Muškař v zimě | Zimní muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyOsobnostiMuškař v zimě

Muškař v zimě

Kategorie: Osobnosti muškaření | Autor: Milan Hladik

Rozhovor Milana Hladíka s Vladimírem Šedivým o zimní přípravě na muškařskou sezónu.


Vladimír Šedivý

Český rybář Článek uveřejněn se souhlasem časopisu Český Rybář.

Poznámka redakce: rozhovor se uskutečnil začátkem roku 2005

V březnu vrcholí přípravy muškařů na nadcházející sezónu, a tak jsem zašel za Vladimírem Šedivým (Šeďou), abych ho vyzpovídal na téma zimní přípravy.

Jak se tedy Šeďa připravuje během zimy?

Jedním z důležitých úkolů je kontrola a doplnění vybavení. Všechny muškařské šňůry vymotám z navijáků a umyji je ve vlažné vodě, nechám je pak uschnout a namotám zpátky na cívky. Někteří kolegové je dokonce namotávají na větší bubny, aby se přes zimu nezkroutily, ale podle mne jsou šňůry již tak kvalitní, že to není potřeba a zimní přestávka kromě toho není nikterak dlouhá.

Letos jsem pečlivě zkontroloval a očistil i pruty, zjistil jsem, že na některých prutech mám již za léta závodění prošoupaná očka a tak jsem je nechal převázat. Samozřejmě jsem vyčistil a promazal navijáky. Zkontroloval jsem i ostatní vybavení a nalepil jsem si nové filcové podrážky na neoprénové broďáky. Také jsem trochu zapracoval na doplnění výbavy, vzhledem k tomu, že letím na MS do Laponska, tak jsem si koupil broďáky z goretexu od firmy Simms, které jsou jednak lehké do letadla a jednak se v nich lépe chodí v terénu, což ocením obzvláště v laponské tundře a vzdálenosti jednotlivých úseků. Pod stromeček jsem od dcery dostal vodotěsnou krabičku na mušky. Již tradiční je vždy nákup vázacích materiálů, především háčků a zlatých a wolframových hlaviček, každý rok se objeví něco nového a já jako závodník mám vysokou spotřebu.


Bobeš pro zimní chytání

Nejdůležitější částí zimní přípravy muškaře a především závodníka je vázání mušek. Jak tedy při vázání postupuješ a kolik vzorů vážeš?

Většinou si po skončení sezóny dávám tak dva týdny oraz a během vánoc již většinou věnuji vázání minimálně dvě hodiny každý den a tak to jde až do dubna. Většinou začnu nejprve dovazovat chybějící vzory, tím myslím ty vzory, které byly úspěšné během právě skončené sezóny a jejichž řady v mých krabičkách prořídly. Tím se většinou uklidním, jelikož mám jistotu, že budu mít na co chytat i když vyrazíme na ryby během zimy.

Chodíš tedy na ryby i během zimy?

V posledních pár létech nebyly příliš chladné zimy a většinou před vánoci a pak už v únoru nebo v březnu nejsou mrazy a tak jednou dvakrát do měsíce vyrazíme na nějakou mimopstruhovku trochu poškádlit ryby. Chce to akorát teplé oblečení a teploty nad nulou, aby se přimrzáním nepoškozovala šňůra. Letos jsme dokonce zahajovali sezónu první víkend v lednu. U vody tohle dobou panuje tichá, spíše přímo sváteční atmosféra. Nikdy nenachytáme velké množství ryb a často se povede i nula, spíše jde o to dostat se na pár hodin ven do přírody, přijít do kontaktu s rybama a pak zajít na jedno a pokecat o rybách a o vázání. Nějaký lipan nebo zapomenutý duhák nebo siven ale člověka vždycky potěší a pomůže mu přečkat dlouhé zimní období. Pokud by čtenáři měli zájem někdy zimní muškaření zkusit, tak mohou vyzkoušet bobše a zlatohlavou nymfu z obrázku, v zimním období se mi v posledních létech osvědčila fialová barva, ať už jako dominantní barva celého bobše nebo jen zvýrazňující srdíčko nebo límeček, jako mají mušky na obrázku. Abychom ryby co nejméně poškozovali, je třeba používat háčky bez protihrotu a ryby vyháčkovat hned ve vodě, ostatně na háčky bez protihrotu chytám po celou sezónu a nepřipadá mi, že by mi ryby nějak moc padaly, jde o to si na to zvyknout. Ryby nejčastěji hledáme v pomalých táhlých proudech, pod jezy a například za sloupy mostů, z revírů bych doporučil v období před vánoci mimopstruhovou horní Vltavu, během zimy a v předjaří pak Vltavu v okolí Českého Krumlova, případně západočeskou Otavu nad Horažďovicemi.


Zlatohlavá nymfa pro zimní chytání

Zpět k vázání, kolik mušek tak průměrně vážeš?

Od každého vzoru vážu vždy deset mušek, pět dávám přímo do krabičky a pět do zásobníku, abych mohl kdykoliv chybějící vzory v krabičce doplnit, případně dát úspěšný vzor při závodech kolegům v družstvu. Jezerní vzory většinou dělám pouze v jedné velikosti, pouze některé ve dvou, nymfy, bobše a zlatohlavé nymfy většinou ve dvou a někdy i ve třech velikostech, vše také záleží na konkrétní závodní sezóně, kde a jaké závody budu chytat. Celkem je to tak 1500 – 2000 mušek. V letošním roce nás čeká hned po jaru mistrovství republiky na jezeře, tak jsem se jezeru věnoval poměrně pečlivě. Jak už jsem říkal, v létě pojedu na MS do Laponska, a jelikož už jsem tam byl dvakrát a přibližně vím, na co tam ryby berou, tak jsem začal vázat základní sestavu mušek i pro tyto závody, protože na navázání všech vzorů už nebude na místě čas.

To vážeš podle nějakého harmonogramu, nebo spíš podle chuti?

Ze začátku vážu spíše podle chuti, vždycky když mám v práci chvilku klidu, tak se zamyslím a většinou mne napadne nějaký vzor a na ten se pak těším a večer si ho navážu. Jak se mi postupně začnou plnit krabičky, tak se uklidním a pak už samozřejmě začnu cíleně dovazovat vzory, které budu potřebovat. Většinou vážu osvědčenou klasiku, ale hodně času věnuju i novým trendům nebo materiálům, zkouším vázat osvědčené vzory pomocí nových materiálů a tak podobně. Jezerní vzory vážu podle anglických časopisů, často dostávám i úspěšné vzory od kolegů závodníků. Letos jsem zkusil například opět navázat vzory mokrých jezerních mušek, které jsem v posledních létech příliš nepoužíval, jednak pojedu na závody do Anglie a kromě toho i u nás mohou mít svojí účinnost, zvláště na ochytané ryby. Čtení českých i zahraničních časopisů přináší důležité informace a nelze je podceňovat, mnozí naši špičkoví závodníci mají například navázánu většinu vzorů, které jsme spolu s mými kolegy publikovali na stránkách Českého Rybáře. Pokud se některým rybářům zdá cena za zahraniční časopisy příliš vysoká, lze si je například v prodejně bratří Hanáků půjčit.

Jsou letos nějaké novinky, na které bys chtěl čtenáře upozornit?

Každý rok se objeví nové odstíny nejrůznějších syntetických materiálů a je třeba je průběžně doplňovat, aby měl rybář v záloze vždy něco nového, čím může ryby překvapit. Jako novinku lze označit například super těžké hlavičky Tungsten+ s výřezem pro použití na háčky bez protihrotu, dále se mi osvědčily vystínované hřbítkové materiály od Oldy Dvořáka na klasické bobše.

Kdo se ještě do zimní přípravy nepustil, tak má nejvyšší čas a zanedlouho to už to začne...

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva