Larva chrostíka | Vázání mušek | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé muškyLarva chrostíka

Larva chrostíka

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Karel Stýblo

Návod k vázání hnědé larvy chrostíka s nožičkami.


Hnědá larva chrostíka

Tato muška napodobuje hnědé larvy chrostíku z rodu Hydropsyche, které si nestaví schránku. Mušky tohoto typu používám hlavně k lovu lipanů na podzim, ale zjistil jsem, že je dobře berou i pstruzi, kteří se v létě krmí v rychle proudící mělké vodě.

Háček: Gammarový č. 12-14
Zadeček: dubbing z hnědého králíka
Hruď: dubbing z hnědošedého zajíce, hřbetní strana je obarvená černou lih. fixou
Nožky: větvičky z pera bažantího ocasu
Hřbítek: hnědavá hřbítková folie Bodyflex apod.
Kroužkování: hnědá tělíčková nit
Hlavička: zakončení tenkou šedou vázací nití
Zatížení: tenký olověný drátek


Hnědá larva chrostíka - pohled ze zhora

Postup vázání je stejný jako u ostatních bobešů, nebo larev chrostíků, jsou zde ale navíc nožky. K jejich přivázání jsem postupoval tak, že jsem nožky přivazoval ještě před dabováním tělíčka a hrudi, dost se mi ale potom pletly. Nyní mi více vyhovuje, když nejdříve nadabuji zadečkovou část mušky a potom přejedu nití k očku háčku a odtud nadabuju hruďsměrem dozadu, k zadečku. Potom přes hruď napříč přeložím tři větvičky z pera bažanta (lze fixovat troškou laku), na nit přidám špetku dubingu a nožičky směrem očku křížovitě převážu (opět můžeme fixovat troškou laku). Drží dobře. Způsobů je určitě víc a každý si může najít ten svůj. Nyní horní část hrudi larvy nabarvím černou lihovou fixou, přehnu hřbítkový materiál, zafixuji ho nití u očka a celou mušku překroužkuji tělíčkovou nití. Nožičky se skloní dolů. Důvod, proč používám tělíčkovou nit místo klasického vlasce je ten, že nit mnohem lépe zvýrazní jednotlivé segmenty zadečku a hrudi larvy. Vlasec dělá příliš tenké a tmavé mezičlánkové mezírky, což bývá u opravdového hmyzu naopak.

Přeji ať se mušky povedou a pěkný lov.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva