Tactical Series od Fulling Mill | Umělé mušky na řeku | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRecenze Testování mušek z Tactical Series od Fulling Mill

Testování mušek z Tactical Series od Fulling Mill

Kategorie: Recenze muškařských výrobků | Autor: Pavel Adamovský

Jak jsme testovali nové mušky od Fulling Mill.


Dan Svrček vybírá vzory mušek ze série FM Tactical Series

Během roku 2010 anglická firma Fulling Mill uvedla na trh novou kolekci mušek pro říční muškaření pod názvem Tactical Series. Možná řeknete „No a co?“. Pokud se ale zajímáte o muškaření na evropských řekách a potocích, pak doporučuji tuto informaci neignorovat. Firem vyrábějících mušky existuje celá řada a počet vzorů umělých mušek jde do tisíců. Běžný muškař se ale může v široké nabídce umělých mušek lehce ztratit. K čemu ty stovky vzorů, když většina muškařů stejně chytá na maximálně několik tuctů osvědčených mušek?

Takže proč se máme vůbec vzrušovat kvůli Tactical Series od Fulling Mill? Argumenty jsou jednoduché:

- jedná se o vybranou kolekci 28 moderních vzorů pro všechny druhy říčního muškaření (suchá muška, mokrá muška, nymfování, streamerování)
- výběr mušek za nás provedli přední angličtí muškaři včetně Olivera Edwardse a Jeremy Lucase
- kolekce obsahuje i účinné vzory tunsgstenových nymf a jigů, které zatím nejsou běžně dostupné a nebo také realistické vzory podle Olivera Edwardse, jejichž vázání je pro běžného vazače tvrdým oříškem
- všechny mušky jsou určené pro sportovní muškaření a proto jsou vázány na háčcích bez protihrotu

Kolekce Tactical Series pokrývá většinu potřeb evropského říčního muškaře a každý z nás asi bude obdivovat jiné vzory a porovnávat s tím, co má dnes v muškařské krabičce. To, co mě na Tactical Series zaujalo jako první, byly tungstenové jigové mušky. Dlouhodobě praktikuji nymfování a z vlastní zkušenosti vím, že sehnat kvalitní komerčně navázané tungstenové nymfy a také nymfy na speciálních jigových háčcích bylo dlouho velmi obtížné. Především takové vzory, co jsou k vidění u závodníků, kteří se věnují muškaření na úrovni světové extratřídy. Tactical Series toto zcela změnily. Nyní mají všichni muškaři možnost vyzkoušet chytání na vzory, které byly donedávna ukryté v krabičkách těch nejlepších evropských muškařů.

Přestože jsem byl stoprocentně přesvědčený, že mušky z Tactical Series budou fungovat, neodolal jsem pokušení je prověřit v náročném testu. Domluvil jsem se s bývalým českých internacionálem Danem Svrčkem, který stál mimochodem u zrodu jigových háčků a experimentováním s tungstenovými jigy (během MS 2004 na Slovensku), že prověříme účinnost tungstenových mušek z Tactical series v praxi.

Dan původně navrhoval testování na své domovské říčce Jizeře (Krkonoše, Česká Republika), ale tuto volbu jsme rychle zavrhli, protože by se nejednalo o objektivní testování, Dan totiž zná na Jizeře každý milimetr a je zde schopný nachytat i na holý háček. Díky Johnovi Wolstenholme z Fulling Mill se nám podařilo zajistit testování na revíru, na kterém jsme s Danem nikdy nechytali, ale který již podle názvu zněl jako to pravé místo na testování – anglická River Test.

Řeku Test zná uričtě většina čtenářů alespoň z obrázků nebo fotografií, na kterých angličtí gentlemani loví velké pstruhy, které lákají na suchou mušku nahazovanou proti proudu. Řeka Test je pravděpodobně nejznámější křídový tok na světě s dlouhou historií a tradicí a chytání na tomto revíru patří určitě mezi sen mnohých rybářů. Naše minivýprava se na řeku Test dostala v polovině listopadu, což je v Anglii všeobecně považováno za období určené pro zimní lov lipanů. Kromě suché mušky, která kraluje během sezóny, je v této době možné vyzkoušet na řece Test i lov na nymfu. Do Anglie jsme přijeli náležitě vybaveni a v naší muškařské výzbroji se dalo najít vše, co je potřeba pro moderní lov na nymfu – lehké trojkové pruty, devítimetrové nymfovací návazce z Kamoufilu, speciální indikátory záběrů i slabé vlasce pro lehké nymfování. Jen naše krabičky s muškami jsme nechali doma, protože o mušky se postaral John, který nám každému přichystal jednu sadu mušek k testování.

Dan viděl mušky z Tactical Series u řeky Test vůbec poprvé a vzhledem k tomu, že jako zručný vazač a bývalý závodník na komerčně vázané mušky běžně vůbec nechytá, měl jsem trochu obavu z jeho první reakce, která bývá často hodně kritická. Po prvním zkoumavém pohledu a chvilce mlčení Dan poznamenal: „Nevypadají špatně, osobně bych udělal ty vzory trochu „divočejší“ (pozn. autora: myšleno pestřejší, barevně výraznější), ale uvidíme.“ Po Danově první reakci nebylo překvapením, že vybral z krabičky tu nejdivočejší mušku (Pink Tag Jig), kterou navázal jako koncovou a na přívěs přidal již decentní vzor Orange Spot Pheasant Tail Jig.

Co se poté odehrávalo u vody není snadné popsat. Kdo na řece Test chytal, pak určitě zná kvalitu místních lipanů a pstruhů a dovede si představit, co takový revír udělá s psychikou rybáře. Pro mě bylo hodně složité udržet Dana u testování a mě samotného u fotoaparátu, protože jsme oba dostali záhy rybářskou horečku. Naším hlavním cílem byl lov lipanů, ale při lovu na nymfu nebylo možné zabránit i záběrům velkých pstruhů potočních nebo i občasných záběru pstruhů duhových. Především pstruzi větší než padesát centimetrů prověřili jak naše schopnosti, tak i naše rybářské náčiní i mušky dokonale.

S muškami pro nymfování jsme byli maximálně spokojení. Tvar, velikost, zatížení, barevné provedení i kvalita bezprotihrotových háčků se ukázaly naprosto v pořádku. Nejúčinnější nymfovací metodou se ukázal lov na dvě mušky (konečná jigová muška a na přívěs buď nymfy s tungstenovou hlavičkou a nebo jakékoliv jiné zatížené nymfy). Muška, kterou Dan navázal jako první (Pink Tag Jig), se ukázala při daných podmínkách jako jednoznačně nejúspěšnější, i když jsme se poté shodli, že za jiných podmínek mohou lépe fungovat přírodní vzory. Klasikou na lipany se potvrdily při testu růžové vzory na přívěsu (Tup Wool Bug, Dirty Pink Shrimp).

Během dvou dnů na řece Test jsme zažili standardní anglické počasí – kromě sněhu snad všechno. Nymfování bylo výrazně úspěšnější při zamračeném počasí a dešti a proto druhý den, kdy se obloha vyjasnila, si přišly na své i suché mušky z naší testované krabičky. Ve většině případů se jednalo o subtilní malé mušky (napodobeniny jepic Barry’s Red Tag, Jeremy’s Mole F Fly nebo parašutky Black Magic Klink nebo Jeremy’s Oppo Parachute), které pro ideální prezentaci vyžadují i odpovídající náčiní – lehké pruty AFTMA 2-4 a slabé koncové vlasce. K našemu překvapení přišel Dan během druhého dne na fakt, že kromě malých subtilních mušek ryby reagují i na velké brázděné chrostíky (Balloon Sedgehammer, Retirer Sedge), což nám přišlo vzhledem k roční době trochu podivné, ale ryby byly zřejmě jiného názoru.

Jaký byl tedy konečný verdikt z našeho testování Tactical Series? Mušky, které jsme používali, jsou perfektní po vizuální stránce a určitě splňují náročná kritéria pro moderní vzory vhodné pro říční muškaření. Tactical Series vnímáme jako mušky pro muškaře, který preferuje rybolov s lehčím nářadím a který podporuje nebo aktivně provozuje catch & release. Není potřeba mít obavu z bezprotihrotových háčků, zde se potvrdily naše zkušenosti, že při vhodném tvaru háčku není „ztrátovost“ ryb větší než u mušek na háčku s protihrotem. I menší mušky bezpečně vydržely záběry a zdolávání i velkých půlmetrových ryb.

A na závěr doplňuji krátkou příhodu z naší večerní diskuze nad muškami. Během sdílení našich rybářských zážitků si Dan připravil vázací svěráček, prohlédl své vázací materiály a ihned vytáhl tmavě růžovou bavlnku. Bylo mi jasné, že Dan zůstane i po testování u vázání vlastních mušek. „Co budeš vázat?“, zeptal jsem se. „Uvidíš“ zněla strohá odpověď. A za pár minut mi Dan vítězoslavně ukázal navázanou mušku. „Svrčkova kopie Pink Tag Jig”, prohlásil s lišáckým usměvem Dan. Takže i na něm nechala Tactical Series určitou stopu…

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva