Testování Olympus Tough | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRecenze Testování Olympus Tough

Testování Olympus Tough

Kategorie: Recenze muškařských výrobků | Autor: Pavel Adamovský

Poznámky a postřehy s prvními zkušenostmi s outdoorovým fotoaparátem od Olympusu.


Olympus Tough

Muškařím, chodím po horách, občas provozuji nějaký ten rekreační sportík a kromě toho amatérsky, ale vášnivě rád fotím. Moje fotografické dilema se krásně odráží speciálně při muškaření. Buď s sebou beru svoji zrcadlovku, a pak mám během svých výprav v broďácích velkou bouli na břiše a k tomu neustálý strach, abych svůj drahocenný přístroj nenamočil (což se již v minulosti stalo), nebo volím snazší cestu a strčím do kapsy u brodících kalhot nebo muškařské vesty mobil či lehký kompakt, ale pak vím, že použitelné fotky udělám pouze tehdy, bude-li dobré světlo, což při rybaření zas tak často není. Navíc i mobil jsem již nechtěně testoval na ponoření do vody a výsledek nebyl úplně ideální. Až do letoška mě nikdy nenapadlo zkusit jinou cestu, ale náhoda tomu chtěla a já dostal možnost vyzkoušet si outdoorový fotoaparát od firmy Olympus, konkrétně typ Olympus Tough. Ten by, alespoň podle recenzí, mohl vyřešit spoustu mých fotografických problémů při sportovních aktivitách v přírodě. A tak vám teď přináším moje zkušenosti.

Moje recenze není výsledkem standardního testování (těch je již k přečtení na internetu spousta), jedná se spíše o základní zkušenosti amatérského fotografa, který zásadně nečte manuál výrobců, nezná všechna pravidla pořízení kvalitní fotografie a který své fotky zveřejňuje především na sociálních sítích a webových stánkách. Tak co se mi tedy líbilo a co nikoli?

Testovaný model: Olympus Tough TG-4, cena 9999 Kč.

https://www.olympus.cz/site/cs/c/cameras/tough/index.html


Tloušť

Odolnost

Hlavní důvod, kvůli kterým jsou outdoorové kompakty populární (a kvůli kterému jsem se rád uvolil testovat), je odolnost vůči různým pro fotografa negativním přírodním vlivům. Začněme vodou – u Tough vlastně ani nemůžeme mluvit o voděodolnosti, protože Tough je přímo určen i pro focení pod vodou! Vlastnost, která možnosti focení rybářů a milovníků všech vodních sportů značně rozšiřuje oproti běžným kompaktům i mobilům. Osobně jsem nikdy dříve snímky pod vodou nezkoušel a po testování musím říct, že to bude jedna z funkcí, kterou budu využívat hodně často. Záběr ryby v jejím přirozeném prostředí je pro diváka daleko zajímavější než fotka nad vodou a nebo, jak často vídáme, fotka úlovku uloženého v trávě...

Každopádně odolnost proti vodě má i další praktické výhody – můžete bez obav fotit i v silném dešti nebo fotit akčně přímo při lovu ve vodě. Ovšem pro mě asi to nejdůležitější - není potřeba se stresovat, jestli je moje kapsa na vestě nebo broďácích voděvzdorná nebo nebrodím-li již příliš hluboko, a není-li tedy moje cenná elektronika v bezprostředním ohrožení. Mohu se plně soustředit na sport a užívat si pobyt v přírodě.

Další rozměr odolnosti je nárazuvzdornost. Tu jsem raději cíleně netestoval, přece jen člověk má naučené zábrany jen tak pustit drahou věc na zem. Jako na potvoru mi sám ne a ne vypadnout z ruky, takže nastala záložní varianta a já poprvé v životě bez obav půjčil foťák dětem. Bylo radostí pozorovat, jak moje děti nevědomky testují aparát společně se mnou. Když mně nebo jim foťák upadne, případně na něj dopadnu já? No co, tak bude pouze znovu otestován…

Jistě také dobře znáte ten strach a obavy u drahých foťáků nebo mobilů, abyste s nimi někde neťukli, nebo vám vaše hračka nevypadla z ruky. U Tough můžete všechny tyto negativní pocity rychle pustit z hlavy, můj test dopadl na výbornou. Jen jeden praktický tip: pokud budete vybírat barvu, zvolte červený model, výrazně lépe se po pádu hledá nežli ten černý, a to nejen na suchu, ale i při nedobrovolné cestě po dně řeky.

Ještě musím zmínit avizovanou odolnost proti prachu a mrazu, ale ty zatím nemám otestované vůbec. Ale u vodotěsného kompaktu je odolnost proti prachu jaksi očekávaným standardem. Přežil-li tedy testování vodou, přežije nejspíše i prach. A na testování mrazem musím ještě počkat na trochu chladnější počasí.

Světelnost fotoaparátu

Další funkce, která mě zaujala na testovaném fotoaparátu, byla světelnost 2.0. V praxi světelnost znamená, že čím nižší číslo, tím lépe foťák funguje při zhoršených světelných podmínkách – soumrak, svítání, neřku-li diskuze o rybách v hospodě. Světelnost 2.0 je u kompaktů spíše výjimkou. Tento parametr je u Tough klíčový především kvůli focení pod vodou, ale přednosti dobré světelnosti jsou samozřejmě mnohem širší.

Olympus Tough v tomto funguje spolehlivě a moc se mi zamlouvá. Ve většině situací, kdy mobil nebo běžný kompakt již potřebuje k focení blesk, Tough zvládne focení za šera o třídu lépe. Stačí si pohlídat, aby se vám ruce příliš netřásly, a vaše fotky dostanou nový rozměr. A pro ostatní situace tu pořád ještě nabízí blesk, který je u Tough solidně vyvážený; výrazně méně častěji získáte fotky přesvícené nebo nedosvícené, jak tomu bývá především u levnějších kompaktů.


Laisälven, Švédsko

Širokoúhlý objektiv

Ještě jeden technický parametr objektivu stojí za zmínku, a to spodní hranice rozsahu zoomu 25 – 100 mm. To jsou v zásadě parametry širokoúhlého objektivu. V praxi to znamená, že se vám do fotografie vejde více objektů než při focení se standardním objektivem. To je výhodné při focení krajiny, početnějších skupinek nebo při focení na malém prostoru třeba při lezení po skalách... Horní hranice rozsahu zoomu 100 mm je na spodní hranici teleobjektivu, ale na focení v dálce bych nedoporučil žádný kompakt a Tough nebude výjimkou.


Killer Shrimp

Makro režim

Jednou z funkcí, kterou Olympus u modelu Tough vychytal, je režim focení z blízka (makro). Dovolím si říct, že pro amatérského fotografa se tímto režimem otevírá zcela nový svět makro fotografie. V minulosti jsem strávil desítky hodin focením umělých mušek různými fotoaparáty a výsledky byly často hodně frustrující. Tough moji neoblíbenou činnost proměnil v radost. Ať již budete fotit mušky v „ateliérovém prostředí“, jen tak u vody na ruce a nebo super tajně, když úspěšnější kolega nechá svoji krabičku nestřeženu, výsledek bude výborný. Na makro režim můžete pořizovat snímky již ze vzdálenosti 1 cm. Dokonalá je funkce skládané makro fotografie z více obrázků, což vám při focení zblízka výrazně zvětší hloubku ostrosti – rozdíl můžete vidět z příkladu uvedeném v související fotogalerii, kdy jeden snímek je pořízený standardně a u druhého je využita funkce skládaného makra. A makro v přírodě samozřejmě není pouze o focení mušek"!

Dodatečné funkce

Každý, kdo si rád při fotografování rád popustí uzdu své kreativitě a nebo chce prořizovat zajímavé fotografie bez důkladné znalosti nastavení fotoaprátu, jistě ocení většinu funkcí, které Tough nabízí. Mezi klasiku již patří přednastavené režimy (Tough nabízí: portréty, krajina, pláž...). Speciální jednoduché přepnutí je na režim makro (s dalšími možnostmi nastavení jako např. již zmiňované skládané makro) a režim focení pod vodou s několika dalšími podrežimy (podvodní makro, širokoúhlý obrázek atd.).

Možností je také focení s prioritou clony, což se v praxi nejčastěji využije pro focení s „rozmazaným“ nebo naopak ostrým pozadím. Možnosti focení s prioritou času Tough nenabízí, ale osobně mi tato funkce příliš nechybí.

Pro focení v přírodě určitě oceníte také možnost ukládat GPS údaje k jednotlivým snímkům, takže zpětná složitá identifikace místa focení je s touto funkcí minulostí (potřeba instalace aplikace OI.Track).

Další užitečnou věcí je možnost propojení fotoaparátu se smartphonem prostřednictvím wifi. Podmínkou je pouze mobilní aplikace OI.Share ve vašem mobilu a pak již můžete fotoaparát ovládat i na dálku, či jednoduše importovat snímky bez nutnosti vyjmutí karty nebo propojení fotoaparátu kabelem s počítačem.


Be Tough!

A co by mohl Olympus u Tough zlepšit?

Pár maličkostí ke zlepšení by se u testovaného modelu našlo. U videa je hodně rušivý šum, který trochu degraduje jinak solidní kvalitu natáčeného videa. Malinko nepraktické mi přišlo ze začátku také nabíjení baterky přímo ve fotoaparátu (připojením přístroje kabelem ke zdroji energie). Sice nemusíte tahat extra nabíječku, ale fotoaparát je během nabíjení baterky nepoužitelný. Ale časem se ukázalo, že jde o to trochu narušit vlastní dobíjecí stereotypy nebo zakoupit náhradní baterku.

Závěrem

Další výhody a nevýhody již popisovat nebudu, myslím, že bude lepší funkcionalitu ilustrovat přímo na snímcích, které jsem za poslední měsíc s Olympus Tough nafotil.

Co tedy říci závěrem. Olympus se vydal správnou cestou. Klasickým kompaktům zřejmě díky stále se zlepšujícím fotoaparátům ve smartphonech brzy odzvoní a místo na trhu budou mít především profesionální fotoaparáty a pak fotoaparáty speciální. Mezi tuto druhou skupinu bych zařadil foťáky určené pro outdoor. Na základě mé zkušenosti je Olympus Tough skvělá hračka pro všechny, kteří fotí rádi, ale nemají ambice fotit jako profíci. Fotoaparát, který je velmi praktický a superodolný v nejrůznějších situacích, pomůže udělat nadprůměrné snímky oproti mobilům a klasickým kompaktům a navíc je ještě cool a je radost si s ním hrát a bavit se. Takže jednoznačně moje fotoaparátová volba číslo jedna pro další outdoor výpravu!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva