Patentka - umělá muška | články o muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyUmělé muškyZabiják patentka

Zabiják patentka

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Pavel Adamovský

Můj první a poslední článek v již neexistujícím časopise Muškař a vazač.

Každým rokem vždy objevím nějakou novou mušku, která mi zcela učaruje a stane se mým hitem sezóny. V loňském roce jsem se zamiloval do Patentky. Přestože tuto mušku znám již delší dobu z různých knížek o muškaření, nikdy jsem na ni nezkoušel chytat. Domníval jsem se, že v pstruhových a lipanových tekoucích vodách patentky nežijí a tudíž chytat na ně nemůže být vůbec úspěšné.

Obrat nastal vloni na podzim. Vydal jsem se kamarádem Kozlem na říčku Svatavu, která stéká z Krušných hor a v Sokolově mizí ve větší a silnější Ohři. Svatava, (kterou tvoří dva revíry - Svatava 1 a Svatava 2), je místní vyhlášená lipanová voda a proto jsem měl v krabičce připravené především lipanové mušky. Protože v podkrušnohoří již touto dobou mrzlo, zastavili jsme se v Sokolově v rybářských potřebách pana Matouška pro neoprenové rukavice. Samozřejmě jsme se zeptali i na mušky, které fungují na Svatavě. Nakonec jsme si kromě rukavic odnesli z obchodu i pěknou kupičku nejrůznějších mušek, bez kterých podle rady zkušeného obchodníka na Svatavu nelze.

Ze Sokolova jsme se vydali směrem do Krušných hor a zastavili jsme nedaleko městečka Oloví. Na zemi již byla asi pěticentimetrová vrstva sněhu a teplota několik stupňů pod nulou. V několika vrstvách teplého oblečení a prsačkách jsem si připadal spíše jako astronaut než jako muškař. První mušku, kterou jsem ve Svatavě smočil byl karoténový blešivec, moje nejúspěšnější muška několika posledních výprav. Po deseti minutách, kdy jsem neměl ani záběr, jsem přišel na radu ke Kozlovi, který již tahal druhou rybu. "Zkouším tu červenou potvoru" zněla odpověď. Nebylo co řešit a navázal jsem patentku také. Od té doby se spustil lipaní koncert. Tahali jsme jednoho lipana za druhým. Většina z nich měla délku mezi 27-30 cm, ale bylo i pár kousků okolo 35 cm. Druhý den se situace opakovala: Lipan, zamrzlá očka, lipan, hlt skotské whisky, lipan atd. Byl to prostě jeden z nejhezčích rybářských zážitků minulé sezóny.

Od této výpravy zkouším patentku poměrně často. Samozřejmě není úspěšná všude, ale na revírech, kde rybám chutná, je to skutečný zabiják. Nechytám s ní ještě natolik dlouho, abych byl schopen doporučit, kde a kdy ji přesně použít. To musíte vyzkoušet sami. Mě patentka výborně funguje na podzim na Mži 5-6 a Svatavě. Na jaře velice dobře fungovala při lovu lipanů mezi raftaři na Kamenici (přítok Jizery) a také v pozdním létě na tlouště pod jezy na mimopstruhové Sázavě.

Patentka

S patentkou chytám většinou na krátkou nebo odhazovanou nymfu proti proudu. Je možné ji kombinovat i s ostatními muškami, ale pokud na ni zrovna lipani mají chuť, nemá smysl je rozptylovat ostatními muškami. Na bílou rybu se mi osvědčila kombinace patentka a red tag, kdy patentku používám jako koncovou mušku a red tag jako přívěs. Určitě ale ta nejúspěšnější kombinace na své objevení teprve čeká.

Patentku mám rád i proto, že její výroba je velice jednoduchá. Stačí nám blešivcový háček, olověný drátek, červený bodyglas a černá vázací niť. Patentku vážu na větší háčky (č.8-10). Háček zatížíme olověným drátkem a k obloučku háčku přichytíme bodyglas. Je dobré bodyglas na konci po délce asi 5 mm sestřihnout, aby byl užší a při vázání mušky netvořil "prdelku". Pak již bodyglas společně s vázací nití omotáme okolo háčku a u očka uděláme černou hlavičku. Během několika chvil je muška hotova. Další výhodou Patentky je její nezničitelnost. Jediné nebezpečí je její utrhnutí v hluboké tůni nebo v pobřežní vegetaci.

A tady končí náš krátký příběh o hrdince jménem Patentka. Napište nám, jak a kde funguje Vám.

Patentce zdar!

Pavel Adamovský

 

Vaše ohlasy:

1) Reaguji na Váš článek z časopisu Muškař. Já mám velice dobré zkušenosti s lovem na patentky zejm. na stojatých a klidně tekoucích mimopstruhových vodách, kde s nimi s úspěchy lovím perlíny, plotice aj. bílé ryby. Co se týce lovu pstruhů a lipanů lovím s nimi v klidnéjsích partiích, zejm. v létě na večer. na pstruhy funguje vcelku spolehlivě. Nejvíce se mi osvědčila barva vínová. Velikost přizpusobuji dle dané lokality.

2) Přečetl jsem si článek o patentce a rozhodl jsem se napsat pár připomínek. S patentkou chytám již dvanáct let. Je úspěšná na všech tocích Severní Moravy. Váži ji na háčcích č. 12 a 14, jiné velikosti jsou absolutně bez úspěchu. Používám vázací variantu, která se mi osvědčila, jako úspěšnější než vaše verze. Na nezatížený háček namotám silnější červenou vázací nit, čímž je muška hotova. Používám dvě lovné techniky. Při krátké nymfe je umis'tuji na horní přívěs a při dlouhé n. používám intermediální šnůru pouze s jednou muškou. Jinak plně souhlasím s vaším článkem, zvláště pak s poznámkou o nerozptylování ryb jinou muškou.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva