Rada od nádrže Thornton | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTaktikyRada od nádrže Thornton

Rada od nádrže Thornton

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Pavel Adamovský

O tom, co jsem se dozvěděl při návštěvě dalšího anglického revíru - nádrže Thornton.

nádrž Thornton

Dalším anglickým revírem, který jsem navštívil po mé anglické premiéře na Rutland Water byla přehrada Thornton. Tato přehrada se nachází pouze několik mílí od dálnice M1 nedaleko města Leicester a jejím lákadlem je samozřejmě především možnost lovu duháků na umělou mušku. Velikostí se Thornton nemůže Rutland Water vůbec rovnat, jeho rozloha je pouhých 75 akrů. Velikost ale není jediným kritériem. Co se týče podmínek rybolovu, je těžké najít na této malé přehradě něco, co jí lze vytknout. Hezké prostředí, nová rybářská chata, možnost zapůjčení lodí a především dostatek ryb.

Dalším rozdílem od Rutlad Water je i jiný systém cen povolenek, kdy si kupujete povolenku s určitým limitem ryb. Pokud přijedete na pár hodin jako já, pak vám zcela přijde vhod povolenka s limitem dvou ryb. Na tuto povolenku můžete chytat do té doby, než ve vaší tašce skončí dvě ryby. Ulovené ryby se nesmějí pouštět a v případě, že chcete pokračovat v rybolovu, musíte si zakoupit další povolenku. (Na Rutland Water funguje systém půldenních a denních povolenek s celkovým maximálním limitem ponechaných ryb). Povolenka s limitem dvou ryb vás pak přijde na 7,50 libry. Pokud chcete chytat z lodě, pak si ještě musíte připlatit dalších 6,50 liber za loď a popřípadě 4 libry za elektrický motor. Nechcete-li masařit, máte možnost si za 7 liber koupit povolenku pro lov chyť a pusť. V rámci této povolenky si můžete ponechat jednu rybu a ostatní musíte pouštět zpět na svobodu.

Pro mně osobně je vždy velmi důležitá návštěva rybářské chaty. Kromě toho, že zde důkladně vyprázdním peněženku, je zde také ideální příležitost sehnat užitečné informace, které vám mohou pomoci při pozdějším rybolovu. Moje zatím osvědčená finta je, že nemám s jezerním muškařením mnoho zkušeností, jestli by mi neporadili, co a jak. Zaměstanci revíru poradí vždy. Koneckonců mají zájem na tom, abych si co nejlépe zachytal a zase někdy přijel a zopakoval akt vyprázdnění peněženky. Tentokrát vám prozradím jednu radu, kterou mě naučil thorntonský správce revíru Ifor Jones. Pokusím se vše reprodukovat co možná nejpřesněji:

"Dneska je nejlepší soustředit se na místa, kde voda dělá mírné vlnky. Ryby jsou již celkem aktivní a občas je můžeš vidět sbírat z hladiny. Jedna z možností je lov s plovoucí šňůrou klasickým driftem. Na návazec můžeš dát pakomáry nebo i nějakou větší viditelnější mušku - například chrostíka ze srnčí srsti. Já osobně bych ale dnes volil následující strategii. Nechal bych plovoucí šňůru a navázal bych nějakého světlého streamera (např. menšího muddlera a nebo něco takového (viz obrázek). Jakmile bych uviděl rybu u hladiny, ihned bych nahodil mušku do toho místa a začal co nejrychleji přitahovat šňůru. Důležité je, aby muška dělala na hladině co největší rozruch. Duhák většinou začne mušku sledovat a ve většině případů jí neodolá. Hlavně se nesmí přestat se stahováním mušky, protože to by rybu odradilo."

Thorntonský Woolly Bugger

A jaké byly moje zkušenosti s touto metodou v praxi? Menším problémem bylo, že jsem mnoho ryb u hladiny neviděl. Po půl hodině vláčení malého muddlera při hladině jsem tedy přehodil plovoucí šňůru za intermediální a muddlera vystřídala olivová nymfa vážky. Zkoušel jsem lovit blíže u dna, ale také bez úspěchu. Pak se ale najednou nedaleko mě objevilo na vodě kolečko. Měl jsem naštěstí šňůru ve vzduchu a tak jsem nahodil do míst, kde jsem rybu zahlédl. Začal jsem co nejrychleji stahovat šňůru a najednou jsem ucítil záběr. Duhák nebyl žádný obr, ale počítal se. Za chvíli se podobná situace opakovala, pouze s tím, že jsem další rybu ztratil, protože nevydržel návazec.

Každopádně mě dva záběry relativně krátce za sebou donutily trochu přemýšlet. Dopad mušky v blízkosti ryby vyvolal vždy rybí pozornost a duhák opravdu začal mušku sledovat. Také jsem pochopil význam plovoucí šňůry. Při stahování mušky by asi bylo jedno, zda stahujete plovoucí nebo intermediální šňůru. Zásadní problém s intermediální šňůrou byl ale v tom, že pokud jsem viděl rybu sebrat a měl jsem zrovna šňůru ve vodě, pak bylo docela obtížné dostat šňůru (a mušku samozřejmě) co nejrychleji z vody a pak ji následovně nahodit k rybě. Správné vybavení (prut s rychlejší akcí a plovoucí šňůra) mohly lov značně zefektivnit. Takže snad příště. Petru Zdar!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva