Muškařské zahájení | Jižní Čechy | CzechNymph.cz
HomeČlánkyOstatní Začátek sezóny v Jižních Čechách

Začátek sezóny v Jižních Čechách

Kategorie: Ostatní články o muškaření | Autor: Pavel Adamovský

Je dobré zahajovat sezónu v jižních Čechách? Pár postřehů ze zahájení v roce 2001.


Vltava pod Rožmberkem

Každým rokem řeším společně s kamarády stejné dilema. Kam se vypravit na první výpravu na pstruhové vody v novém roce? Je zde vždy několik omezujících faktorů - počasí, stav vody v řekách, atraktivnost revíru, ale také dostupnost revíru a finanční rozpočet pro víkendovou výpravu. Tento rok jsme se rozhodli zahájit pstruhovou sezónu v jihočeském kraji, a proto se s Vámi rád podělím o několik poznatků, které se Vám mohou hodit, budete-li stejný problém jako my řešit příští rok.

Jihočeský kraj je pro muškaření atraktivní hned z několika hledisek. Je zde dostatečné množství a rozmanitost revírů, kde lze muškařit. V první řadě máme k dispozici několik desítek kilometrů jedné z našich nejkrásnějších řek - Vltavy. Zde je muškaření z kraje sezóny dosti složité, neboť je vždy dosti vysoký stav vody, což je především omezující pro ty, kteří řeku důkladně neznají. Začátkem sezóny je na Vltavě asi nejúčinnější způsob streamerování. Velmi oblíbené jsou z kraje sezóny partie pod Vyšším Brodem a také pod Rožumberkem. Z mušek vyzkoušejte hnědé zonkery, appetizera nebo klasického goldheada. Pokud se Vám na Vltavu z jakéhokoliv důvodu nechce, můžete vyzkoušet blízkou Malši, především v úseku nad Římovskou nádrží. Malše je oproti Vltavě pouhou říčkou a tudíž kromě streamerování můžeme vyzkoušet i mokrou mušku. Druhým důvodem, proč volit jižní Čechy je dostatek kvalitních pstruhových nádrží, které přijdou vhod především při vysokém stavu vody v řekách. Dnes je však i mnoho muškařů, kteří dají přednost zahájení pstruhové sezóny právě na stojatých vodách. Navštívit můžeme například nádrž Květoňov, nebo i menší revíry jako například Soběnov, Žumberk nebo Dobrkovskou Lhotku. Třetím důvodem je dobré zarybnění revírů. Jihočeši pravidelně vysazují před zahájením dostatečné množství duháka a sivena a v zarybňování pokračují v průběhu celého roku. Také zarybnění stojatých vod je velmi dobré a například na Květoňově se počátkem sezóny loví i ryby přes 50 cm. Pravděpodobnost, že průměrný muškař bude při zahájení bez ryby je dosti mizivá.


Duhák z Vltavy

Pro úplnost je ale také dobré uvést věci, které se ne všem muškařům musí líbit. Pokud rádi rybaříte o samotě, pak se raději z kraje sezóny všem vyhlášeným místům v jižních Čechách raději vyhněte. Vltava pod Vyšším Brodem, u Rožmberka nebo Malše nad Římovem připomínají Václavák a také rozestupy mezi rybáři na Květoňově jsou minimální. Hodně rybářů si k vodě jede pro vysazené ryby a princip Chyť a pusť dostává často na frak. Dalším problémem může být ubytování. Většina levných ubytovacích zařízení (kempy, chatky atd.) je ještě uzavřených a ostatní ubytování je relativně drahé (vzhledem k atraktivnosti oblasti a dostatku turistů ze sousedního Rakouska a blízkého Německa). Proto doporučuji si ubytování zařídit předem, jinak se Vám nocleh může pěkně prodražit.

Jaká je tedy odpověď na otázku zda zvolit jižní Čechy jako místo pro první vycházku na pstruhových vodách v novém roce? Asi bude dosti individuální, moje doporučení zní asi takto: Chcete-li si chytit na zahájení mírovou rybu, popovídat si s kolegy muškaři a máte-li nějaký peníz na ubytování, určitě se do jižních Čech vypravte, jinak raději zůstaňte u svého oblíbeného revíru. Samozřejmě se ale také mohu mýlit, neboť v jižních Čechách je revírů ještě mnohem více a ne všechny jsem poctil svoji návštěvou.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva