Prut pro jezerní muškaření | Jak vybrat | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyNáčiníJaký muškařský prut na jezerní muškaření?

Jaký muškařský prut na jezerní muškaření?

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Pavel Adamovský

Nevíte jaký muškařský prut je nejvhodnější pro jezerní muškaření? Shrnujeme pár tipů z anglické literatury, která vyšla v češtině a navíc přidáváme souhrnnou tabulku velikostí prutů a jejich použití.

pruty

Výběr muškařského prutu je vždy složitá záležitost. Zvláště, pokud přijdete do obchodu a nevíte přesně, co vlastně chcete. Což v případě, že máte s jezerním muškařením málo zkušeností, ani vědět nemůžete. Na první pohled se může zdát, že si vystačíme s „nějakým univerzálním“ prutem, ale pokud vezmete v úvahu všechny možnosti, které jezerní muškařina skýtá, brzy si uvědomíme, že výběr nebude vůbec jednoduchý.

Pojďme se nejprve podívat na to, jaké pruty doporučují pro jezerní muškaření autoři knížky Lov pstruhů na umělé mušky, pánové Bob Church a Peter Gathercole. Jejich doporučení je následující:

Univerzální prut – střední až horní akce, délka 2,9 - 3,1 m, AFTMA 7-8

Lov na mokrou mušku – třímetrový prut pro daleké hody, prut s délkou 3,2 m pro všestranné použití a prut dlouhý 3,4 m pro lov s „poskakující“ muškou (lov na třepanou)

Lov na nymfu – 2,7 - 3 m dlouhý prut, AFTMA 6-7

Lov na suchou mušku – prut o délce 2,7 - 2,9 m, AFTMA 6-7, při bezvětří AFTMA 5

Lov ze břehu – délka prutu 2,9 - 3 m, rychlá akce, AFTMA 7-8

Lov z loďky – silný, 3 m dlouhý prut (bez udání AFTMA)

Lov na irských jezerech – prut dlouhý 3,2 - 3,5 m, AFTMA 6-7

Lov na malých pstruhových revírech – prut délky 2,7 - 3 m AFTMA 6-8

Máte ve výběru prutu jasno? Já ano. Zakoupím všechny doporučené typy a otevřu si půjčovnu muškařských prutů. Ale podívejme se ještě na jednu zahraniční publikaci, která u nás vyšla – Velká kniha rybaření od Johna Wilsona. Na kapitolách o muškaření spolupracovaly takové kapacity jako Peter Cockwill, Charles Jardine a také Bob Church. K mému údivu doporučení autorů vypadá následovně:

prut

Lov na malých revírech – prut dlouhý 2,7 - 2,9 m, AFTMA 5-8

Lov ze břehu nebo z lodě zjara – prut o délce 3 - 3,5 m, AFTMA 8-9

Lov z lodi na jezerech (tzv. Loch style – lov se třemi muškami, které přitahujeme k driftujícímu člunu) – prut dlouhý 3,4 – 3,6 m

Lov na třepanou – velmi dlouhý prut a to až 5,5 m.

Zdá se tedy, že budeme muset naši půjčovnu rozšířit o další exempláře. Raději vás nebudu unavovat výčtem doporučení dalších autorů anebo ještě hůře doporučením firem, které muškařské pruty vyrábějí nebo prodávají. Uvedený přehled je důkazem toho, že muškařina není exaktní disciplína a že platí, co muškař, to jiný názor a jiná zkušenost.

Moje dilema s nákupem prutu pro jezerní muškařinu dočasně vyřešil Charles Jardin, kterého jsem potkal na muškařské výstavě Rutlandského rybářského klubu. Jeho doporučení bylo: „Zatím si nekupuj nic. Zajeď si několikrát na různé typy revírů s vybavením, které máš a uvidíš, kde a jaké muškaření tě bude nejvíce bavit. Potom se ozvi a něco spolu vybereme“.

Bohužel nevím, zda odolám tlaku všech místních rybářských médií a nějaký prut si stejně před začátkem sezóny nekoupím. Zvláště poté, co jsem v jednom z katalogů objevil velice užitečnou tabulku, která velice hezky a přehledně shrnuje všechna doporučení ohledně volby prutu. Ale o tom zase někdy jindy. Určitě se k výběru prutu v nějakém dalším článku brzy vrátím.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva