Mušky anglických závodníků I. | Jezerní muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyUmělé muškyMušky anglických závodníků I.

Mušky anglických závodníků I.

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Milan Hladik

První ze série článků o muškách používaných anglickými závodníky na stojatých vodách.

Český rybář Článek uveřejněn se souhlasem časopisu Český Rybář.

Během červencového mistrovství světa juniorů, které se konalo na jihočeských revírech, jsem dělal průvodce mladým závodníkům z Anglie. Výprava Angličanů byla velice početná, protože přijela dvě závodní mužstva s doprovodem rodičů a přátel, z nichž mnozí byli muškaři. Jelikož jsem s nimi trávil prakticky celý týden, bylo spoustu času na klábosení o rybách a chytání a došlo i na chytání v Anglii, které se především odehrává na stojácích. Na závěr mistrovství jsem od závodníků i rodičů dostal darem krabičku s jejich nejlepšími vzory a s jejich svolením jsem některé z nich vybral pro seriál o muškách anglických závodníků.


Magnet

Nejdříve se podíváme na jeden v současnosti velice populární styl, a to lov na malé nymfy. Nejprve si popíšeme jednotlivé vzory a pak si něco povíme o chytání na ně.

První vzor je Magnet, který je i podle slov ostatních anglických závodníků opravdovou zbraní.

Jeho vázání není úplně jednoduché. Ocasní štěty jsou tvořeny ze tří pírek claret bažanta a dále jsou překryté několika paprsky z červenohnědého kohouta. Tělíčko je tvořeno opět z paprsků claret bažanta a je kroužkováno červeným drátkem. Hruď je vytvořena jedním ovinem paprsku pavího péra a nožičky jsou z hnědé slepice.


Diawl Bach

Vzor číslo 2 je krásným představitelem z rodiny ďáblíků, anglicky Diawl Bach.

Štěty má z černého kohouta, tělíčko z paprsku pavího pera je překroužkováno červeným drátkem, černá hlavička má po stranách naznačeny dýchací orgány z holografické lametky a je přelakovaná několika vrstvami laku.
Oranžový ďáblík

Také třetí vzor je ďáblík podobného vzhledu. Pro zvýšení atraktivity je hlavička vytvořena z oranžové niti a při důkladnější prohlídce jsem zjistil, že i celé tělíčko je podvázáno touto oranžovou nití. Za připomenutí stojí, že všechny vzory jsou vázány s poměrně krátkým tělíčkem. Další vzory nymf si ukážeme v dalším díle tohoto seriálu.

Tyto vzory se vodí většinou staticky pomalými osičkami, při lovu z driftující lodě se pouze zkracuje muškařská šňůra, používá se plovoucí, pomalá intermídka a nebo ještě lépe šňůra zvaná Midge tip, která je plovoucí a je zakončena krátkým intermediálním koncem. Velice zajímavé vedení mi popsal (a i názorně ukázal jen tak bez šňůry) otec jednoho z kluků, když jsme odpočívali během tréninku na Malši. Loví na čtyři mušky, pod horní černou Booby, která mušky zároveň nadnáší a zároveň plní funkci poutače, jsou tři nymfy asi v metrových rozestupech. Vedení se sestává z dvou delších výrazných tahů, při kterých Booby upoutá pozornost ryb a pak následuje asi deset vteřin osmičkového vedení, při kterém přijde záběr.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva