Slovanská epopej a muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRevírySlovanská epopej a muškaření

Slovanská epopej a muškaření

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Tip pro výlet na tři revíry jižní Moravy.

Rokytná v Moravském Krumlově

Talkshow Jana Krause "Uvolněte se prosím" má bezpochyby široký společenský dopad v mnoha sférách společenských, politických, kulturních i jiných. Zřejmě nejlepším příkladem vlivu talk show je známá kauza biomasa. Ale chyťme se všichni trochu za nos, být hostem u Krause by mohlo odhalit mezery ve znalostech u většiny z nás. Jedním z mnoha dobrých počinů pana Krause bylo pozvání „vnuka“ Alfonse Muchy, pana Johna Muchu. Díky povídání před kamerami si národ připomenul co se skrývá pod Slovanskou Epopejí, kde leží Moravský Krumlov a také to, jak se Pražáci často pokrytecky chovají ke kulturnímu dědictví národa. No a nepřímý dopad má talkshow i do sféry muškaření.

Přiznám se, že mé znalosti Slovenské Epopeje byly téměř nulové, ale díky návštěvě Moravského Krumlova (vynucené moji kulturně znalou chotí) jsem dnes schopen stručně popsat alespoň patnáct z dvaceti obrazů Muchova mistrovského díla. A nejen to. Na můj radar se dostaly tři další důležité jihomoravské termíny: Jihlava, Oslava a Rokytná – říčky, které se společně potkávaji v nedalekých Ivančicích.

Vedlejší benefit kulturně zaměřené návštěvy byl i takový, že jsem si během návštěvy Moravského Krumlova poprvé od vyčlenění MRS zakoupil povolenku na jihomoravské vody a také měl možnost k revírům v okolí Moravského Krumlova přičichnout. Opravdu se nejednalo o nic více než o přičichnutí, protože čas na ryby jsem si našel pouze jeden den ráno na mimopstruhové Rokytné přímo v Moravském Krumlově. Jihlavu a Oslavu jsem pouze omrknul bez muškařské udice (pěší výlety jsem měl plně pod svoji režisérskou taktovkou, tudíž vždy v blízkosti vodních toků).

tloušť z Rokytné

Takže mé horké tipy pro návštěvu jižní Moravy znějí následovně:

• možnost navštívit tři odlišné, zajímavé pstruhové a mimopstruhové revíry dobře dostupné z D1 (Jihlava, Oslava a Rokytná)
• jednoduché zakoupení povolenky MRS v Moravském Krumlově 
• a perfektní nápad vzít manželku na Moravskou Epopej a přitom uspokojit i rybářské choutky (pozn. redakce: Moravská Epopej je nyní přesunta do Prahy, tudíž tento tip není již aktuální)

Ještě připojím aktuální zprávu pro muškaře z Rokytné: hezká menší říčka, kde je nutné si dobře vybrat úsek (ideálně pod jezy, což lze dobře vysledovat např. z Google maps) s dostatkem bílé ryby. Moje zatím první zkušenost je z úseku v Moravském Krumlově (projedete tunelem pod zámkem a dostanete se na proudný úsek pod jezem), kde i při vysoké vodě jsem pochytal hezké tlouště. Jako už po několikáté mi na jaře za vyšší vody fungovaly nymfy s výrazným světle zeleným tělíčkem. Pokud bude méně vody, tak určitě bude zábava zkusit bílou rybu na sucho.

Moje finální doporučení tedy zní: Moc neotálejte a vyražte do Krumlova dříve než nabubřelí Pražáci odvezou Epopej do Veletržního Paláce a vy budete mít opět o důvod méně, proč se na jih Moravy vypravit. Ale nezoufejte, pokud tuto jedinečnou příležitost propásnete. Mám totiž ještě dva zaručené tipy pro rodinný výlet na nedalekou pstruhovou Jihlavu. Pokud máte v rodině milovníky přírody, můžete jim navrhnout pozorování syslů v Mohelenské stepy, popřípadě pokud převažuje u vaší partnerky orientace na technické památky, tak rodinu naveďte na jadernou elektrárnu Dukovany. Od obou cílů je pstruhová Jihlava co by kamenem dohodil…

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva