Na Chrudimce 3 P | Muškaření Chrudimka | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRevíryNa Chrudimce 3 P

Na Chrudimce 3 P

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Milan Hladik

Z podzimní návštěvy pstruhové Chrudimky...


Chrudimka

Svůj příspěvek bych zařadil k revíru Chrudimka 3 P, ale hodil by se i k článku o vázání staré dobré klasiky zvané Red Tag, protože tato muška hrála v onom sychravém podzimním dnu hlavní roli.

Při svém krátkém výletu na východ Čech jsem podle rady Pavla zamířil k říčce Chrudimka k obci Slatiňany. Jak jsem posléze zjistil na webu, intuitivně jsem našel úplně stejné místo, jaké je doporučeno v popisu revíru. Sjel jsem na polní cestu za silničním mostem směrem na Svidnice a dojel jsem na místo, kde bylo možné se otočit, a zastavil jsem.

Bylo zataženo nízkou inverzní oblačností, ani teplo ani zima a nad vodou se nic nerojilo. Říčka vypadala pěkně, průtok akorát, proudné partie se střídaly s pomalejšími a hlubšími. Nejprve jsem chtěl vyzkoušet drobné nymfyčky jepiček chytané po vodě na mokro, které mi poslední dobou učarovaly a přinesly mi pár pěkných zážitků. Ale jelikož jsem prošel asi třicetimetrový úsek bez záběru, přestože jsem minul několik tutových míst, raději jsem převázal na nymfy. Na horní přívěs jsem dal zlatohlavou rudořitku z nožičkami z hnědé slepice na háčku č.12, doprostřed hnědého bobše velikosti 10 a na konec olivového bobše velikosti 12 s výrazným kroužkováním.

Prvním hodem jsem chytil pěkného potočáka okolo třiceti, byl to již vytřený mlíčňák. Vrátil jsem se kousek proti proudu a na dvou slibných místech jsem chytil dva podobně velké lipany a odpoledne se začalo slibně rozvíjet. Nejprve jsem v rychlejším tempu proběhnul říčku po vodě a po cestě jsem chytil pár ryb, ale když jsem došel k delšímu pomalému místu pod výpusť jakéhosi kanálu, tak jsem se vrátil a pečlivě proti vodě prochytával slibná místa.

Celkem jsem asi za dvě hodiny a na asi 300 metrech řeky chytil okolo dvaceti ryb, sedm lipanů, z nichž pouze jeden byl menší, jinak byli ve velikosti +-30, čtyři potočáci byli také okolo třiceti, ostatní byli menší potočáci. Lipani byli v hlubších jamkách podél hlavního proudu, zkrátka na typicky lipanových místech, ale větší potočáci byli v mělkých prohlubních v nejprudších místech nebo mezi koberci vodních kytek, i když už všichni byli vytření.

Přestože jsem mušky na konci a na prostředním přívěsu dost měnil, kromě dvou lipanů jsem všechny ryby chytil na rudořitku, buď to bylo tím, že byla na horním přívěsu a ryby ji tím pádem viděly jako první, anebo jí zkrátka fakt chtěly.

Zkrátka můžu všem říčku pro podobnou krátkou odpolední vycházku doporučit, já bych byl takhle na podzim spokojen, i kdyby těch ryb bylo jen deset.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva