Muškaření na mimopstruhových vodách 6 | Lov dravých ryb na MP | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyTaktikyMuškaření na MP vodách - 6. díl: Podzimní zkoušky trpělivosti
Články o muškaření
HomeČlánkyTaktikyMuškaření na MP vodách - 6. díl: Podzimní zkoušky trpělivosti

Muškaření na MP vodách - 6. díl: Podzimní zkoušky trpělivosti

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

Lovu dravých ryb na českých mimopstruhových vodách pomocí muškařského vybavení se - patrně kvůli jeho náročnosti a nevyzpytatelnosti - nevěnuje příliš mnoho muškařů, což je škoda! Proto se v dalším článku z naší série dozvíte o nejlepším období pro lov našich nejhojnějších dravých ryb a také o tom, kde se samotným lovem začít!


Ideální místo pro lov štik a okounů. Pomalá pasáž středně velké řeky těsně nad soutokem s větší mimopstruhovou řekou, ze kterého do tohoto úseku najíždějí dravci lovit. Bohužel, jak je vidět na fotce, ten den bylo velice větrno a polojasno! Nevadí, jindy to klapne... Chce to jen vytrvat, potichu obcházet řeku, nahazovat streamer a úspěch se brzy dostaví!

Lov dravých ryb muškařským náčiním není v našich podmínkách příliš rozšířený. Spíše je stále brán jako jistá alternativa, která občas může zpestřit nejčastěji praktikovanou a rozšířenou muškařskou disciplínu v České republice, kterou je lov lososovitých ryb na tekoucích vodách, jezerní muškaření hlavně pro pstruhy duhové na vodách stojatých, popřípadě cílený lov bílých ryb jako jsou tloušti, proudníci případně parmy na mimopstruhových revírech. Je tento fakt snad dán hlavně tím, že dravců není v našich vodách dostatek a už vůbec ne "přebytek", jako tomu je např. v zahraničních destinacích, abychom je mohli s pravidelným úspěchem lovit na muškařský prut? Tato otázka se pomalu ale jistě začíná týkat i vod pstruhových, a pokud to tak půjde dále a my - aktivní rybáři - s tím nebudeme nic dělat, vyvstává další zásadní otázka, a to - co budeme - my aktivní rybáři - lovit v době ne zas tak dalece budoucí?!


Krásně stavěný okoun ulovený nad starým říčním korytem na bílou napodobeniny malé plotice - AR Mylar Body Skinny Zonker Streamer. Jakmile začnou okouni aktivně lovit a vy jste zrovna v centru dění, čeká vás výborný lovecký zážitek! Dotahujte a sledujte vždy váš streamer až ke špičce prutu, často se okoun objeví na poslední chvíli a spolkne vaši nástrahu do jeho hluboké tlamy!

Pavel: Nikdy jsem se na našich MP vodách nespecializoval na lov dravých ryb a vlastně jsem to ani nikdy pořádně nezkoušel. Je ale všeobecně známo, že podzim je pro lov štik, candátů a okounů asi to nejlepší období rybářské sezony. Jak a kde vůbec s lovem dravých ryb začít, abych měl vůbec nějakou šanci na úlovek a neodcházel od vody bez kontaktu?

Aleš: Rozumím. Ano, obecně je chladnější období - zvláště na podzim a během přelomu podzimu a zimy - právem označováno za nejvhodnější - povolené pro lov dravých ryb! Píši záměrně i povolené, neboť např. v jiných zemích se obecně nejlépe a nejvíce loví ryby v období jejich tření, kdy jsou buď velice agresivní nebo více při chuti, což je v naší zemi naštěstí zakázáno! A i když se mnou nemusí někdo z různých a někdy i z částečně pochopitelných důvodů souhlasit, tak - s ohledem na mé malé zamyšlení v úvodu - je 100% hájení a ochrana ryb v době jejich tření velice důležitá věc, jejíž význam bychom si měli plně uvědomovat, respektovat jej a, vzhledem k přirozené reprodukci ryb, nad ním vůbec nepřemýšlet a zbytečně o něm nediskutovat!

To jsem ale trošku odbočil. Pojďme se vrátit k mé odpovědi na tvou otázku. Chladné podzimní a zimní období je perspektivní hned z několika důvodů. První a pro ryby celoplošně platný důvod je, že se nejen dravé ryby snaží před zimou vykrmit a nasbírat energetické zásoby, neboť voda s poklesem teploty přestává být tak úživná potravu, jako v období jarním a letním!


AR UV Flash Fish Black & Olive. Subtilní streamer, se kterým lovím hlavně velké pstruhy, ale v podzimním čase skvěle poslouží jako účinný streamer na okouny, v létě zase na tlouště a boleny.

Přes zimní období se ve vodě totiž vše velice zpomalí a s ubývající teplotou vody a kyslíkem v ní, obývá i - do této doby - dobře dostupná potrava! Rybám je tento fakt instinktivně velice dobře znám a jakmile na tento proces začne reagovat první složka potravního řetězce, dostaneme se přes drobné a vetší rybky až k vrcholku této pyramidy, kde pomyslně stojí právě ti nejsilnější z ryb - dravci, kteří začnou aktivně lovit tyto menší články z řetězce!

Dalším a pro dravce velice významným důvodem je, že právě tyto drobné i větší rybky se začínají v tomto méně příznivém období více shlukovat, a to v místech, kde je nejvíce potravy, popř. tam, kde je voda ještě prohřátá či více okysličená. Co je v tuto chvílí pro dravce jednodušší, než zaměřovat se právě na tato místa s hojným výskytem své kořisti?! Všechno do sebe hezky zapadá a, i když si to přímo ani samy ryby neuvědomují, příroda je zkrátka dokonalá a funguje ve všech ohledech perfektně! Pokud tyto principy chápeme a správně následujeme i my, dostáváme se právem, ale jen do jisté míry na vrchol potravního řetězce nad samotné rybí dravce, což je ale důležité ve chvílích úspěchu nezneužívat, čímž opět odkazuji na mou myšlenku v úvodu!

V podstatě jsem ti již teď odpověděl na tvou otázku! :-) Ale je mi jasné, že ne každý bystře čte mezi řádky, navíc doba je nastavena na přímá a jasně popsané informace, a proto se pokusím být více konkrétnější!


Pěkný podzimní den na lesním úseku mimopstruhové říčky. Zamračená obloha, teplota lehce nad nulou a dostatek hlubších tůní, kde čekají štiky a okouni na kořist! I v takovéto menší řece můžeme očekávat větší ryby - o to více, když jde o přítok přehrady!

Zkrátka a jednoduše, není nic jednoduššího, než hledat potravu dravce! A tedy řídit se pravidlem "Tam, kde je potrava, bude i dravec!"... Tedy aspoň by měl být! Ovšem neplatí to tak vždy a už vůbec neplatí, že dravec bude vždy lovecky aktivní. Berme v potaz to, že když už se ryba živí jinými rybami, i s ohledem na její větší velikost oproti nejčastěji loveným lososovitým rybám, tak např. takový pstruh může sbírat drobný vodní nebo suchozemský hmyz prakticky celý den. Oproti tomu např. taková štika si jednou větší ploticí nebo cejnem zajistí potravu na více dní.  Na toto je nutné při našich výpravách pamatovat a být vytrvalými dravcovými patrioty a jít štěstí naproti a rozhodně ne naslepo. Občas se při našich toulkách kolem vody můžeme dostat do situace, kdy rybu najdeme, jak nehybně stojí v nějaké tišině a o naší vábně se pohybující nástrahu nejeví žádný zájem. Takový moment může být důkazem výše zmíněného. Nicméně v takovou chvíli je možné rybu vydráždit soustavným "dotíráním" a střídáním nástrah. V případě, že rybu donutíme k záběru, tak jsme ji spíše vyprovokovali k likvidaci narušitele jejího teritoria, než že bychom přímo aktivovali její apetit! Nicméně, občas je takový lov velice příjemným zpestřením klasické taktiky lovu!


Kamarád se svou zimní štičkou kolem 60 cm, která neodolala opravdu velkému zlatému trubičkovému streameru o délce 25 cm! Menší štiky velice často číhají kousek od břehu a - stejně jako tato - jsou ulovené takřka "pod nohami" - Není třeba dalekých hodů!

V případech standardních, tedy během lovu "naslepo" je dobré vyhledávat místa, která jsou pro dravce atraktivní hlavně z důvodů snadné kořisti. Drobné rybky se ve slunečných dnech často shlukují na prohřátých mělčinách, na kterých do nich z hlubší vody najíždějí agresivní okouni v hejnech, nebo samotné štiky či candáti. V jiných dnech, kdy drobné ryby nenajdeme, je dobré prochytávat místa, kde by se daly očekávat. Často jsou na zlomech mělčin do hloubky, či kolem zatopených kamenných valů. Na stojatých vodách jsou to hlavně stará koryta řek nebo velké skalnaté převisy a hrany. Ve větších mimopstruhových řekách najdeme shluky rybek ve vracácích za překážkami, v pomalejších vedlejších proudech nebo v padlých stromech, kde hledají ochranu a samozřejmě ve větších tůních a v podjezí! Zlomové a pro lov již mnohem kratší a náročnější období nastává s příchodem zimy, během které velice rychle klesá teplota vody a drobné rybky se čím dál více stahují na "bezpečnou" hlubinu se stálou teplotou vody! Dravé ryby se pro nás tedy stávají mnohem hůře ulovitelné ze břehu a je nutné se na jejich lov zaměřit trochu vážněji a specializovaněji - delší hody, potápivé šňůry, lov z belly-boatu a loďky - pokud je tedy na daném revírů tento způsob lovu povolen!

Abych ještě plně zodpověděl otázku, nesmím opomenout i nejvhodnější čas na lov dravých ryb na MP vodách. Poslední léta se totiž setkávám s takovým zvláštním postojem - dá se i říci záměrným bořením zažitých "mýtů", kdy se např. zpochybňuje obecně lov ryb v brzkých ranních hodinách. Ano, doba se změnila na spoustu věcí se nahlíží tak nějak jinak, ale příroda stále statečně bojuje, aby si obhájila a udržela jisté a, pro pravého lovce, jasné principy! Dál bych toto téma nechtěl rozvádět, ale můj názor, který mám i prakticky ověřený je, že bychom tyto principy měly stále pokorně respektovat a uznávat, neboť když už nic jiného - tomu, co zažijeme u vody v brzkém jitru za úsvitu, může jasný všední den málokdy konkurovat! ;-)


Mnoho rybářů si možná často ani neuvědomuje, jak krásné a nejen vzhledově výjimečné ryby u nás můžeme lovit. Já sám se často přistihnu při tom, že rybu buď vyfotím, nebo rovnou pustím, aniž bych si ji pořádně prohlédl v daném okamžiku. Poté mi už jen zbývají vzpomínky v podobě takovýchto fotek, při kterých si zpětně uvědomuji, jak moc ta ryba byla nádherná, i když to nebyla zrovna ta největší! Pokud se ale neunáhlím a rybu si prohlédnu ještě před jejím navrácením zpět... Vím, proč tu jsem a že to stojí za to!

Do začátku bych všem, kteří chtějí zkusit lov dravých ryb na umělou mušku - streamer, doporučil zaměřit se hlavně na okouny, kterých je zatím ještě relativně dostatek na každé mimopstruhové nádrži či větší řece a jsou často při chuti, a také na štiky, které jsou v menších velikostech - díky jejich velké žravosti a neopatrnosti - poměrně dobře ulovitelné. U těchto ryb si začátku získáte pár drahocenných zkušeností, které můžete postupně jen rozvíjet ve váš prospěch! Při jejich lovu je ale důležité myslet na jejich rozdílné "životní styly".

Okoun je ryba žijící většinu svého života v hejnech a také tak i většinou loví. Zalovení okounů poznáte i na větší vzdálenost, neboť lovené hejno drobných rybek při úprku vyskakuje a doslova prší na hladinu! Jakmile se něco takového odehraje ve vaší blízkosti, neváhejte s nahozením vašeho streameru do místa zalovení! Okounům se naštěstí v posledních dvou letech dostalo větší pozornosti i z hlediska rady ČRS a tak pomalu získávají statut pravé ryby v rybářském řádu, což je skvělé, neboť je to opravdu krásný a výjimečný druh naší dravé ryby! Štika je oproti okounům více stanovištní, vytrvalá a samotářská! Její útok mnohdy ani nepostřehneme, neboť v lovu své kořisti je velice rychlá a většinou dost přesná a loví spíše na hlubší vodě! Viditelné útoky můžeme pozorovat hlavně na mělkých a zarostlých revírech. Candát je nádherná dravá okounovitá ryba, ale jeho aktivní lov na streamer, kdy chceme docílit nějakého většího úspěchu, bych doporučoval hlavně na teplejší letní podvečery a noci, kdy s ubývajícím světlem vyjíždí tyto krásné ryby na mělčiny, kde loví drobné bílé rybky! Jeho úlovek muškařským náčiním v podzimních a zimních dnech samozřejmě není vyloučen, ale rozhodně to není úplně to nejlepší období, které bych doporučoval k jeho cílenému lovu na streamer!

To samé platí např. i pro sumce a bolena, o jejichž cíleném lovu - který je lepší praktikovat v jiných, než v podzimních měsících, si povíme v příštím a zároveň i závěrečném díle našeho seriálu "Muškaření na MP vodách". Můžete rovněž těšit i na povídání o vhodném muškařském vybavení a samozřejmě přijde řeč i na nejlepší druhy streamerů k lovu dravých ryb na našich stojatých i tekoucích mimopstruhových revírech!


Velký říční candát kolem 75 cm neodolal většímu streameru AR Pink Head Holographic Streamer navázanému z lehkých syntetických vláken. Candáti nejsou kdovíjak energické a bojovné ryby, tento "handicap" ale vynahrazují svou krásou!
Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva