Muškaření na mimopstruhových vodách 2 | Taktika na květen | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTaktikyMuškaření na MP vodách - 2. díl: Květnové návraty

Muškaření na MP vodách - 2. díl: Květnové návraty

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

V dalším díle našeho seriálu si budeme povídat o muškaření v měsíci květnu, kdy to začíná být na mimopstruhových revírech teprve to pravé ořechové! Zvláště pak, když se zaměříme na lov větších, velkých a těch největších kaprovitých ryb!


Slušné hejno "monster" vyhřívajících se pod hladinou. Správný čas pro naši mušku. Stačí si jen vybrat tu největší oběť!

Tentokrát půjdeme rovnou na věc, neboť v měsíci květnu začíná to pravé muškařské období! Ryby se již většinou odhodlaly vyjet ze svých úkrytů a z bezpečných hlubin, příjemné teploty se stabilizují, hmyz se začíná rojit nad vodní hladinou a všechny tyto podmínky v kombinaci s příznivým počasím nás přímo nutí jít na ryby... Byla by velká chyba toto volání přírody nevyslyšet!


Krásně vybarvený zlatý cejnek neodolal malé tungstenové nymfě nabízené v mírně proudné hluboké tůni.

PavelTak jsem si to vyzkoušel - neznámý revír, proměnlivé počasí a pochroumané rybářské ego z první letošní nuly je tady! Ani na místní požární nádrži jsem neuspěl. Počkám tedy na stálejší počasí v květnu! Které ryby jsou v květnu aktivní jako první a jakou mušku bys doporučoval jako tu správnou univerzální "květnovku"?


Podpovrchový stalking vyhřívajících se ryb často vyžaduje blízký kontakt a je dobré být součástí vodního prostředí!

AlešCo se týká aktivity ryb, obecně se dá konstatovat, že květen je měsícem, kdy muškařovy vody silně ožívají. Ve vodě je, díky jejímu postupnému prohřívání, již dostatek potravy a ryby na to samozřejmě po studeném jaru pozitivně reagují. Na mimopstruhových vodách tedy ožívá postupně celá řeka a tak nastupuje ideální čas plotic, tloušťů, proudníků a ostatních bílých ryb. Aktivní jsou i cejni, cejnci a zvláště na stojatých a pomalu tekoucích vodách začíná čas velkých bojovníků - kaprů, kteří v teplých a slunečných květnových dnech pomalu začínají se svou "bikini season" pod hladinou! Takto se stávají velice dobře vyhledatelnými a často rovněž i dobře lovitelnými na podpovrchové a propadající se vzory mušek. I když to stále není to pravé období pro "podpovrchový stalking", vykládejte to pravému nadšenci, který se již po dlouhé odstávce nemůže dočkat na další adrenalinové zážitky u vody!


Pěkný čistý šupináč se nechal zlákat na můj oblíbený kaprový vzor Carp Tuty.

Kdybych se měl zaměřit na jednu univerzální mušku, jak ty nazýváš "Květnovku", tak zde se samozřejmě nabízí jednoznačná a marketingem zavánějící odpověď: "Bez májovky ani ránu!":-) Ovšem asi tě zklamu. Nikdy jsem nejel v kolejích těch tradičních muškařských klišé, do kterých patří např. i lov na velké krémové Májovky a další univerzální, proslulé a bezesporu velice účinné mušky typu Red Tag, Coachman, Cochy-Bondu atd. Vždy jsem se snažil jít spíše svou cestou, a pokud bych měl vybrat jeden svůj originální a oblíbený říční vzor a zároveň tak trochu i zavzpomínat na své muškařské začátky na MP vodách, vybral bych mou velkou mokrou červenou jepici. Říkejme jí např. "Big Red Wet"! Tento můj vzor - hlavně velikostně - samozřejmě vycházel z hmyzu, který nad mou oblíbenou MP řekou v květnu létal (jepice s načervenalým tělíčkem a velké béžovo-žluté májovky), ale musel jsem jej napodobit za pomoci materiálu, který jsem měl tehdy k dispozici, kterého nebylo zrovna mnoho! A proto jsem do čelistí svěráčku upnul háček vel. 12 a na něj navázal paprsky z ocasního pera bažanta jako dlouhé štěty, červená bavlnka posloužila jako výrazné tělíčko překroužkované černou vázací nití, bílé krocaní letky na výrazná velká sklopená křidélka a na nožičky jsem použil přebytek paprsků z bažantího pera. Velká černá hlavička a univerzální mokrý killer byl na světě! Tento záhadný a zároveň pro mě legendární vzor se stal na mnoho sezón mým jarním No.1 a např. na již zmiňované tlouště či proudníky to byl a stále ještě je velice účinný vzor. Pamatuji si přesně ten den, kdy jsem na něj chytl svého úplně prvního pěkného potočáka z MP řeky...


Big Red Wet - Původní "Oldies" verze vs. moderní "Upgrade" verze s tělíčkem z červeného tuleně kroužkovaným černým drátkem, nožičkami z hnědé slepice a hlavičkou vyvázanou z pavího paprsku. Na křidélka byla použita holubí pírka.

Co se týče květnového lovu na stojaté či pomalu tekoucí vodě - a tedy čas pro můj oblíbený lov kaprovitých ryb pod hladinou, je pro mě stále naprostou jedničkou další můj vzor "Carp Tuty", což není nic jiného než jen velká siluetární muška "imitující" obřího černého pakomára - velice účinná na kapry, menší důvěřivé amury, cejny a velké plotice. Z hlediska vázacího materiálu je taktéž velice nenáročná - pevný blešivcový háček, černý či tmavě zbarvený dubbing z tulení srsti či Gleamy Dubbing, černý a oranžový Flexi Floss a bílé marabou. Vázací seriál této nepostradatelné kaprové mušky je možné nastudovat v přiložené galerii v levé postranní liště!


Carp Tuty - Můj No.1 vzor na vyhřívající se kaprovité ryby!

Oba tyto vzory, byť mají dnes již tak trochu historické kořeny, stále aktivně a s velkou oblibou používám a - byť se naše revíry stále mění a jejich rybí obsádka se spíše zužuje, než rozšiřuje - lov na tyto mušky je pro mě zároveň i nostalgickým zážitkem s pocitem návratu do mého muškařského dětství, kdy bylo všechno tak nějak nevinnější, naivně hned nepoznané a asi i o to více vzrušující! Každopádně čas vrátit nelze, ale občas neuškodí se i ve svém přístupu lehce stáhnout do pozadí a preferovat požitek z kvalitně prožitých chvil u vody, než se násilně a rychle hnát za kvantitou ulovených ryb a neuvědomovat si tak sílu okamžiku, který se již nikdy nebude opakovat!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva