Začátek muškařské sezóny v Anglii | Muškaření v UK | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTaktikyZačátek muškařské sezóny v Anglii

Začátek muškařské sezóny v Anglii

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Pavel Adamovský

Na některých anglických jezerech se dá muškařit celoročně. Článek o tom, jaká strategie funguje během zimních měsíců na stojatých vodách na pstruha duhového

Přestože sezóna na většině anglických revírů začíná v druhé polovině března, můžeme zde najít relativně velký počet revírů, kde se dá chytat celoročně. Jedná se o stojaté vody, kde je možný celoroční lov duháků (potočák je začátkem sezóny ještě hájený). Na ostrovech jsou zimy mnohem mírnější než v Čechách, což značně rozšiřuje možnosti pro muškaření. Chcete-li, můžete si na některých revírech chytit duháka i na Nový rok.

První ryba sezóny je tady

Každá rybářská sezóna začíná v Anglii na poště. Je totiž třeba si zakoupit licenci (obdoba našeho státního rybářského lístku) a tu lze dostat u každé poštovní přepážky. Roční licence přijde rybáře na 21 liber (rok 2002) a opravňuje vás lovit všechny sladkovodní ryby s výjimkou mořského pstruha a lososa. Pokud chcete lovit i tyto ryby, musíte do peněženky sáhnout hlouběji. V tomto případě to bude rovných 60 liber. K dispozici jsou i týdenní a denní povolenky. Pokud jste alergičtí na úředníky, můžete si licenci objednat i přes Internet na stránkách Environment Agency (instituce, která licence vydává). Toto je však pouze začátek vašich výdajů. Převážná většina anglických revírů je v soukromém vlastnictví a každý správce revíru vás ještě zkasíruje za povolenku. Ceny povolenek jsou dosti rozdílné v závislosti na kvalitě revíru, způsobu rybolovu, počtu ponechaných ryb nebo době rybolovu. Zhruba ale počítejte, že za jeden celý den rybolovu zaplatíte 10 až 30 liber.

Pojďme ale raději rovnou k vodě. Při lovu duháků v chladných zimních měsících (popř. brzy na jaře) je nejlepší strategií lovit s muškou v nejhlubších partiích jezer, co nejblíže u dna (viz obrázek). Důvodem je teplota vody, která je nejvyšší v nejhlubších místech a právě zde se ryby v tomto ročním období zdržují. Abychom mušku dostali do správné hloubky, musíme použít potápivovu šňůru. Pstruzi ješte nejsou příliš aktivní, proto je nutné vodit mušku pomalu. Rizikem tohoto způsobu rybolovu jsou poměrně časté vázky a proto je nutné kontrolovat ostrost háčku po každém kontaktu mušky s dnem jezera.

Taktika lovu v zimním období

Výběr mušky na počátku sezóny není příliš složitý. Velice oblíbenými vzory pro toto období jsou dobře známé mušky Viva, Jack Frost, Montana, mušky typu boobies apod. Nejčastěji se loví z kraje sezóny na tmavé mušky, ale je dobré mít v krabičce i mušky světlé, protože rybí apetit může být pokaždé trochu jiný. Vyzkoušet můžeme i napodobeninu patentky, která je často v zimním období také velmi účinná. Pokud nemáte navázány žádné speciální mušky na jezera, nezoufejte. Docela dobře si vystačíte i s některými „říčními“ vzory. Určitě nezklamou streamery typu Muddler nebo univerzální mušky jako například nymfa Bažantí ocásek nebo Zaječí ouško.

Viva muška typu booby Montana

Kombinace a počet mušek na návazci může být různý. Začátečníkům bych doporučoval lovit pouze s jednou muškou. Nebude tolik motanic, které se špatně se zkhřehlými prsty rozmotávají. Můžete také lovit se sestavou dráždidel nebo s kombinací lura/nymfa, kdy luru máte jako koncovou a lehčí nymfu jako přívěs. Bohužel neexistuje žádné zaručené pravidlo na nejúspěšnější kombinaci. Vzory mušek i jejich kombinace je nutné vyzkoušet až přímo u vody.

Poslední věc, kterou muškař na ostrovech nesmí podcenit, je kvalitní oblečení. Anglické počasí je velice vrtkavé a nepředvídatelné. Flísové oblečení a kvalitní nepromokavou a větru odolnou bundu oceníte tím víc, čím delší dobu strávíte u vody. K tomu ještě teplá pokrývka hlavy, rukavice, trochu dobré skotské whisky a můžete vyrazit na ryby!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva