Pstruhová Úhlava z okna automobilu | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRevíryPstruhová Úhlava z okna automobilu

Pstruhová Úhlava z okna automobilu

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Fotografie z pstruhových revírů západočeské říčky Úhlavy, pořízené téměř z okna automobilu.

Naše muškařské pudy mě a kolegu Muddlera jednoho říjnového víkendu zavedly až k sousedům do Německa. Němečtí kapitalisté z Železné Rudy (Bayerisch Eisenstein) z nás během jednoho dne a noci sedřeli všechna naspořená Eura a tak padlo rozhodnutí se druhý den finančně zahojit (resp. více nevykrvácet) chytáním na západočeské říčce Úhlavě. Bohužel Muddler si tohoto roku pořídil pouze mimopstruhovou povolenku (zřejmě dlouhodobější monetární problém), takže všechna slibná místa na pstruhové Úhlavě jsme prohlédli jako mlsní kocouři pouze z míst, kam nás dovezl můj automobil. Z naší obhlídky vybírám několik fotorafií a přidávám zaručeně nefundovaný komentář.

Úhlava - nádrž elektrárny Pod Černým jezerem, pohled k hrázi Úhlava - nádrž elektrárny Pod Černým jezerem, pohled z hráze

Chcete-li pstruhovou Úhlavu zhlédnout z okna automobilu, pak musíte vyrazit z Železné Rudy směrem na Nýrsko. K prvnímu pstruhovému revíru (Úhlava 10) je třeba z hlavní silnice odbočit kousek za Špičákem na okresku směr Hamry. Pstruhová Úhlava začíná opravdu zajímavě - malou pstruhovou stojatou vodou, kterou najdete v rybářské mapě pod názvem "nádrž elektrárny Pod Černým Jezerem". Tuto nádrž jsme našli především díky Muddlerově brilantní navigaci, protože z okresní cesty je nutné odbočit doprava na úzkou asfaltku bez jakéhokoliv značení. Asfaltová cesta končí bránou do areálu ČEZ, který hospodaří na místní vodní elektrárně. Přehrada vykazuje maximální hloubku 7 metrů a bývá čas od času zcela vypouštěna kvůli údržbě. Ryby se však nasazují po každém vypuštění (poslední proběhlo údajně nedávno) a i dnes by se měli v nádrži prohánět potočáci a siveni, i když (zatím) kratší délky (do 20 cm). Díky řádění kůrovce a následnému zásahu lesáků naleznete v horní části nádrže dost prostoru i pro řádné rozvinutí muškařské šňůry.

Úhlava - hráz nádrže Pod Černým jezerem Úhlava - výtok z nádrže Pod Černým jezerem

Pod nádrží mizí Úhlava rychlým spádem do jehličnatého lesa. V těchto místech se ještě rozhodně nedá hovořit o říčce, protože horní část revíru má charakter typického horského potoka s populací pstruha potočního. Každopádně motorizovaný milovník horských potoků musí u nádrže nahodit zpátečku a s Úhlavou se znovu setká až u silničního mostu nad obcí Hamry.

Úhlava nad Hamry Úhlava nad Hamry Úhlava v Hamrech Úhlava nad vtokem do Nýrskén nádrže

Hamry jsou typická roztáhlá horská vesnice s mnoha příležitostmi k ubytování a k zaplnění prázdných žaludků. Ráz Úhlavy se během jejího putování Hamry velice rychle mění. V Zadních Hamrech stále ještě přejíždíme horskou bystřinu, ale poté, co se do Úhlavy z levé strany vtéká Bílý (nebo Ostrý??) potok, vody přibývá a tok téměř zdvojnásobuje svoji velikost.

Pod Hamry mizí Úhlava na několik kilometrů v údolní nádrži Nýrsko. Tato přehrada slouží jako zásobárna vody tuším i pro Klatovy a jako většina našich vodárenských nádrží je smrtelníkům s rybářskými choutkami nepřístupná. Asi si dovedete představit, jaký pstruhový revír by nádrž mohla být, kdyby...

Úhlava v Milenicích Úhlava v Milenicích

Naše další zastavení se odehrálo již pod nýrskou přehradou, přesněji v Milenicích. Zaparkovali jsme u žluté škodovky, u které postávali tři mladíci, na první pohled rybáři. Kluci zde nervózně podupávali u místních sádek a čekali na organizátory rybářské brigády. Zda posun letního času na zimní nezaregistrovali oni nebo organizátor, jsme se již nedozvěděli, ale alespoň nás hoši nasměrovali k řece. Pod nýrskou nádrží se jedná o pstruhový revír Úhlava 8 a alespoň podle pohledu zde Úhlava vypadá mnohem více "lipanově".

Jelenka u Janovic nad Úhlavou Úhlava - soutok s Jelenkou

To, že má Muddler k navigátorské dokonalosti ještě daleko, jsem odhalil za Nýrskem, když odbočku k soutoku Úhlavy s Chodskou Úhlavou jsme minuli o pouhých několik kilometrů (na mapě asi půl stránky...). Ze své letargie se Muddler probral až před Janovicemi nad Úhlavou, takže z úseku mezi Nýrskem a Janovicemi (revír Úhlava 7) fotografie bohužel nejsou. Aby Muddler svoji neomluvitelnou chybu alespoň částečně napravil, proaktivně nahlásil přejezd pstruhového revíru Jelenka těsně před Janovicemi. Musím podotknout, že při pohledu ze silničního mostu jsme byli z tohoto malého revíru nadšeni (pokud kousek za mostem idyla končí, tak nám prosím náš dojem nikdo nekažte) a Muddler dokonce při pohledu na soutok Jelenky s Úhlavou v Janovicích začal hlasitě uvažovat o nákupu pstruhové povolenky na příští rok.

Nadjezí na konci psruhového revíru Úhlava 7 v Dolní Lhotě Úhlava 7, jez a mlýn v Dolní Lhotě

Poslední dvě fotografie jsou pořízeny na konci naší automobilové pouti, na rozhraní posledního pstruhového revíru a prvního mimopstruhového revíru na Úhlavě (Úhlava 7 a Úhlava 6) v Dolní Lhotě. Zde nás přivítala další škodovka s rybářskou posádkou, tentokráte ale kolegové nemysleli na splnění členských povinností, nýbrž hodnotili velikosti kroutících se žížal ve svých sklenicích.

Doufám, že jsem vás svým úhlavským cestopisem příliš nenudil, pokud znáte pstruhovou Úhlavu i z jiné stránky, budu rád, když se o své znalosti podělíte.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva