Muškaření v České republice | Pstruhové revíry | Czechnymph.cz

🔥 POZOR: Všechny objednávky na CzechNymph.cz přes Zásilkovnu na výdejní místo NYNÍ JEN ZA 6️⃣0️⃣,- Kč! 🎣🔝😍

HomeČlánkyRevíryTop 10 nejlepších muškařských revírů České Republiky

Top 10 nejlepších muškařských revírů České Republiky

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Autorův subjektivní výběr Top 10 revírů pro muškaření v České rebublice.

Následující výběr odráží moje současné znalosti českých a moravských pstruhových i mimopstruhových revírů a jejich preference. Jedná se o osobní Top 10, výběr je spíše pocitový než udělaný na základě multikriteriální analýzy.

1. Vltava pod Lipnem

Pro mnoho rybářů je jihočeská Vltava muškařskou řekou č. 1.  Krásná okolní příroda, na české poměry velká řeka a v neposlední řadě i dlouhodobě dobré hospodření na revíru přitahuje velké množství našich i zahraničních rybářů. Vltava pod Lipnem má dobrou populaci potočáka a hojně vysazovaného duháka a ulovit se dají i další ryba jako například tloušť, proudník, štika a další. Snad jediným mínusem Vltavy je fakt, že lipanovi se zde v posledních letech vůbec nedaří. Krásné období na Vltavě je od poloviny května a během června, zvláště pokud natrefíte na rojení chrostíků. Prázdninové chytání dosti omezují invaze vodáků.

Nejlepší čas: Květen - červen

2. Horní Vltava

Horní Vltava protéká národním parkem Šumava překrásnou divokou přírodou. Řeka je domovem divoké populace lipanů a pstruhů potočních. Při muškaření na Vltavě využijeme lehčí muškařské pruty i šňůry (AFTMA 2 nebo 3). Podzimní suché muškaření na lipany na Horní Vltavě se nezapomíná. Muškařit budete v horách, proto nepodceňte teplé oblečení.

Nejlepší čas: červen, září

3. Otava

Další z českých řek, která vytéká z národního parku Šumava. Horní Otava je rychlá řeka se studenou vodou a dobrou populací potoáčka. Okolo městečka Sušice jsou krásná místa pro lov pstruhů i lipanů. Dobré možnosti k muškaření na bílou rybu poskytuje dolní mimopstruhový úsek Otavy pod městem Horaždovice až k soutoku s Vltavou.

Nejlepší čas: květen-červen, září

4. Ohře pod Nechranicemi

Ohře pod nádrží Nechranice je revír, který kdysi dával trofejní pstruhy a lipany. Ohře je pro začátečníky těžká řeka a její poznání prověří trpělivost i dovednosti každého muškaře. Večerní rojení chrostíků na Ohři patří k nejúžastnějším muškařským zážitkům u nás. Ohře má i další pstruhový revír o něco výše proti proudu (mezi obcemi Stráž nad Ohří a Velichov), který však nedosahuje kvalit úseku pod Nechranicemi. Muškařit se dá i na mimopstruhové Ohři v okolí města Žatec.

Nejlepší čas: květen-červen

5. Jizera

Jizera je malebná říčka vytékající na severu republiky z národního parku Krkonoše. Horní část řeky je prudká a divoká (od hranice s Polskem až do obce Poniklá) a zde budeme lovit především divoké potočáky menší velikosti. Tento úsek je náročný na brození, ale má pro sportovní rybáře své neodolatelné kouzlo. Poté se Jizera trochu zklidňuje a na úseku mezi Sytovou a Železným Brodem můžeme muškařit na pstruhy, lipany i bílou rybu.

Nejlepší čas: duben - červen, srpen - říjen

6. Dyje

Hlavním lákadlem pro muškaření na Dyji je její úsek v národním parku Podyjí. Muškaření zde spojíme s pěší turistikou, protože k řece zde máme omezený přístup pro automobily. A pokud ryby neberou, tak si můžeme užívat nejlepší víno, co se na Moravě vypěstuje, protože první vinice jsou pouze pár kilometrů po proudu.

Nejlepší čas: květen - červen

7. Divoká Orlice

Menší pstruhová a lipanová říčka protékající malebnou krajinou východních Čech. Divoká Orlice nejprve kopíruje hranici s Polskem, než u Zemské brány zcela vstupuje na naše území. Pstruhový úsek končí až u Kostelce nad Orlicí. Divoká Orlice je vhodná jak pro nymfování, tak zde můžeme chytat pstruhy i lipany na suchou mušku.

Nejlepší čas: duben - červen, srpen - říjen

8. Sázava

Sázava je především řekou mimopstruhovou, na desítkách kilometrů zde můžeme lovit tlouště, proudníky, boleny a další ryby. Jeden z nejkrásnějších úseků Sázavy se nachází nedaleko městečka Ledeč nad Sázavou (místo nazvané Stvořidla a jedná se zde o pstruhový revír). Zde Sázava protéká úžasnou divokou krajinou a v korytu řeky musíme zohledňovat mnoho velkých kamenů, které zde činí muškaření speciálním.

Nejlepší čas: květen - září

9. Bečva

Bečvy máme na Moravě hned dvě - vsetínskou a rožnovskou. Obě Bečvy se setkávají pod Valašským Meziříčím. V horních částech jsou obě Bečvy horskými potoky/říčkami s populací potčáka a lipana. V dolních úsecích zase najdeme dobrý mix lososovitých ryb a bílé ryby.

Nejlepší čas: květen- červen, srpen - říjen

10. Bělá Jesenická

Říčka Bělá Jesenická je revírem, který má svůj zdroj v pohoří Jeseníky. Bohužel říčka byla v nedávné minulosti hodně zregulována, ale místní organizace vždy na revíru dobře hospodařila. Bělá Jesenická byla jedním z mála revírů u nás, kde se rozmnožoval pstruh duhový, lovit v Bělé můžeme také potočáky a lipany. Ideálním se revír jeví i pro partnerskou dovolenou - žena si může užívat lázně Jeseníky a muškařům zbyde trochu času na rybolov.

Nejlepší čas: květen- červen, srpen - říjen

Další články o revírech pro muškaření najdete na našem webu v sekci Články - revíry.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva