Rozhovor s Ivanem Vančurou | Muškaření | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyOsobnostiRozhovor s Ivanem Vančurou

Rozhovor s Ivanem Vančurou

Kategorie: Osobnosti muškaření | Autor: Vojta Ungr


Ivan Vančura

Přátelé muškaři,

jak jsem již avizoval, je tady další rozhovor s dlouholetým českým reprezentantem v muškaření, vášnivým myslivcem, budoucím statkářem, otcem čtyř dětí, ale hlavně se skvělým člověkem a mým kamarádem Ivanem "Váňou" Vančurou 😉. S Váňou jsme toho už hodně zažili a já doufám, že ještě mnoho zažijeme!

🐟Váňo, jak dlouho už vlastně chytáš ryby a kdo Tě k rybaření přivedl?

🦌Ryby chytám od 6 let, kdy jsem začal chodit na rybářský kroužek. Původně jsem tedy začal chodit na vodácký kroužek, ale vedle v tělocvičně byl právě ten rybářský a mně se to líbilo. Doma o tom nechtěli moc slyšet, tak mi nezbylo nic jiného, než si to vybrečet.. 😃

🐟Jak dlouho se věnuješ muškaření? Kde muškaříš nejraději a jaká je tvá oblíbená ryba?

🦌První kontakt s muškařským prutem jsem měl právě na rybářském kroužku, kde jsme házeli na terč. Ale muškařit jsem začal až v 17 letech. K tomu mne dovedl můj kamarád Tonda Habertizel. Poprvé mne vzal na Litavku, ukázal mi co a jak a já muškařině úplně propadl. Začal jsem na kole objíždět vesnice a sbírat pírka ze všeho ptactva, abych si mohl navázat svoje první mušky.
Rád lovím všechny ryby. Odkojený jsem byl na bílé rybě, takže Berounka a Litavka jsou moje srdcovka. Na pstruhovky rád jezdím na Vltavu a Svratku. Rád si zajedu i na Traun, kde se dá chytit i větší lipan a duhák.


🐟Jakým stylem muškaření svoji oblíbenou rybu nejraději chytáš? Prozradíš i svoji oblíbenou mušku?

🦌Pokud někdo říká, že muškařina je královská disciplína rybaření, tak právě chytání na sucho tuto definici u mě maximálně naplňuje. Takže suchá muška u mě vítězí. Ale jinak se nebráním žádné technice.

🐟Jak dlouho už závodíš a pamatuješ si ještě, kdy a kde jsi absolvoval svůj první závod?

🦌Můj první muškařský závod byl na Berounce v Roztokách. Byl to krajský přebor a já byl 7. Na to, že jsem držel prut asi potřetí v ruce a byly to moje první závody, to byl super výsledek. A zde jsem plně propadl závodění…

🐟Je nějaký závod, který máš tak oblíbený, že na něj budeš jezdit i po ukončení závodní kariéry? A proč?

🦌V nabitém termínovém kalendáři je mnoho pěkných závodů. Mezi nejoblíbenější patří závody na Svratce a Vltavě. Ten úplně nejoblíbenější je pro mne Koubův memoriál na Vltavě. Tam bych chtěl jezdit, dokud to půjde a dokud budu mít svým kamarádům Vojtovi a Frantovi v týmu co nabídnout, abych s nimi mohl chytat.

🐟V jakém roce jsi začal reprezentovat a kde jsi byl poprvé? Přivezli jste nějakou medaili?

🦌První můj reprezentační závod bylo ME ve Švédsku v roce 2004. Měli jsme možnost jet jako druhé družstvo, které si muselo vše zaplatit samo. Pro mě to tenkrát byl sen zúčastnit se nějakého takového závodu, proto, když jsem byl osloven, neváhal jsem ani minutu a potvrdil svou účast. Zisk zlaté medaile v družstvech byl pak třešinkou na dortu tohoto mistrovství. Od tohoto mistrovství jsem se už pohyboval v reprezentaci s menšími pauzami, když jsem třeba odmítl účast, protože se mi narodily děti a já chtěl být u toho 😃


🐟 Dokážeš spočítat, kolikrát ses zúčastnil ME a MS a kolik týmových medailí jsi z nich přivezl?

🦌Jestli dobře počítám, tak jsem za těch 16 let reprezentoval 8x. Celkem mám doma 7 týmových medailí a jednu individuální. Pouze na jednom ME v Bosně, kde jsem byl, se nám nepodařilo získat medaili.

🐟Která z těchto mezinárodních soutěží ti utkvěla v paměti a proč?

🦌V paměti mi utkvěly všechny. Každé mistrovství bylo něčím specifické a mělo svou silnou vzpomínku nebo zážitek. Ty nejzásadnější šampionáty byly asi první ME ve Švédsku, které pro mne bylo první reprezentační, a potom šampionáty konané u nás v ČR v letech 2011 a 2018.

🐟V roce 2011 se ti povedlo vyhrát ME během šampionátu konaného u nás v ČR. Mohl bys popsat to nejzajímavější kolo?

🦌Ano. Pro mne to byl velmi zajímavý šampionát. Bylo to na domácích vodách, takže každý očekával v týmech zlato. Z toho jsme byli trochu nervózní.

Každé kolo bylo zajímavé, ať už závod z lodí na vyrovnávačce, nebo pak jednotlivá kola na řekách. Jedním z nejzajímavějších bylo kolo na Vltavě nad kamionem. Tam jsem nastoupil s nymfou, ale po 45 minutách jsem měl pouze 2 ryby a vůbec mě to nebavilo. Závodník pode mnou chytal duháky sjeté do jámy a mně to ty ryby vůbec nechtěly žrát. Pak jsem změnil taktiku - vzal jsem suchou mušku a šel po proudu dolu a pěkně odebíral potočáky od břehu. Nakonec jsem z toho udělal pěkné 3. umístění.

Druhé nejzajímavější kolo bylo to poslední, kdy jsem nastupoval do Čerťáků. Před posledním kolem jsem věděl, že bojujeme nejen o týmové zlato, ale že je ve vzduchu i medaile individuální. Chytal jsem ve spodní části, kdy první rotaci jsem měl v kamenech a druhou pak úplně poslední místo, tedy nátok do vyrovnávačky. Díky radě Terky Rutové, která zde chytala den před tím, a asi i díky troše štěstí jsem našel vytažené proudníky z vyrovnávačky. Nebyl už pak takový problém je pěkně jednoho po druhém odebírat. Jasná 1 na Čerťákách mi zajišťovala při nejhorším stříbrnou medaili v jednotlivcích. Při cestě z Čerťáků jsem se dozvěděl, že na Květoňově chytající francouzský závodník Jean Guillaume Mathieu, se kterým jsem se pral o první místo, byl poražen o 1 cm délky, a já tak vyhrál celé mistrovství. Nebudu popírat, že jsem se okamžitě rozbrečel štěstím… 😃

No a na pokoji jsem si pak žiletkou oholil hlavu, protože jsem to slíbil, pokud vyhraju...😃


🐟Zlato během tohoto ME získal i tým České republiky. Pamatuješ si ještě na to, kde a jak dlouho jste slavili? Mohl by si nám odtajnit nějakou tajnou nebo veselou historku z oslav?

🦌Celkové vyhlášení proběhlo v zahradách cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě. Raut a odměnění nejlepších závodníků potom večer na hradě v Rožmberku nad Vltavou. Oslavy byly bujaré do brzkých ranních hodin…. Celý večer mi Jean Guillaume Mathieu říkal, ať nepiji, že se opiji. Já mu stále říkal, že ne, že si dám pozor… Po půlnoci, aniž bych kdy francouzsky mluvil, jsem se s ním snažil konverzovat v jeho rodném jazyce a vysvětlit mu, že ještě nejsem opilý… 😃

🐟Máš ještě nějaký sen, kterého bys chtěl v závodním muškaření dosáhnout?

🦌Vždy, když mám jet na nějaké závody, nebo reprezentovat na ME nebo MS, chci dosáhnout na co nejlepší výsledek a vyhrát. Je několik málo výzev a snů, na které jsem během mé dosavadní 26leté kariéry nedosáhl. Zároveň jsem si však splnil většinu snů a cílů, na které jsem ve svých začátcích myslel. Má reprezentační kariéra se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Závodit však asi nikdy nepřestanu. Na to to mám až příliš moc rád. A znáš mě, že na žádném závodě, kterého se zúčastním, nedám svou kůži nikomu zadarmo.

🐟Kdybys měl neomezené prostředky a neomezeně času, kam a na jak dlouho bys vyrazil na ryby? Vzal by si někoho s sebou?

🦌Je mnoho míst, kam bych se chtěl nejen jako rybář podívat. Úplně nejvíc jsem se chtěl podívat na Nový Zéland. Jednou jsem si na něj už i našetřil, ale přišla složitá životní situace a já musel prostředky použít nějak jinak. Sen mi ale zůstal. Buď tam pojedu se svou ženou a uděláme si pěkný výlet, nebo bych tam jel rád s nějakým kamarádem rybářem, abych nebyl sám. Ve dvou se cestuje a rybaří vždycky lépe. Tak třeba jednou, až mi trochu odrostou děti, se nejenom tam podívám.

🐟A poslední otázka na tebe je, jaký je tvůj nejoblíbenější prut, který doma máš? Na jakou techniku je vhodný a proč je tak oblíbený?

🦌Mám několik oblíbených prutů. Když pominu svoje začátky, kdy jsem chytal na to, co kdo vyřadil a věnoval mi, tak jsem vystřídal hodně značek prutů – od nejlevnějších po ty nejdražší. Myslím si, že o ceně to určitě není. Několik posledních let chytám na pruty od Hanák Competition. Poslední řada Superb je fakt hodně povedená. Mými nejoblíbenějšími pruty jsou právě z této řady Superb XP 3100 a Superb XP 390. XP 3100 je mým nejoblíbenějším na nymfování a XP 390 je pro mne takový univerzál na mokré a suché chytání. Začal jsem na ně chytat před dvěma lety a na jiné už v podstatě nechytám. Mám však problém… co budu dělat s těmi všemi ostatními pruty, co mám doma ve skříni? 😃

🐟 Tak já Váňo doufám, že se s nimi budou učit muškařit Tvoje děti 😃. Jestli máš teda těch prutu tolik, aby na každé z Tvých čtyřech dětí jeden z těch starších prutů zbyl. Moc Ti tímto děkuji za rozhovor a doufám, že se na ten Zéland podíváme třeba spolu 😉

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva