Tungstenové kuličky | Vázání mušek - článek | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRecenze Tungstenové kuličky

Tungstenové kuličky

Kategorie: Recenze muškařských výrobků | Autor: Jiří Klíma

Základní informace o tungstenových kuličkách a několik vzorů pro inspiraci ze svěráčku Jiřího Klímy.

Tungstenové kuličky (tungstenové hlavičky) jsou cca 1,7x těžší než olovo. Proto jsou velmi žádaným artiklem pro zatěžování mušek pro chytání v hlubších vodách. Tungstenové kuličky se objevují na našem trhu v mnoha barvách - zlaté, stříbrné, měděné, černé, bílé, fluo oranžové, fluo žlutozelené, fluo zelené, fluo růžové. Každá barva má své opodstatnění a je vhodná pro určité období. Velikost kuliček je rovněž velice důležitá, neboť i malé kuličky nám velice rychle stahují mušku ke dnu.

Tungstenové kuličky klasické Tungstenové kuličky fazetované s drážkou Tungstenové kuličky s drážkou (sloted)

Kromě klasických tungstenových kuliček s průběžnou dírkou, které jsou vhodné pro zatěžování háčků s rovným očkem, gammarových a kuklových háčků, se na trhu nabízí i tzv. kuličky sloted, kde je v kuličce vytvořena drážka pro jednoduché navlékání na složitější tvary háčků (jigové háčky atd.). Tyto kuličky jsou nabízeny rovněž v širokém barevném spektru.

Dalším výrobkem je tzv. fazetovaná kulička s drážkou, kde jsou na bocích kuličky vytvořeny plošky pro zvýšení světelného efektu mušky. U těchto kuliček jsou nejúčinnější barvy zlaté a stříbrné, neboť u ostatních barevných variant již není tak účinný světelný efekt a dokážeme je nahradit běžnými tungstenovými kuličkami s dírkou nebo kuličkami sloted.

Ostatní provedení tungstenových kuliček, které sestávají např. z části tvořenou fazetovanou kuličkou a druhou částí tvořící matičkovitý tvar, již nejsou tak účinné. Další zajímavostí jsou fosforeskující tungstenové kuličky vhodné pro rybolov v noci. U nás nemají tak široké uplatnění jako klasické kuličky nebo kuličky s drážkou.

JK JK JK JK JK

Vázání mušek s tungstenovými kuličkami je velice jednoduché - záleží, jakou mušku chceme vázat a kam mušku chceme dostat. Tungstenové kuličky ryby přijímají velice ochotně. Pro obzvláště křišťálové vody se s úspěchem používají černé kuličky, které ryby neplaší svým leskem. Tyto kuličky se používají rovněž s úspěchem na hodně ochytaných vodách.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva