Rozhovor s Leonem Linksem | Vázání mušek z peří CDC | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyOsobnostiRozhovor s Leonem Linksem

Rozhovor s Leonem Linksem

Kategorie: Osobnosti muškaření | Autor: Pavel Adamovský

Exclusivní rozhovor s autorem knihy Vázání mušek z peří CDC Leonem Linksem.


Leon Links

MOL: Leone, jak by ses v krátkosti představil našim čtenářům?
LL: Asi následovně: narodil jsem se v roce 1953 v holandském Dordrechtu. Žiji s manželkou a dcerou v Zoetermeer nedaleko Haagu a pracuji jako učitel vlámštiny a holandské literatury. Kromě muškaření mám rád všechny hezké věci v životě jako například čtení, umění, vaření a fotografování. Zajímám se o lidi a rád si s ostatními dopisuji, vyměňuji nápady a učím se od nich.

MOL: Kdy a jak jsi se dostal k muškaření?
LL: Poprvé jsem muškařil v létě roku 1965 v Norsku. K lovu pstruhů na mušku jsem se zde dostal náhodou, ale ihned se ze mě stal vášnivý muškař a vazač. Když jsem byl dvanáctiletý chlapec, seznámil jsem se s jedním francouzským rybářem, který mě naučil házet s muškařskou šňůrou.

MOL: Jak se vlastně muškaří v Holandsku? Můžeš nám trochu přiblížit vaše revíry a něco povědět o oblíbených technikách lovu?
LL: Odpověďi na tuto otázku najdeš ve článku, který ti pošlu e-mailem. (Pozn. redakce: článek se právě překládá, prosíme o strpení.)

MOL: Které jsou tvé oblíbené revíry v Evropě?
LL: Má nejoblíbenější místa jsou severní oblasti Norska a Švédska, především díky zachovalé přírodě a obrovským možnostem pro lov na mušku. Několikrát jsem navštívil místní rybářské "kempy" - prostě vynikající! Druhým místem, co se týče oblíbenosti, je slovinská řeka Soča, a to zcela z jiného důvodu. Dobré rybaření, příjemné počasí a také zde mám několik velice dobrých přátel.


Leon Links

MOL: Jaká je tvá oblíbená muškařská technika?
LL: Nejraději muškařím s velkými suchými CDC muškami a se CDC emergery. Mým nejoblíbenějším momentem při rybaření je rybí sebrání mé mušky. Tento okamžik preferuji před zásekem, zdoláváním nebo pouštěním ryby.

MOL: Jaké jsou tvé oblíbené mušky vyjma těch ze CDC?
LL: Stále můžeš v mé krabičce najít mezi všemi CDC vzory několik mušek Klinkhamer Special a také pár mušek vázaných ze srsti. Pro podpovrchové chytání používám CDC nymfy a také něco podobného českým nymfám. Tyto mušky navrhl můj kamarád Hans van Klinken a nazývá tyto vzory 'Caseless Caddis - larva chrostíka bez schránky'.

MOL: Jaké vybavení používáš při chytání na CDC mušky?
LL: Můj oblíbený prut je Orvis Springcreek #3 se šňůrou #4. Je to jeden z modelů ze staré dobré "western series". Už může být téměř dvacet let starý, ale přesto s ním chytám téměř každý týden. Bojím se momentu, kdy se mi prut zlomí. Vlastním také několik moderních a drahých prutů, ale žádný nemůže konkurovat mému "springcreeku".

MOL: Navštívil jsi někdy Českou republiku nebo Slovensko? Co víš o muškaření v těchto zemích?
LL: Před asi dvaceti lety jsem byl v Plzni a v Praze, ale bez rybářského prutu. Editoval jsem několik článků o rybaření v České republice a na Slovensku pro holandský muškařský časopis (jsem členem redakční rady). Všichni muškaři, které znám a kteří rybařili v obou zemích, byli velice nadšení a vždy se pravidelně vraceli.


L Shrimp

MOL: Je česká nymfa známá a používaná v Holandsku? Chytáš někdy touto metodou?
LL: Česká nymfa u nás příliš známá není. Někteří lidé znají metodu díky videu Olivera Edwardse, knížkám Johna Robertse a jiných autorů. Ale většina muškařů o české nymfě mnoho neví. Já se pokoušel procvičovat metodu podobnou české nymfě při rybaření v Belgii v oblasti Ardeny na řekách Ourthe and Amblève. Na těchto řekách je množství menších proudků a rybaření s velmi krátkou šňůrou a těsným kontaktem s muškami bylo vždy velice účinné. Rybařil jsem s různými vzory těžkých nymf jako např. Hare´s Ears Nymphs, Gold Head Nymphs atd.

MOL: Kde lovíš se svým L Shrimpem?
LL: Se vzorem L Shrimp lovím ve vodách s bohatou populací sladkovodních blešivců. Takové řeky se nacházejí například v Dánsku. Ale mám pocit, že ryby "považují" tuto mušku i za napodobeninu larvy chrostíka bez schránky. Volný drift (podobný českému nymfování) funguje velice dobře.

MOL: Co je tvým muškařským snem?
LL: Mým snem je zůstat a rybařit na řece jako např. Soča jeden celý rok tak, abych viděl přírodu otevírat se po zimě, líhnout se hmyz, dělat fotografie, pozorovat ostatní rybáře, povídat s nimi a nakonec po posledním dni sezóny napsat malou knihu, kde budou nejlepší vzpomínky a nejpovedenější obrázky.

MOL: Jaký byl tvůj hlavní motiv k napsání knížky o CDC?
LL: Jsem fanatický CDC fanda a jsem pevně přesvědčen, že tento materiál může muškařskému světu hodně nabídnout. A nikdo dosud neučinil seriózní pokus shromáždit všechny relevantní informace o tomto tématu. Tak...

MOL: Jak dlouho jsi pracoval na knížce a co bylo na práci nejsložitější?
LL: Trvalo to téměř čtyři roky od prvního písmena na papíře do vydání knihy, která byla poprvé představena během Fly Fair 2002 v Holandsku. Nejtěžší práce pro mě bylo psaní v angličtině. Není tak velkým problémem napsat článek v angličtině, ale celou knihu...

MOL: V kolika jazycích byla kniha vydána a kolik výtisků vyrobeno?
LL: Kniha byla vydána nakladatelstvím Merlin Unwin Books, Anglie, pro evropský trh a nakladatelstvím Stackpole Books pro americký trh. Česká verze je první překlad. Nevím přesně, kolik knih se vyrobilo. Mohl bych hádat, ale nejsem si jistý, zda by s tím byl nadšen vydavatel.

MOL: Jak jsi nafotil své vázací seriály? Můžeš nám vysvětlit svoji metodu focení?
LL: Nemám žádné tajnosti ohledně muškaření! O tomto tématu se vždy rád o informace podělím. Pro focení snímků vázacích postupů je nutné pracovat s profesionálním bleskem, jako například dva mono bloky s deštníkem. Používám dvě kamery, Nikon pro malý formát a Bronica pro střední a malý formát. Výhodou Bronici je, že mohu během focení vyměňovat filmy, takže pro kontrolu mohu mušku nejprve vyfotit polaroidem.


F Fly

MOL: Jaké jsou tvé TOP3 mušky z nové knihy?
LL:
1. F Fly (Marjan Fratnik)
2. Once & Away (Hans van Klinken)
3. L Compara Dun (Leon Links)

MOL: Máš nějaké další plány ohledně psaní?
LL: Pracuji pro holandský muškařský časopis, kam píši minimálně pět nebo šest článků ročně. Navíc píši recenze na knihy a videa, vázací pomůcky a materiály. V budoucnu bych také rád napsal trochu obecnější knihu o vázání mušek.

MOL: Děkuji za rozhovor a Goede vangst!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva