Dvakrát na Radbuze | Muškaření Radbuza | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRevíryDvakrát na Radbuze

Dvakrát na Radbuze

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Několik informací z červnové návštěvy řeky Radbuzy.

Shodou náhod jsme se s kamarádem Kozlem ocitli prvního červnového víkendu na západočeské řece Radbuze. Ne jak by se dalo předkládat, tedy na společné rybářské výpravě, ale každý na vlastní pěst. Kozla bylo onoho víkendu možné zastihnout na horním toku Radbuzy pod městečkem Bělá nad Radbuzou (Radbuza 7) a moje maličkost se utrhla na krátké ranní chytání na proudný úsek pod hradeckým jezem (Radbuza 4).

Radbuza není vyhlášená muškařská řeka jako například sousední Mže nebo Úhlava, se kterými se setkává v nedaleké Plzni. Každopádně i na této řece se dají najít místa, kde se dá s úspěchem muškařit.

Radbuza pod Bělou= Radbuza pod Bělou

Radbuza pramení v Českém lese u Závisti a na svém toku má pouze jediný pstruhový revír ve své horní části (Radbuza 8). Z velké části je pak Radbuza velmi klidná s množstvím starých a často neudržovaných jezů. Na radbuzské osmičce a sedmičce se muškaří na pstruhy i lipany. Na revírech ve střední a dolní části je muškaření především o bílé rybě (často se dá muškařit na proudných místech pod zmíněnými jezy), i když ještě nedávno se vyskytoval lipan pod jezy i v okolí Stodu (současný stav bohužel neznám).

Potočák z Radbuzy Jepice od Radbuzy

A jak se nám na Radbuze dařilo? Kozel nahlásil ze sedmičky pár pstruhů a lipanů, vše do třiceti centimetrů. Řeka pod Bělou má charakter zarostlé říčky s hlubokými tůněmi a spousty úkrytů pro ryby. Vzhledem k množství překážek bylo muškaření dosti obtížné a nejlepší nástrahou se zdály jigové mušky. Nejvíce hladinu adrenalinu Kozlovi zvedl pěkný potočák (odhadem okolo 40 cm), kterého však Kozel pouze vyplašil.

Nymfa=

Moje krátká návštěva na úseku pod jezem nedaleko u obce Střelice začala těsně po šesté hodině ranní. Byl jsem v očekávání úlovků lipanů a samozřejmě připraven i na bílou rybu. S lipany jsem tentokrát vůbec nepochodil, zato bílá ryba brala velice důvěřivě. Během dvou hodinek jsem měl na kontě úlovky tloušťů, proudníků i ouklejí. Největší rybou na udici byl tloušť lehce přes čtyřicet, který zabral v malém očku na okraji dlouhé peřeje. Bohužel nemám z této návštěvy žádnou fotku, protože opět zaúřadovala skleróza a můj digitál zůstal doma na polici. Takže alespoň přikládám fotku úspěšné nymfy, na kterou dobře reagovali tloušti i proudníci. Tento vzor jsem vylovil z kamarádovy krabičky a na své jméno teprve čeká.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva