Revíry Sokolovska | Muškaření Sokolov | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyRevíryRevíry Sokolovska

Revíry Sokolovska

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Krátké zápisky z povídání s panem Matouškem o revírech na Sokolovsku.

pan Matoušek

Sokolovsko je zvláštní a pozoruhodný kraj. V bezprostředním okolí Sokolova najdeme především rozsáhlé povrchové doly a ani Sokolov zrovna půvabem neoplývá. Ale není třeba dělat ukvapené závěry. Několik kilometrů na sever začínají Krušné hory a směrem na jih se zase táhne chráněné území Slavkovský les. Naprostým kontrastem k průmyslovému Sokolovu vás ohromí romantické městečko Loket. A to jsem se ještě ani nezmínil o žádném rybářském revíru. Sokolovsko toho totiž pro muškaře může nabídnout opravdu hodně.

O muškaření na Sokolovsku jsme si povídali s panem Matouškem ze Sokolova. Pan Matoušek je majitelem dvou rybářských obchodů v Sokolově a v Chebu. Rybaří již hezkou řádku let a ovládá většinu rybolovných technik. Je trojnásobným mistrem republiky (muška, přívlač a trojboj) a v posledních letech se hodně zaměřil i na lov velkých sumců ve Španělsku. V jeho rybářském obchodě v Sokolově vede kompletní muškařský sortiment včetně vázacích materiálů. V druhém obchodu v příhraničním Chebu, má základní věci z muškařiny, ale sortiment je zde užší, protože na Chebsku již muškaření tak rozšířené není.

Povídání jsme začali o Svatavě. Svatava je říčka, kde můžete nachytat hodně ryb. Při muškařských závodech, které se zde konají poměrně často, je běžné za tři hodiny ulovit i 90 ryb, ale musíte počítat s tím, že ryby budou spíše menší. Na horním revíru Svatava 2 se dá muškařit již od Kraslic. Zde je Svatava spíše potokem než říčkou, ale i přímo v Kraslicích se ryby dají nachytat. Často dokonce větší ryby než na zbytku revíru a to se mluví jak o potočácích, tak lipanech. Lipani se nejčastěji chytají ve velikostech do 30-32 cm a ryba přes 40 cm je již spíše výjimkou. S potočákem je to podobné. Chceme-li ulovit větší potočáky, pak je lepší se soustředit na „horší“ místa. Nejlepší tůně a proudy jsou totiž velice často prochytávané a větší ryba může být „zapomenuta“ na místech, které většina rybářů přejde. Revír Svatava 2 končí soutokem Svatavy s říčkou Rotavou.

Rotava je součástí revíru Svatava 1. Jedná se o kyselejší vodu, ve které se rybám tolik nedaří. Především začátkem sezóny je možné zkusit štěstí na úseku od ústí do Svatavy k prvnímu jezu na toku. Zde se dá narazit na potočáka nebo sivena. Jinak pro rybaření není Rotava příliš významná.

Svatava v Kraslicích Rotava

Dobrá místa pro muškaření na Svatavě 1 jsou nad i pod Olovím, ale tato část revíru je dosti navštěvována rybáři. Každopádně potočák i lipan se pravidelně vysazuje a oba druhy se v řece přirozeně vytírají (především u lipana to poznáte na úlovků malých lipánků). Rybí osádka se občas doplňuje o pstruha duhového. Trofejní pstruh byl uloven na tomto úseku v loňské sezóně (2003). Potočák, chycený u vodní elektrárny nad Olovím měřil 75 cm. Dolní malebná část Svatavy v okolí Luhu nad Svatavou je již, co se týče rybí populace, slabší. Je to dáno horší přístupností revíru (méně se zde nasazuje a více pytlačí).

Mezi úspěšné mušky na Svatavě patří zcela jistě patentka (nejlépe na zlatém háčku), dále pak nejrůznější druhy blešivců (není potřeba příliš zatěžovat, protože Svatava není hluboká voda) nebo goldheadové mušky. Úspěšný bývá často i lov na sucho a v tomto případě je dobré mít v krabičce menší velikosti Rudořitek a různých druhů suchých jepic.

Zajímavým revírem na Sokolovsku je mimopstruhová Ohře. Úsek od Nebanic do Kynšperka nad Ohřím (a částečně až do Sokolova) je dobrá lipanová voda. Lipani zde dorůstají větší velikost než na Svatavě a zkušený muškař může na několika místech narazit i na lipany do 45 centimetrů. Z mušek fungují na tomto úseku Ohře především suché CDC mušky a samozřejmě i zatížení blešivci.

Dalším kvalitním pstruhovým revírem bývala i Odrava, říčka, která vytéká z přehrady Jesenice. Zde vždy dařilo populaci potočáka i lipana, ale v současné době se revír příliš nezarybňuje a tak se úlovky dramaticky snížily. Je to škoda, protože někteří muškaři zde kdysi ulovily i své dosud největší lipany (např. pan Matoušek lipana 47 cm). Jak s Odravou, tak s mimopstruhovou Ohří v okolí Sokolova osobní zkušenosti nemám, tudíž podrobnější informace k těmto revírům budou na stránkách někdy v budoucnu.

Svatava nad Olovím Tatrovice

Na Sokolovsku si muškař může vyzkoušet i „jezerní“ muškaření. Největší pstruhovou nádrží v okolí jsou Tatrovice, kde lze lovit jak ze břehu, tak z lodi nebo belly boatu. V nádrži se vyskytuje siven, duhák, okoun a štika. Duhák i siven se loví i ve velikostech 40-50 cm. Tatrovické ryby ve větší míře požírají potěr a menší rybky, proto může být rybář úspěšný na jejich napodobeniny.

Další stojatou vodou je Přebuz. Jedná se o rybník položený ve vyšší nadmořské výšce u stejnojmenné vsi. Na Přebuzi je možné chytat pouze ze břehu a kromě potočáků se do revíru nasazuje i bílá ryba (např. lín). Přes léto slouží rybník i jako místní koupaliště a proto je lepší v teplých dnech rybařit časně ráno nebo až navečer.

Povídáním o Přebuzi naše putování po revírech Sokolovska s panem Matouškem pomalu končilo. Na závěr jsme dostali na vyzkoušení ještě několik zaručeně úspěšných mušek na místní vody, ale ty vám představím až někdy příště. Možná je nejdříve na některém revíru v okolí Sokolova pořádně otestujeme.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva