10 tipů pro letní muškaření | články o muškaření | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyTaktiky10 tipů pro letní muškaření

10 tipů pro letní muškaření

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Pavel Adamovský

Dá se úspěšně muškařit v horkém létě s tropickými teplotami? 10 tipů jak muškařit i během doby, která muškařům úplně nepřeje.


Letní muškaření

Možná si myslíte, že léto je mizerná doba na muškaření. Vysoké teploty, nízké stavy vod, vodáci a spousta dalších špatných vlivů pro muškaření. Je lepší sedět u chaty ve stínu a popíjet pivko nebo nějaký drink. Opravdu je to tak? Podívejme se na letní muškaření jako na příležitost zkusit něco trochu jinak. Vybral jsem pro vás 10 vlastních tipů, jak si muškaření v létě opravdu užít.

 • Vydejte se na muškaření brzo ráno a nebo pozdě večer - opravdu se vyplatí si přivstat. Letní dny jsou delší než ty jarní a podzimní, a proto můžeme rybařit klidně již od páté hodiny ranní. Vyhneme se tak úmorným denním teplotám a navíc budeme muškařit v době, kdy jsou ryby ještě aktivní a příroda svěží. Na některých tocích (Vltava, Otava) je ranní muškaření jediná možnost, jak se vyhnout všudypřítomným vodákům. Podobné to bude večer - aktivita ryb se bude postupně zvyšovat a muškařit můžeme až do doby, kdy ještě alespoň trochu vidíme na umělou mušku a uzly na vlasci.

 • Zaměřte se na bílou rybu - v letních měsících je většinou aktivita bílých ryb výrazně lepší než ryb lososovitých. Bílou rybu můžeme často lovit i během dne a například lov kaprů na mušku je nejlepší v teplých dnech, kdy je sluníčko na obloze vysoko nad námi.

 • Vyražte do hor - pokud máte nedaleko nějaké pohoří, vyražte v létě na ryby do hor na výše položené toky. Teplota v horách bude o několik stupňů nižší, voda studenější a ryby aktivnější. Lososovité ryby jsou v horských tocích často hladovější, protože nemají tolik potravy jako jejich kolegové v níže položených tocích.

 • Zkuste sekundární pstruhové vody - pokud se v řekách voda hodně oteplí a ryby neberou, pak nám ještě zbývají sekundární pstruhové vody pod údolními nádržemi. Sekundárky jsou napájeny chladnou spodní vodou z nádrží a hmyz se zde bude líhnout podle jiných pravidel než na obyčejném toku. Tudíž i rybí aktivita bude na sekundárkách odlišná.

 • Snižte AFTMA a zmenšete mušky - v letních měsících při nízkém stavu vody je potřeba odlehčit naše vybavení. S pětkovým muškařským prutem a muškařkou šňůrou budeme rybám v nízké vodě pro smích. Nebojte se výrazně odlehčit prut a šňůru až k AFTMA 1 nebo 2, vlasce by neměly přesáhnout průměr 0,10 mm a velikost mušek také můžete minimalizovat. Kdo ještě superjemné muškaření nevyzkoušel, v létě je ta správná doba!

 • Nechte doma broďáky - pokud je venku teplota nad dvacet stupňů a budete muškařit v mělkých řekách, pak vřele doporučuji vyměnit broďáky za trepky a muškařskou vestu za muškařskou ledvinku a nebo ještě lépe za náhrdelník. Jděte na lehko!

 • Muškařská ledvinka Patagonia

 • Сhytejte na napodobeniny suchozemského hmyzu - už jste někdy lovili na napodobeniny koníků, mravenců, vos, šídel nebo brouků? V létě je podobné havěti kolem vody spousta, stačí se podívat kolem a vybrat tu správnou mušku a zkusit své štěstí s rybolovem v blízkosti zarostlých břehů.
 • Vezměte muškařit své děti - léto je ideálním  měsícem, kdy můžete do muškaření zasvětit své ratolesti. Nemusíte investovat do drahého oblečení a broďáků (viz tip č. 6) a rybaření klidně můžete spojit s dalšími letními aktivitami - piknikem u vody, vykoupáním se v nadjezí - a nebo si třeba zastávkou na muškaření zpříjemnit dlouhou cestu automobilem. Já jsem první muškařskou lekci pro svou nejmladší spojil se stanováním přímo u vody a byla to skvělá volba!
 • Jeďte muškařit za hranice - asi už to nebude pro většinu muškařů překvapením, ale ne všude začíná muškařská sezóna v dubnu a končí v listopadu. Tak například na slovenském Váhu jsou letní měsíce pro říční muškaření mnohem lepší, než ty jarní. Podobné to bude při muškaření na severu Evropy a nebo muškaření ve vysokých horách. Pouze si zjistěte místní informace a určitě najdete spoustu revírů pro muškaření v letních měsících.
 • Sledujte stav vody a změny počasí - opravdu jsou v létě řeky, na kterých se při nízkém stavu vody nedá moc muškařit. Bohužel zde si každý musí ověřit, co jsou minimální toky na konkrétní řece, a pak už není složité stav vody na internetu sledovat. V době bouřek a letních přeháněk se vyplatí vysledovat, kde pršelo, a zkusit odhadnout, jaký vliv to bude mít na daný tok. Může se vám stát, že jeden revír bude bez vody, ale jiný na druhé straně pohoří bude mít právě ideální vodu a ryby velký apetit po místní přeháňce nebo bouřce.
 • Tak ještě chcete sedět na letní terásce a popíjet pivko? Pokud ano, jsem rád, že jste alespoň dočetli tento článek až sem. Když už jsme u konzumace tekutin, nezapomínejte během letního muškaření na pitný režim. Voda se z našich řek pít nedá, tak si před vaší letní muškařskou výpravou promyslete, jak pitný režim nezanedbat. Ale to bych už načal další desítku tipů pro letní muškaření...

  Odeslat e-mail Zavřít
   
  E-mail
  Předmět
  Zpráva