Tenkara - lehkost muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTechnikyTenkara - lehkost muškaření

Tenkara - lehkost muškaření

Kategorie: Muškařské techniky | Autor: Pavel Adamovský

Tenkara na českých vodách - úvodní článek k počátkům tradičního japonského muškaření v Čechách.


Na našich muškařských cestách stále hledáme a objevujeme něco nového. Navíc v dnešním globálním světě na nás působí destítky, stovky, tisíce a možná, že dokonce i řádově ještě mnohem více impulsů a tudíž proces hledání a objevování mám mnohem možnosti než kdykoliv dříve. Jen považte, bylo by možné, aby před půl stoletím jste znenadání dostali zprávu v angličtině od Rusa, žijícího v Praze, že vám chce otevřít svět japonského tradičního muškaření? Určitě ano, ale zřejmě by to nebylo tak jednoduché a intenzivní jako v dnešním světě.

To se přesně stalo mě, když jsem bez jakého varování dostal email od Rusa Olega s tím, zda bych v Čechách nevyzkoušel a nenapsal své zkušenosti s Tenkarou. Něco málo jsem o Tenkaře věděl a protože na mé muškařské cestě směřuji stále více k lehkosti a jednoduchosti, tak jsem neváhal ani chvilku. Tenkara je totiž určitým návratem do historie, kdy se muškařilo jednoduše a lehce. Žádné stovky vzorů mušek, desítky prutů, nejrůznější vychytávky, vesty, ve kterých se skrývá polovina sortimentu muškařského obchodu a vůbec vybavení, jehož hodnota je taková, že když jej necháte přes noc v autě, pak lehké spaní mít nebudete...

Co je tedy Tenkara? Jedná se o způsob muškaření s lehkým teleskopickým prutem, který je inspirován tradičním japonským muškařením. Tenkara nepotřebuje žádný muškařský naviják, protože šňůra je připojena ke konci prutu v místu zvaném lilian (bohužel český ekvivalent pro toto slovo zatím neexistuje, ale jedná se o krátkou splétanou šňůru, která je napevno připevněna k poslednímu dílu prutu). Muškařská šňůra (také většinou splétaná) se k lilianu připojí jednoduchým uzlem. Za šňůrou následuje koncový vlasec, podobně, jako to známe u „západního“ stylu muškaření.

Tenkara pruty jsou velmi jemné a to pocíti i ti, kteří jsou zvyklí muškařit s lehkými dvojkovými nebo trojkovými pruty. Rozdíl je obrovský. Další významnou změnou, kterou muškař zaregistruje je minimalismus i z pohledu toho, co pro muškaření s tenkarou potřebujete: teleskopický prut, který se vejde do batohu nebo tašky, špulka se šňůrou, pár koncových vlasců, malou krabičku s jemnými muškami, cvakátko a pean. Stačí investovat 100 EUR a muškařit může ihned začít i úplný začátečník (teda alespoň v létě, kdy není potřeba k muškaření brodící boty a kalhoty).

Jestliže Oleg byl zřejmě prvním muškařem, který Tenkaru vyzkoušel v České Republice, tak já asi budu jedním z prvních českých pionýrů, který vezme Tenkaru na více českých vod. Tenkara již má zkušenosti s Litavkou, Lužnicí nebo Mží a to je moje cesta stále v opravdovém začátku. Rád se budu s vámi o lehlost v muškaření postupně dělit, tak budou moje zkušenosti s Tenkarou přibývat. Každopádně láska k Tenkaře již vzplála...

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva