Háčky pro vázání mušek | Muškařské háčky | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyZákladyHáčky pro vázání umělých mušek

Háčky pro vázání umělých mušek

Kategorie: Základy muškaření | Autor: Bohumír Šumský

Základní dělení háčků pro umělé mušky.

Háčky na umělé mušky dělíme v zásadě podle čtyř kritérií:

- velikosti háčku
- síly drátku, ze kterého jsou vyrobeny
- délky ramínka
- tvaru háčku

Našli bychom i další kritéria, ale tato jsou zásadní.

Velikost háčku

Pro lov pstruhů všech velikostí využijeme háčky v rozsahu velikostí běžně používaného číslování 6 - 20, větší i menší jsou sice možné, ale jsou již určitým extrémem.

Síla drátku

Síla drátku v poměru k velikosti mušky určuje, zda budeme na háček vázat mušky plovoucí po hladině nebo v její blance, nebo naopak mušky, které se budou potápět. Potápění mušek můžeme ale také zajistit přidáním podkladové zátěže. (Neodpustím si zde citovat povzdech Mirka Kudláka v jednom z jeho vystoupení nazvaném „Muškařské schizma“ : „Naše mušky dnes často obsahují více olova, než třešně u silnice“.)

Délka ramínka

Délka ramínka háčků je jednak standardní (i když pro každého výrobce trochu jinak) a jednak více či méně prodloužená nebo zkrácená.

Tvar háčku

Tvar háčku je také jeho důležitým znakem. Máme háčky s ramínky rovnými, obloukovitě zahnutými, různě zalomenými a také obloučky mají různý tvar zakřivení. Podle tvaru ramínka používáme na pstruhové mušky háčky s ramínky rovnými; s ramínky mírně obloukovitě zahnutými s očkem v prodloužení směru ramínka, tzv. housenkové; více obloukovité s očkem dolů, tzv. blešivcové; obloukovité s očkem nahoru,s ramínky prohnutými a s ramínky různě lomenými.¨

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva