Muškaření na mimopstruhových vodách 1 | Jak začít | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTaktikyMuškaření na MP vodách - 1. díl: Počáteční rozpaky

Muškaření na MP vodách - 1. díl: Počáteční rozpaky

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

Seriál článků o všech krásách muškaření na mimopstruhových vodách - od začátku do konce muškařské sezóny.


Pěkné slepé rameno, kde můžeme - za stabilně slunečného počasí - hledat ryby již na přelomu měsíců březen/duben.

V tomto našem seriálu si budeme formou rozhovoru povídat o muškaření na mimopstruhových vodách s hlavním zaměřením na lov kaprovitých ryb, od kterých se ale postupně dostaneme i k rybám dravým!

Máte tedy skvělou možnost dozvědět se drahocenné informace, které Vám jistě dopomohou k úspěšnému lovu jiných druhů ryb, než jsou lososovité a získáte tak i velice dobré znalosti o atraktivních taktikách lovu velkých a bojovných sladkovodních ryb, jež obývají naše krásné a muškařským prutem stále ještě ne příliš dobře probádané mimopstruhové revíry!


Hezký dubnový kapřík stojící v klidu u rákosí neodolal velké černé nymfě, která mu byla naservírována přímo před jeho tlamu.

Pavel: Začneme od základu... Chystám se poprvé vypravit na místní kanály, pískovny, pomalu tekoucí řeky a vůbec ty další "divné vody", kde nežijí pstruzi ani lipani. A má první otázka zní! Jak poznám, že sezóna již začala a jaké ryby mohu z kraje sezóny lovit?

Aleš: Pro ty nadšence (do kterých se počítám - i když je samozřejmě třeba dát rybám alespoň chvilku odpočinku přes silnější zimní měsíce!), kteří chytají takřka bez přestávky po celý rok, sezona nikdy nekončí a tedy vlastně ani přímo nikdy nezačíná. Nicméně brzké jarní měsíce na tomto typu vod, které popisuješ, jsou hodně nevyzpytatelné.

Každopádně vždy hodně záleží na prohřátí vody a tedy - v přímé souvislosti - na aktivitě ryb, která jde ruku v ruce s ožíváním rybí potravy na dané vodě. Pokud se zaměříme na vody pomalu tekoucího až stojatého typu, ryby v nich budou mít určitě stabilnější návyky, než na vodách více proudících, kde v průběhu roku hodně migrují v závislosti na potravě, kyslíku, množství a teploty vody atd.


Mělčiny malebného písníku prohřívají sluneční paprsky a voda se pomalu probouzí k životu - čas pro naše první jarní pokusy je tady!

Pokud tedy nechceš, hlavně kvůli tvému časovému omezení, vyloženě ztrácet čas lovem na neznámé vodě a navíc s nejistým výsledkem, který je samozřejmě nemilosrdný k našemu rybářskému egu, doporučil bych ti vytrvat do doby, kdy dojde k ustálení počasí a všech potřebných podmínek, které často o úspěšném lovu rozhodují, a ryby začnou být více aktivní - ne pouze příležitostně a "náladově"!

Je nutné si uvědomit, že každým rokem jsou v dané měsíce poměrně odlišné podmínky - tím chci říci, že to, co jsme zažili v sezoně minulé, nelze přesně přenášet do téhož období roku současného. Každopádně paradoxně je např. lepším rybářským měsícem čím dál více po všech ohledech stabilnější březen, oproti velice nestálému dubnu, kdy se počasí a tedy i podmínky k lovu mění ze dne na den. Během toho, co se přežene tento "psychadelický" měsíc, ale většinou nastávají v měsíci květnu velice dobré stabilnější podmínky pro lov kaprovitých, bílých a ostatních druhů ryb. A tedy tím pádem, náš čas pomalu, ale jistě začíná!!! :-)

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva