Muškaření Skotsko | Rybaření | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

Skotsko

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

31 469 sladkovodních jezer, 950 říčních systémů a více než 7 000 km mořského pobřeží. To vše nabízí Skotsko.

Krajna v oblasti Highland

31 469 sladkovodních jezer, 950 říčních systémů a více než 7 000 km mořského pobřeží. To vše nabízí Skotsko. Jezer, řek a potoků se nachází ve Skotsku tolik, že není možné všechny během jednoho lidského života navštívit, poznat a samozřejmě ani popsat. Pokud ale uvažujete o návštěvě Skotska, může vám tento článek posloužit jako zdroj základních informací.

Skotsko je jedna ze zemí Spojeného království (Velké Británie). Rozkládá se na severu Velké Británie na ploše 78 783 m2 (rozloha téměř na chlup shodná s Českou republikou). Hlavním městem Skotska je starobylé město Edinburgh, dalšími významnými městy jsou Glasgow, Aberdeen a Dundee. Počet obyvatel lehce přesahuje pět miliónů.

Základní geografické členění Skotska je na jižní část (Southern Uplands – území jižně od Glasgow a Edinburghu), střední část (Central Lowlands – nejhustěji obydlená část země, kterou tvoří „trojúhelník“ mezi městy Glasgow, Edinburghem a Dundee) a severní část (Highlands). Za zmínku stojí i četné ostrovy při západním a severním pobřeží (celkem 790, ze kterých je 130 obydleno). Mezi nejznámější patří ostrov Sky, Western Isles nebo souostroví Orkney a Shetland.

Největší skotské jezero Loch Lomond

Asi dvě třetiny země tvoří pohoří a rašeliniště. Kdysi byla většina Skotska pokryta tzv. kaledonským lesem (smíšený les tvořený skotskou borovicí, dubem, břízou, vrbou, olší a jeřabinou s vřesovým podrostem), dnes je však Skotsko téměř zcela odlesněno. Ale nemusíte mít strach – i slatiny, skály a vřesoviště mají svůj půvab a romantiku. Přestože pohoří ve Skotsku nejsou příliš vysoká (nejvyšší hora Ben Nevis má něco málo přes 1300 metrů), nesmíte zapomenout, že se země nachází již poměrně vysoko na severu (například Edinburgh se nachází ve stejné zeměpisné šířce jako Moskva) a průměrné teploty zde nejsou příliš vysoké. Větší problém než teploty ale může být nestálé a nepředvídatelné počasí. Celá oblast je bohatá na dešťové i sněhové srážky, útěchou snad může být fakt, že počasí se mění velmi rychle a také to, že tu existují velké rozdíly v klimatu na poměrně malých vzdálenostech.

Losos z řeky Ewe

Králem skotských řek je bezesporu atlantský losos a právě tato ryba se nejčastěji spojuje s rybařením ve Skotsku. Losos vstupuje do většiny skotských toků, mezi nejznámější patří řeky Spey, Tweed, Tay, Thurso, Helmsdale a Dee. Lov lososů má ve Skotsku velice dlouhou tradici a může být velice rozmanitý. Losos se dá lovit na přívlač i mušku v řekách, potocích, průtokových jezerech nebo v ústí řek do moře. Na větších tocích je oblíbený i lov lososů z lodi. A protože je losos rybím králem, musíte počítat i s adekvátní cenou za povolenky. Ceny se však hodně liší v závislosti na kvalitě revíru a ročním období. Na neprestižnější úseky se dělají rezervace několik měsíců dopředu, ale pokud si chcete lov lososů pouze vyzkoušet, není na většinu řek problém si obstarat i denní povolenku a zapůjčit rybářské náčiní. Výhodou mnoha skotských toků je, že do nich lososi vstupují v průběhu celého roku (i když samozřejmě s různou intenzitou), a tak naději na úlovek máte prakticky každý den v roce.

Krajna v oblasti Wester Ross - západní pobřeží skotských Highlands

Nejběžnější skotskou rybou jsou „broonies“ – divocí potočáci, kteří obývají většinu skotských tekoucích vod i jezer. Jediné, co potočák potřebuje, je chladná, čistá a okysličená voda s vhodnou potravou a úkrytem před predátory. A právě tyto podmínky skotské řeky, potoky i jezera splňují. Na rozdíl od lovu lososů není chytání pstruhů vůbec drahé a nabídka je opravdu široká. Snad jediným omezením je chytání pstruhů na lososích řekách, kde i když chcete lovit pouze potočáky, musíte zaplatit cenu povolenky pro lov lososů. Chytání pstruhů na tekoucích vodách se mnoho neliší od způsobu, který známe z domova a proto bych návštěvníkům Skotska doporučil vyzkoušet lov potočáka na jezerech. Není to žádná hračka, především na revírech, kde pstruží obsádku tvoří pouze divoká populace.

Ve většině skotských řek můžeme narazit i na tažnou formu potočáka – mořského pstruha. Mořský pstruh je relativně častým úlovkem při lovu lososů, ale je možné se i na tuto rybu „specializovat“. Pokud chceme mořského pstruha ulovit, pak největší šance máme při nočním rybolovu.

Dalším původním druhem skotských sladkovodních vod je siven arktický (charr), který zde zůstal jako relikt poslední doby ledové. Na sivena můžeme narazit v hlubších jezerech, kde se často vyskytuje ve velkých hejnech. Skotové však siveny příliš neloví, takže jeho úlovek je spíše náhodou. Hejna sivenů jsou však často vyhledávána pstružím kanibalem, kterému se říká ferox. Feroxem se nazývá pstruh, který se živí výhradně rybičkami. Tito jedinci přibírají rychle na hmotnosti a dorůstají do nadprůměrných délek. Proto jsou mezi rybáři velice populární a také vyhledávaní.

Jezírko u města Oban

Dalším pro muškaře zajímavým rybím druhem je bezesporu lipan. Lipana najdeme ve Skotsku především v oblasti Lowland. Dobré řeky na lipana jsou větší toky východního Skotska – Tay, Earn, Tummel, Isla a Tweed. Prudké a kamenité řeky severního Skotska lipanovi příliš nesvědčí. Metody pro lov lipanů jsou ve Skotsku podobné jako u nás. A samozřejmě zde funguje i česká nymfa.

Jako dnes téměř všude na světě, tak i ve Skotsku najdeme také duháky. Duhák, který byl „dovezen“ ze Severní Ameriky, byl dlouho považován skotskými rybáři za druhořadou rybu. Především komerční důvody však majitele mnoha jezer a nádrží přesvědčily o tom, že nemá smysl duháka ignorovat. Svoji roli zde také sehrála i obliba duháka v sousední Anglii, kde tento pstruží druh hraje ve stojatých pstruhových vodách první housle..

Pro mně osobně byla vždy ve Skotsku největším problémem volba revíru. Potoků, řek, jezer a nádrží je zde tolik a informací o každém z nich ještě více. S výběrem vám mohou pomoci rybářské cestovní kanceláře, internet nebo specializované rybářské publikace. Nemusíte se bát vyrazit do Skotska i bez jakékoliv přípravy. Revíry na muškaření se dají najít ve Skotsku opravdu všude a v každém městečku funguje turistické informační centrum (TIC), kde vám ochotně poradí, kde se dá v nejbližším okolí rybařit. Kromě nejlepších úseků lososích řek, kde je nutné povolenku rezervovat dopředu, není Skotsko nikdy turisty tak přeplněné, aby se nedala povolenka k rybolovu sehnat.

Mušky z rybářského muzea

Cenově není rybaření ve Skotsku příliš drahá záležitost (zvláště v porovnání s cenami v Anglii). Obecně platí, že čím více jedete na sever, tím jsou ceny povolenek nižší. Také za chytání na revíru, kde se ryba nevysazuje, zaplatíte mnohem méně než na revíru s vysazovanou rybou. Průměrná cena za jednodenní povolenku v oblasti Highlands je okolo 5 liber na den. Cena však půjde radikálně nahoru, pokud chcete lovit lososy. V tomto případě počítejte minimálně 30-60 liber na den.

Skotské mušky – to by bylo na dlouhé povídání. Vázání mušek má ve Skotsku dlouhou historii a mnoho světoznámých vzorů pochází právě z této oblasti. Snad pro připomenutí několik původních vzorů: Black Zulu, Ke-he, Kate Mclaren, Greenwells Glory, Invicta, Wickham’s Fancy, Alexandra a mnohé další. Nejlepším průvodncem skotskými vzory bude asi knížka Trout and Salmon Flies of Scotland, kde najdeme více než 500 původních vzorů. Samozřejmě se nemusíte omezovat pouze na původní skotské vzory. Do Skotska jezdí muškařit rybáři z celé Evropy a praxe říká, že na skotské pstruhy a lososy fungují také mušky švédské, francouzské, belgické i české.

Black Pennell Alexandra

Nerad bych ve vás navodil dojem, že Skotsko nemá žádná negativa. Bohužel má. Prvním z nich je poměrně velká geografická vzdálenost od ČR. Pokud se chcete vypravit do Skotska po vlastní ose, počítejte asi jeden den jízdy do Anglie a pak ještě dalších asi osm hodin po dálnici na jih Skotska. Dobrou alternativou může být kombinace letecké dopravy a zapůjčení automobilu. V průběhu roku 2003 by společnost EasyJet měla začít provozovat lety mezi Prahou a Newcastlem a pokud si zarezervujete letenky včas dopředu, pak se můžete do severní Anglie nebo Skotska dostat opravdu za hubičku. Doprava v severní části Skotska, to je kapitola sama pro sebe. Většina silnic je zde pouze jednoproudových (myšleno jeden proud pro oba směry). Na těchto silnicích, na kterých se nachází po každých cca 500 metrech místo pro vyhýbání, se vaše průměrná rychlost sníží tak na 40 km za hodinu. Pokud právě svítí sluníčko nebo alespoň neprší, tak to vůbec nevadí, protože skostská příroda a scenérie jsou nádherné. Je-li ale deštivo nebo mlha, pak není opravdu o co stát.

Světoznámá lososí řeka Spey u Pitlochry

Druhou velmi dobře nechvalně známou skotskou specialitou jsou tzv. midges – hmyz vskutku obtížný (na to jak je malý). Pokud nejste vybaveni síťkou proti hmyzu, pak vám midges můžou zcela překazit váš rybolov (většina sprejů proti hmyzu vůbec nepomáhá).

Třetím a posledním negativem je již zmíněná nestálost počasí. Špatné počasí nemusí být tak hrozné, pokud se vypravíte do Skotska pouze na ryby a pokud zrovna neplánujete spát celou výpravu pod stanem. Občas nad počasím můžete vyhrát, pokud jste mobilní. Často se stává, že týden prší pouze na jednom pobřeží, zatímco na druhém svítí sluníčko. Vždy se vyplatí ve Skotsku sledovat podrobné zprávy o počasí.

Takže toť asi vše, co jsem vám o Skotsku chtěl napsat. Na závěr ještě pár užitečných odkazů, kde můžete najít další zajímavé informace o Skotsku, a to nejen o muškaření.

http://www.letsflyfish.com - první dva odkazy vás zavedou na stránky Alastaira Gowanse (autor mušky Ally's Shrimp), najdete zde informace o revírech, muškách, technice hodu, články atd.
http://www.flyfishingscotland.com
http://www.flyfishing-scotland.co.uk/
http://www.scottish-flyfishing.co.uk
http://www.visitscotland.com Obecné informace o cestování po Skotsku.
http://cestovani.kvalitne.cz/skotsko/skotsko.html Stránky o Skotsku v češtině.
The Scottish Fishing Book - pokud hledáte knížku, která vám v kostce přiblíží rybolov ve Skotsku, pak můžete začít u této publikace.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva