Muškaření na mimopstruhových vodách 4 | Vybavení na MP | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTaktikyMuškaření na MP vodách - 4. díl: Štěstí přeje připraveným!

Muškaření na MP vodách - 4. díl: Štěstí přeje připraveným!

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

Důležité muškařské vybavení pro muškaření na MP - umělé mušky, návazce, muškařské šňůry, muškařský prut a muškařský naviják.


Nádherný a velice bojovný amur, kterého jsem přelstil ze zálohy na větší černou nymfu. Dodnes si pamatuji ten jeho energický výpad do rákosí ihned po záseku. Bylo to jako výbuch na konci šňůry a první vteřiny souboje jsem absolutně nestíhal!

Velké kapry a amury nyní už snáze vystopujeme a hlavně víme, kdy a jak na ně s naší muškou správně cílit, ale jakmile jednu z těchto ryb zasekneme, nastává to pravé rodeo! Souboj s velkou silnou rybou, která bojuje o svůj holý život, prověří jednak naše zdolávací schopnosti a sílu paží, ale i naše muškařské vybavení, které nám tyto krásné adrenalinové chvíle během lovu umožňuje, a také přenáší všechny tyto neobyčejně vzrušující zážitky a vjemy do našeho těla, paměti a loveckého srdce! Muškařský prut s navijákem jsou proto velice důležitá "témata", která nemůžeme a ani nechceme v našem seriálu v žádném případě opomenout!


Obrovský a krásně zbarvený lysec překonávající hranici jednoho metru překonán! Při břehovém průzkumu jsem zahlédl velký stín projíždějící asi 40 cm pod hladinou. Nahodil jsem do jeho trasy velkou hnědou zlatohlavou nymfu a po razantním záběru a silném prvotním náporu začala dlouhá přetahovaná!

Pavel: Tak jsem měl při mé nedávné rybářské výpravě jen jedno zatažení. Začali jsme chytat až v 7 hodin večer a hlavní problém byl v tom, že nebylo - kvůli slunci - moc vidět ta rybí hejna, co tam měla být. Ryby se ukazovaly, ale o mušky moc zájem nejevily. Každopádně jsem teď bohatší o vědomosti týkající se muškařské šňůry a návazce, ale co bys doporučil za prut a naviják – ať už jsme kompletní, když už jsme u toho rozboru speciálního muškařského vybavení pro lov velkých kaprovitých ryb!

Aleš: Tak to je škoda! Ale upřímně, dle toho, co píšeš, jste na to šli dost pozdě. Nejlepší čas nastává, když je slunce nejvýš a na vodu nepadají žádné stíny. Osobně na velké kapry nevyrážím dříve než kolem poledne a jakmile už začne slunce klesat a ztrácet intenzitu, nemá smysl to dál lámat přes koleno. S jednotlivými rybami není problém v případě, že je dobrá viditelnost, rychle nepřejíždí a je možné se k nim dostat blíže - jakmile pak nahazujete na větší vzdálenost na jednotlivé ryby, hůř se pak zacilují a o nějaké přímé prezentaci naší mušky se pak nedá ani mluvit.


Muškařský naviják Large Arbor (Danielsson F3W 7ten) - s velkým průměrem cívky a kvalitní diskovou brzdou je nezbytná součást muškařekého vybavení při lovu velkých kaprovitých ryb!

Muškařský prut volíme samozřejmě v závislosti na velikosti lovených ryb. Často jsem zažil situaci, kdy jsem narazil na větší ryby v rámci lehčího lovu a při jejich zaseknutí mi velice rychle dokázaly, že jsem s jemnou sestavou neměl žádnou šanci. Občas to samozřejmě – v případě dobrých podmínek a volné vody bez podvodních překážek – může klapnout a velkou rybu zdoláme i na běžném vybavení, ale jsou to spíše výjimky potvrzující pravidlo!


Slepá ramena velkých mimopstruhových řek jsou velice pěkná a dobrá místa pro letní lovy kaprovitých ryb na umělou mušku. Pokud máte nějaké to slepé rameno ve vašem okolí, určitě tam během teplého letního dne vyrazte na průzkum s muškařským prutem!

Rozhodně tedy nedoporučuji prut kategorie pod AFTMA 6! Osobně používám spíše pruty AFTMA 7 či 8 a v nějakých speciálních případech, kdy vím o velkých rybách kolem padlých stromů a vodních překážek, volím prut kategorie 9. Drtivou většinu prutů mám v délce 9 stop (275 cm) se špičkovou akcí, neboť delší pruty jsou často pomalejší akce a tedy ne úplně vhodné pro silové zdolávání velké unikající ryby vyhledávající útočiště ve vodních porostech a padlých větvích. Takto koncipované pruty nejsou samozřejmě nic pro delikátní prezentaci naší mušky, ale z předchozích dílů víme, že naším cílem je dostat se k rybě co nejblíže a po záseku ji co nejdříve „vyrvat“ na volnou vodu, kde ji pak můžeme bez problému silově zdolávat!

Muškařský naviják vždy volím tak, aby vhodně dopňoval zvolený prut a měl dostatečnou kapacitou pro muškařskou šňůru a hlavně pro backing! Silné kaprovité ryby nad 80 cm při svém divokém výpadu po záseku takřka vždy vytáhnou z navijáku celou šňůru a pak je samozřejmě více než vhodné pojistit tuto situaci podkladovou šňůrou, díky které umožníme silné rybě pokračovat i v delším výpadu a nepřijdeme tak o cenný úlovek! Velice důležité je, aby byl naviják spolehlivý - nezasekával se nepředbíhal kvůli nedostatečné či špatné funkci brzdy a „nepředkopával“ na cívce navinutou šňůru, která se pak v uvolněných smyčkách snadno zamotává! Vhodný naviják pro lov velkých kaprů by měl být dostatečně velký s kvalitní diskovou a snadno korigovatelnou brzdou, neboť tentokrát vám nebude naviják sloužit jen jako "zásobník muškařské šňůry"! ;-)

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva