1. Karlovarské muškařské fórum | CzechNymph.cz

🍂 Podzimní lipanová sezóna je konečně TADY. Vybavte se na ni na CzechNymph.cz a buďte dokonale připraveni! 🎣

HomeČlánkyOstatní 1. Karlovarské muškařské fórum

1. Karlovarské muškařské fórum

Kategorie: Ostatní články o muškaření | Autor: Pavel Adamovský

Pár řádek o zajímavé muškařské akci organizované Muškařským klubem Karlovy Vary.

Přednáška Martina Pařízka

Prvního březnového víkendu proběhlo 1. Karlovarské muškařské fórum (kde jinde než v Karlových Varech), akce organizovaná Muškařským klubem Karlovy Vary. Určitým způsobem se jednalo o oživení tradice muškařských seminářů, které se u nás konaly v 90. letech, ale jak ukázal program fóra, tak určitě nešlo pouze o sentimentální pohled do historie.

Výhrou účastníků byla volba pátečního příjezdu do místa konání akce, protože sobotní sněhová nadílka hodně zkomplikovala dojezd všech, kteří se rozhodli cestovat v sobotu ráno a část muškařů zřejmě rozmary počasí úplně odradily. Každopádně v sobotních dopoledních hodinách bylo v sále hotelu Marttel muškařské fórum zahájeno.

Po úvodním slovu předsedy klubu začal úvodní blok přednášek. Nutno podotknout, že první polovina dne byla věnována především obecnějším tématům a ne přímo muškařině. Toto rozhodně nebylo na škodu, protože i v mém případě byly úvodní přednášky o hospodaření, rybách nebo revitalizačním programu doplněním základního rybářského vzdělání, kterého se mi z nejrůznějších důvodů v minulosti dostalo pomálu. Prvním přednášejícím nebyl nikdo jiný než rožňovský klasik Mirek Kudlák, který účastníky hned na začátek "provokoval" svými úvahami o krizi pstruhových revírů. Následovaly přednášky z úst erudovaných odborníků. Jako druhý v pořadí přednášel Martin Pařízek o často diskutovaném tématu snášenlivosti jednotlivých salmonidů, následovaný Zdeňkem Adámkem, který nám odhalil výsledky zkoumání rozboru žaludků pstruha duhového těsně po jeho vysazení do mimopstruhového revíru Svratka 1. Po shlédnutí prezentované statistiky se začaly objevovat nápady o muškách typu Vajgl, Jehněda a jiné.

 

Přednáška Miloše Holuba se věnovala revitalizaci povodí Pramenského potoka a jeho znovuosídlení pstruhem obecným v CHKO Slavkovský les. Následoval příspěvek Radka Šandy o populaci sivenů v Jizerských horách v nádržích Bedřichov, Souš a Josefův Důl. Praktické informace z hospodaření na pstruhovém revíru přinesl Tomáš Randák, který (mimo jiné) zastává funkci hospodáře na jednom z revírů jihočeské Blanice, a "nemuškařský" blok zakončil opět Mirek Kudlák s příspěvkem na téma Overfishing (přelovování, nadměrný odlov).

Po pozdním obědě již začaly přednášky věnované muškařské tématice. Nejdříve vystoupil designově povedený muškař Ruda Gašpar a pohovořil o rybářském oblečení. Podle mého názoru jednou z nejlepších prezetací fóra bylo pojednání Milana Putze na téma Jepice – od přírodního vzoru k napodobenině. Milanova erudovaná prezentace byla plná obrázků a informací o nejdůležitějších druzích jepic a také několika Milanových vzorů, kterými jednotlivé druhy jepic napodobuje.

Vázání Mirka Málka

Závěrečný blok obsahoval dvě prezentace z praktického rybolovu v zahraničí. Začínal Aleš Martínek s povídáním o lovu mořských pstruhů ve Švédsku (a částečně v Dánsku) a pokračoval Bohumil Mandák, který shrunul své zkušenosti s chytáním pstruhů na nádržích střední Anglie. Poslední prezentací dne bylo pojednání Alana Gaisora na téma muškařské šňůry.

Důležitou součástí fóra byla i jeho neformální část - diskuze u plzeňské dvanáctky, promítání DVD a málem bych zapomněl, že během obou dnů byla otevřená i místnost věnovaná prodeji muškařského vybavení, vázacích materiálů, mušek i muškařského bazaru. Především díky této "třinácté komnatě" jsem odjížděl z Varů s minimální hotovostí.

Druhý den fóra odstartoval Mirek Málek s ukázkami vázání umělých mušek. Mirka při jeho technické pauze operativně doplnil Martin Grün. Mirek kromě zajímavých vazačských technik, některých svých speciálních materiálů a valašského folklóru předvedl i vázání mušky na čas (jigovou mušku zvládl za 45 vteřin a snad i bez nadechnutí).

Dalším zajímavým příspěvkem byla prezentace Aleše Barana o vázání muškařkých prutů. A muškařské fórum bylo zakončeno dvojicí přednášek o chytání v zahraničí doplněné spoustou inspirujících fotografií (Tomáš Bublík - Slovinsko a Martin Grün - Mongolsko).

Závěrem by se slušelo stručné zhodnocení akce. Organizační stránka proběhla bez jakýchkoliv problémů (spíše bych ji hodnotil na velmi vysoké úrovni), prostředí hotelu Marttel bylo také zcela vyhovující. Podařilo se dát dohromady pestrý program a také kvalita prezentací byla ve většině případů velice dobrá. Panovala přátelská a otevřená atmosféra, snad jedině diskuze o stavu pstruhových revírů a možnostech řešení současného stavu byla již tradičně trochu emotivní a bohužel (také tradičné) bez jakéhokoliv závěru. Ale nutno poznamenat, že tak daleko (vyřešit současné problémy) ambice organizátorů určitě nesahaly. Je škoda, že akce nepřilákala o trochu více muškařů - zde mají organizátoři jeden úkol na vyřešení pro příští ročník. Alespoň za sebe doufám, že se uskuteční a že kolegové z Varů příští rok posunou pomyslnou laťku zase o kousek výše. Pánové organizátoři i přednášející: "DĚKUJI!!!"

Galerie přednášejících:

 

Jaromír Kudlák Martin Pařízek Zdeněk Adámek Radek Šanda

 

 

Miloš Holub Tomáš Randák Rudolf Gašpar Milan Putz

 

 

Aleš Martínek Bohumil Mandák Alan Gasior Jaromír Málek

 

 

Martin Grün Aleš Baran Tomáš Bublík

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva