Kopírujeme nebo krademe? | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyOstatní Kopírujeme nebo krademe?

Kopírujeme nebo krademe?

Kategorie: Ostatní články o muškaření | Autor: Pavel Adamovský

Krátké vyjádření mé osobní frustrace nad kopírováním obrázků z našeho webu...

Tento krátký příspěvek publikuji za svoji osobu. Osobu, která propadla muškaření a která by ráda dala muškaření něco více než pouze odnesení ryb z místního vydrancovaného revíru. Osobu, která má daleko k dokonalosti (té lidské i té muškařské).

Rád bych se s vámi podělil o moji frustraci z chování dvou „kolegů muškařů“. Muškařů, kteří tvoří maximálně promili z naší muškařské populace, ale oba dva shodou okolností potencionálně ovlivňují poměrně značnou skupinu muškařů tím, že jim (nám) něco prodávají. V této zmiňované kauze se nejedná o nic banálnějšího než porušování autorských práv.

V poslední době jsem narazil na dva sajty, u kterých jsem objevil obrázky, které mi připomínaly něco blízkého. A nejenom něco blízkého, ale spíše něco osobního. Narazil jsem na komerční weby, jejichž majitelé bez mého vědomí používali obrázky, které spatřily světlo světa na mém digitálu a pécéčku (resp. na digitálu a pécéčku mého kolegy z MOL).

Pro vaši představu uvádím názorné příklady:

Originál:

 

Originální mušky na MOL

 

Kopie:

zkopírovaná muška zkopírovaná muška zkopírovaná muška

 

Originál:

Vázací stojánek na stránkách MOL Fixy na stránkách MOL

Kopie:

Vázací stojánek na stránkách Starfish Fixy na stránkách Starfish

Zdá se mi, že stále někteří z nás nemají (nebo záměrně mít nechtějí) základní povědomí o tom, že i na internetu platí určitá pravidla v oblasti osobního vlastnictví. Jestliže na internetu publikuji jakýkoliv text nebo fotografie, neznamená to, že si tyto věci může kdokoliv „přivlastnit“ a používat podle vlastních potřeb. Dovedu přimhouřit oči nad tím, když se moje fotografie objeví na soukromém (nekomerčním) sajtu, ale pokud se setkám se svými obrázky na komerčním webu (aniž by mne jejich autor o použití obrázku informoval), pak tuto skutečnost považuji za krajně neetickou, ba spíše ji kategorizuji jako normální zlodějnu. Ono i bezduché vyfocení mušky nebo svěráčku vyžaduje určitý čas a technické vybavení, které není zadarmo.

Kvůli několika pitomým obrázkům (a jejich „zneužití“) se ale více rozčilovat nebudu. Snad bych jen rád vyzval všechny z vás, abyste se zamysleli nad tím, u kterých obchodníků nakupovat. Volba je na vás. Buď podpořte ty, kteří hrají podle pravidel fair play a nebo nakupujte u těch, kteří se nestydí parazitovat na jiných.

Petru zdar!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva