Muškaření v Želivi | Želivka a Trnávka | CzechNymph.cz

💥 Nenechte si ujít nový MUŠKAŘSKÝ SPECIÁL věnovaný nepostradatelnému letnímu rybářskému oblečení Simms SolarFlex® a BugStopper®! 👇👇👇

HomeČlánkyRevíryMuškaření v Želivi

Muškaření v Želivi

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Pár informací ohledně muškaření na říčkách Želivka a Trnava v okolí městečka Želiv.


Želivka u čističky pod Želiví

Želiv je magické místo. Možná ne magické místo pro muškaření, ale každopádně má obec v okrese Pelhřimov ležící na soutoku řek Trnava a Želivka četná kouzla. Hlavním magnetem pro turismus je určitě premonstrátský klášter založený již ve 12. století. Pro muškaře mého typu stojí za zmínku obnovený klášterní pivovar, jiné možná zaujme jeden z nejobtížnějších slalomových kanálů v Evropě pod přehradou Trnávka. Ale zpět k muškaření. Klášterní pivovar – pardon chtěl jsem napsat obec Želiv stojí především na soutoku dvou řek, které nelze z muškařského hlediska zcela opominout. Ovšem proniknutí do tajů řek Želivky a Trnavy (Trnávky) není zcela jednoduché a proto bych rád sepsal pár základních informací, které se mohou muškařským zbloudilcům do oblasti Želivi hodit.

Soutok Trnavy a Želivky se nachází kousek pod klášterem a želivský usek obou řek od soutoku proti proudu má společné to, že není příliš dlouhý a v obou případech končí výše položenou přehradou. Delší úsek pro muškaření nabízí Želivka (necelé 3 km od soutoku s Trnávkou až k přehradě Vřesník), kde se dá dobře lovit bílá ryba především během letních měsíců. Horní úsek pod přehradou Vřesník je často výrazně ovlivněn fungováním vodní elektrárny a v relativně krátkých časových úsecích se střídá nízký stav vody se stavem o cca 20 cm vyšším. Při nízkém stavu určitě doporučuji lovit na sucho, při vyšším stavu se spíše soustřeďte na místa, kam je ryba vyšší vodou vytlačována a i zde se dá pořád ryba vysušit a nebo ji můžme lovit na francouzskou nymfu. Muškařit můžeme na Želivce i přímo ve městě, kde je říčka nejprve krocena jezem, takže na cca 600 m nadjezí se dá muškařit pouze ze břehu na "stojaté vodě" a nebo na následujícím úseku řeky pod jezem, který sice svižně teče, ale je zase ochuzen o část vody, kterou odebírají místní rybáři pro jejich chovné rybníčky, což se negativně projevuje při nízkém stavu vody. Více vody pak Želivka nabírá také i díky Trnávce pod již zmíněným soutokem pod klášterem a hezký úsek pro muškaření najdete také na úseku pod Želiví až k nadjezí u Tukleckého mlýna cca 3 km po proudu.

Nejčastějším úlovkem na mušku bude v Želivce jelec tloušť, ale určitě ulovíte i další ryby – plotice, proudníky, okouny nebo oukleje. Do Želivky se nasazují každoročně i duháci, pokud ale nejste z okolí a nebo nemáte to pravé vysazovací know-how, tak velmi pravděpodobně ten krátký čas, než je místní vychytají, minete. V lesních proudných úsecích u obce Poříčí může občas přijít i záběr od potočáka, jinak je ale řeka Želivka svoji rybí osádkou klasickou MP vodou.

Trnávka v Želivi nabízí krátký úsek (cca 700 m), který je ale od Želivky trochu odlišný. Trnávka nad soutokem s Želivkou je svižnější a mělčí a má spíše charakter pstruhového potoka a také zde občas můžeme na malé potočáky narazit. V okolí hospůdky Na Kocandě je již voda více mimopstruhovkou s převahou bílé ryby. Úsek vhodný pro muškaření končí jezem kousek nad hospodou a dále již pokračuje nadjezí až k přehradě Trnávka.


Želivka pod hydroelektrárnou Sedlice

Metodou číslo jedna na popsaných říčkách je pro mě suchá muška – ať již kvůli relativně malé hloubce, čisté vodě i přítomností bílé ryby. Samozřejmě účinný je i lov na nymfu nebo mokrou mušku. Alternativně můžete můžete vyzkoušet i lov v nadjezí v Želivi nebo na podzim přesedlat na těžší kalibr a zkusit ulovit štiku nebo okouny v hlubších partiích řeky.

Muškaření se můžete věnovat i na dalších úsecích obou říček, které se nacházejí již dále od Želivi, ale zde je situace trochu komplikovanější – ať již kvůli omezení rybolovu na některých úsecích z důvodů ochrany pitné vody (Želivka) nebo z nutnosti si obstarat místní povolenku (pstruhová Trnávka). Za zmínku určitě stojí ještě kratší úsek (cca 1 km) Želivky pod sedlickou hydroelektrárnou, který je od Želivi vzdálen jen pár kilometrů a vyznačuje se také rychlou vodou tekoucí v hezkém zalesněném údolí a který končí v nedaleké nádrži Vřesník.

Vybavení na místní říčky je jednoduché. Vzhledem k tomu, že se loví především drobnější bílá ryba, tak je ideální muškařský prut AFTMA 3 nebo méně. Na francouze použijte klasický 10-ti stopový prut a na suchou nebo mokrou mušku prut ve stejné AFTMa o něco kratší (8.6, 9 nebo 9.6 stop). Často zavítám na Želivku nebo Trnávku i s kratším proutkem na místní potoky (7.6 stop) a i s ním se dá ryba bez problému odchytat.

A jen na doplnění - popisované úseky obou říček jsou součástí revíru Želivka 5 (421 084), který obhospodařuje MO Želiv a do kterého patří i vyrovnávačka Vřešník (Malá přehrada).

Přeji hodně štěstí pokud se rozhodnete okolí Želivi a místní říčky navštívit a rozhodně nezapomeňte podpořit místní výrobu piva!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva