Rozhovor s B. Bulíčkem jr. | Vázání mušek | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyOsobnostiRozhovor s B. Bulíčkem jr.

Rozhovor s B. Bulíčkem jr.

Kategorie: Osobnosti muškaření | Autor: Pavel Adamovský

Pro někoho je rybařina koníčkem, pro jiného zaměstnáním. Pro Bohuslava Bulíčka juniora obojím. Přečtete si rozhovor s naším předním profesionálním vazačem umělých mušek.

Bohuslav Bulíček junior

Vázání mušek je nedílnou součástí muškařského sportu. Ne všichni muškaři si však vyrábějí mušky sami. Ti, kteří toto umění neovládají, jsou pak odkázáni na nabídku mušek v našich rybářských obchodech. Pryč jsou již předrevoluční doby, kdy rybářské obchody nabízely pouze několik základních druhů suchých mušek. Dnes v dobře vybaveném rybářském obchodě můžeme koupit nejrůznější mušky včetně těch, na které chytají i naši reprezentanti. Pryč jsou i doby, kdy umělé mušky vyráběla státní výrobní družstva, dnes se výrobě věnují profesionálové.

Jedním z těch, kteří mají vázání umělých mušek jako popis své práce, je Bohuslav Bulíček. Určitě toto jméno neslyšíte poprvé. Možná si ale přesně nevybavujete, kdo se pod tímto jménem skrývá. Ono to není totiž tak jednoznačné. Bulíčkové jsou dva - otec a syn. Právě shoda jmen mě trochu zmátla, protože Bulíčka seniora jsem znal z fotografií v časopisu Rybářství. Už víte? Pokud ještě ne, zkuste prolistovat několik starších výtisků Rybářsví a zaměřte se na rubriku "Nej". Velice často tam najdete právě Bulíčka seniora s kapitálním lipanem z Ohře. Ale o Bulíčkovi seniorovi a lovu kapitálních lipanů se dozvíte až někdy příště. Tentokrát si "posvítíme" na Bulíčka juniora, protože právě on je jedním z předních českých profesionálních vazačů.

Bohuslava jsem navštívil v místě jeho bydliště v Ostrově nad Ohří. Povídali jsme si hodně dlouho o všem, co je s muškařinou spojené. To jsem ale ještě nevěděl, co mě čeká. Bohuslav začal postupně vytahovat nejrůznější krabičky se svými muškami. Od té doby se v mém slovníku začal objevovat termín "muškařský orgasmus". Bohuslavovy krabičky schovávaly desítky precizně uvázaných mušek, často velice originálních a především pečlivě odzkoušených na našich vodách. Ale nepředbíhejme. Nyní na vás čeká rozhovor, mušky přijdou na řadu někdy příště.

 

MOL: Bohuslave, jak jsi se dostal k muškaření a profesionálnímu vázání?

BB: Moje začátky muškaření začaly v osmi letech, kdy jsem poprvé vzal muškařský prut do ruky. Po půl roce jsem zkoušel navázat první mušky, tenkrát je ryby dobře braly, i když vypadaly strašně. Myslím si, že tenkrát muškař nepotřeboval žádnou techniku, protože před dvaceti lety se v řekách ryby jen hemžily. K vázání jsem se dostal profesionálně tehdy, když jsem přišel o práci. Dát se v tomto oboru na podnikání nebylo těžké, neboť za těch pár let praxe jsem o vázání již hodně věděl.

MOL: Kolik mušek navážeš?

BB: Záleží na složitosti a druhu mušky. Denně naváži od 50 do 100 kusů mušek podle druhu a velikosti.

MOL: Vážeš podle poptávky nebo máš vlastní nabídku?

BB: Vážu podle poptávky, podle přání zákazníka, podle fotografie okopíruji dodanou mušku nebo nymfu, podle materiálu, popř. doporučím své odzkoušené mušky.

MOL: Jaké mušky vážeš – vlastní, katalogové, speciální na některé vody?

BB: Vážu mušky suché, mokré, nymfy jepic, blešouny, hydropsyche, pupy pakomárů, pakomáry, goldkopfy na lipany a pstruhy a na přání i streamery. Jestli jsou mé mušky speciální, to nevím, ale zatím na každou mušku, kterou jsem navázal, jsem chytil rybu. Já rozděluji mušky na účinné v tu danou dobu nebo část období, anebo na mušky, na které se sem tam ryba splete. Ale i tak je celé muškaření o tom zkoušet a zkoušet, dokud ryby nezačnou brát, často stačí jen změnit odstín barvy. Mušky univerzální už snad ani nejsou. Byly by, kdyby vody vlastnily tolik ryb, co před lety.

MOL: Kam jezdíš rybařit?

BB: Jezdím tam, kde si alespoň trochu zachytám. Dobrá říčka na lipany je Svatava, tam se dá nachytat za den 50 až 100 kusů, z toho jeden nebo dva kusy by se daly odnést od vody. Dlouhé roky jezdím pod Nechranice, rok od roku je to ale s rybami horší a horší. Kde jsou ty časy, kdy za 10 minut byly na prutu čtyři krásní potočáci! S lipany to bylo to samé. Nechci vzpomínat na to, co bylo, snad to v budoucnu bude lepší než teď.

MOL: Jaké způsoby lovu preferuješ?

BB: Když ryby sbírají, tak preferuji lov na sucho. Na této muškařině jsem vyrostl. Když ale ryby nesbírají, tak chytám na krátkou nymfu nebo delší voděnou nymfu, popř. na stahování (streamerování). Nejraději jsem vždy chytal na sucho, ale teď, když ryby nesbírají, tak preferuji lov ze dna.

MOL: Jakou rybu nejraději chytáš?

BB: Nějakou svoji vyhraněnou rybu nemám, ale rád si povodím pěkného duháka. A to je rachot, ten zabere tehdy, když to člověk nejmíň čeká. Mně se tento zážitek podařil asi před třemi roky.

MOL: Mohl bys nám popsat svůj největší zážitek z rybaření?

BB: Jednou jeden letní den pod Nechranickou přehradou jsem chytal ryby a můj bratr chodil po břehu a pozoroval vodu. Asi po hodině chytání přišel za mnou, že je tam velká štika. Šel jsem se na ní podívat k jezu, kde číhala. Uštípal jsem nymfy, navázal 22 mm koncovou tritonku, silnější šňůru, návazec jsem neměl a nakonec streamera. První nához - štika se líně otočila a vzala streamera, zasekl jsem a začal boj. Po půl hodině jsem mohl konstatovat, že je to opravdu pořádná ryba, prut jsem měl ohnutý až v rukojeti. Po třetím skoku však štika streamera vyklepala. Takhle už mi utekly tři štiky nad metr, ale i přes zklamání to byl pro mne nezapomenutelný zážitek. Když po třech nedělích odagregátovali jez, vyndali největší štiku 119,7 cm a 17,40 kg. Zkonstatoval jsem tedy, že to tenkrát byla moje největší ryba na muškařský prut 5-6.

Děkujeme za rozhovor.

A na konec, abyste byli trochu naladěni na příště, tady máte několik mušek, o kterých napíšeme někdy jindy.

 

Muška B. Bulíčka jr. Muška B. Bulíčka jr. Muška B. Bulíčka jr. Muška B. Bulíčka jr.

 

Kontakt:
Bohuslav Bulíček
Čapkova 415
363 01, Ostrov
tel: 0723 968 720
Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva