro rok 2011 kdy se koná MSJ v Itálii. Sítem pěti závodů této kvalifikace nejlépe prošel Martin Musil z klubu RSK České Budějovice a doplnil tak sestavu pro Slovensko.

Na samotný šampionát jsme odjeli 29. července. Nejprve jsme zamířili do Roháčů na přípravu na Studeném potoce, který se nejvíce podobá řece Belá. Po třech dnech jsme vyrazili do Popradu zatrénovat ještě na stejnojmenné řece a pak už nás čekalo stěhování na oficiální Hotel Janošík v Liptovském Mikuláši.

Oficiální část šampionátu začala v úterý 3. srpna slavnostním zahájením na náměstí v Liptovském Mikuláši. Jak je zvykem nastupují jednotlivé státy ve stejnokrojích. Pro tyto účely nás vybavila firma Hobby-G a firma Monfish, která mimo oblečení dodala i špičkové rybářské tašky.

Po oficiálním tréninku, kde kluci doladili své poznatky z předchozích tréninků, začaly samotné závody. Nervozita začala lehce stoupat, ale hned po prvním závodním dnu se ukázalo, že naše dlouhodobá příprava nebyla zbytečná neboť naši vedli před druhým Španělskem o 26 umístění. Kluci předvedli brilantní výkony a bylo vidět jak moc si věří do dalších bojů. Druhý den se náš náskok ještě zvětšil a všichni členové týmu se po čtyřech kolech pohybovali kolem medailových pozic. Náskok 31 umístění nasvědčoval tomu, že by týmová zlatá již neměla uniknout a tak kluci nastoupili k posledním dvěma závodům i s individuálními ambicemi. Týmová práce je vždy na prvním místě a teprve až ke konci závodů vyleze na povrch jednotlivec. Tady tomu nebylo jinak jen s tím rozdílem, že ti jednotlivci se šancemi na medaili byli čtyři. Libor Skrášek, který měl velikou smůlu ve čtvrtém závodě na řece Váh, měl nejmenší šance dostat se na medailové pozice a tak ho Milan Čubík pro poslední dva závody střídal. Libor byl v juniorské kategorii posledním rokem a tak přenechal pomyslnou štafetu mladšímu Martinu Musilovi, který si tak mohl odbýt svoji premiéru při startu za A tým juniorů. Martin si nepočínal vůbec spatně a ukázal, že bude velmi platným v příštích letech. Svoji šanci výborně rozjetého závodu vzal za pačesy Jindra Kalivoda a brilantními výkony na řece Váh si dokráčel pro druhou zlatou medaili v řadě. Ostatním klukům tolik štěstíčko nepřálo a tak medailové pozice neudrželi. Největší smůlu měl David Chlumský, když se opět jako v loni umístil na bramborové pozici. Lukáš Svoboda svoji premiéru na šampionátu okořenil hezkým sedmým místem a Lukáš Starýchfojtů skončil na deváté pozici. V týmech jsme zvítězili o 27 umístění před druhými Slováky a třetími Španěly. Je to fantastický úspěch, protože obhájit obě zlata a ještě k tomu mít čtyři závodníky v první desítce Mistrovství světa to se jen tak nepodaří. Kluci ukázali jakou sílu má dobrá parta a bylo radostí se na to koukat a pracovat pro tak výborný tým.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem našim sponzorům za jejich nemalou podporu bez, které bychom nemohli podávat tak skvělé výkony a věříme, že nám zachovají přízeň i dalších letech.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva