Krabička Gerharda Laibleho | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé muškyKrabička Gerharda Laibleho

Krabička Gerharda Laibleho

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Pavel Adamovský

Pohled do krabičky Gerharda Laibleho, vazačského mistra a fandy do CDC peří.


Gergard Laible

Tento článek vznikl za laskavé podpory firmy Rudi Heger GmbH.

Většině muškařů asi nemusím vysvětlovat, co je to Laiblův skřipec a na co se používá. O něco méně z nás však již ví něco o pánovi, po kterém se Laiblův skřipec jmenuje - Gerhard Laible. A počet těch, kteří měli možnost číst články Gerharda Laibleho v některém renomovaném muškařském časopise, bude ještě menší. Každopádně ti, kteří podrobněji četli knihu Vázání mušek z peří CDC, si určitě vybaví Laibleho obličej a snad i některý z jeho CDC vzorů, které se v knížce objevily.

Právě články o CDC Laibleho proslavily, i když jeho "sláva" poněkud zůstává ohraničena územím německy mluvících států. Gerharda Laibleho jsem měl možnost osobně potkat na tzv. Traun sympoziu (víkendová akce pořádaná firmou Rudi Heger GmbH na rakouské řece Gmundner Traun, při které se chytají ryby, baští bílé klobásky, testují pruty značky Sage, vážou mušky a prezentují odborné referáty), kde vázal CDC mušky pro lov pstruhů a lipanů na místní vodu.


GL CDC Caddis Teenager přírodní

Nebudu se rozepisovat o Gerhardu Laiblemu ani o jeho muškách, protože to by nebylo fér. Naše setkání bylo poměrně krátké a ani nemám s Laibleho vzory praktickou zkušenost. Přesto si ale myslím, že nahlédnutí do Laiblovy muškařské krabičky stojí za to. Inspirace se v jeho vzorech najde více než dost. Byl jsem tedy rád, když mi Gerhard dovolil udělat několik fotografií jeho muškovnice.

Snad jen doplním čtyři postřehy, které mi i přes moji bídnou němčinu neunikly:

Laible říká, že neexistuje špatné CDC peří. Každé CDC se dá při vázání využít, záleží pouze na zručnosti a představivosti vazače a na tom, na jaké části mušky chceme CDC peří využít.
Všimněte si u Laiblových mušek časté používání barevných syntetických materiálů (aerodriving). Laible tvrdí, že čím je starší, tak tím raději používá "divoké barvy" mušek, protože je na vodě lépe vidí. Barevný aerodriving váže vždy na horní část mušky tak, aby jej viděl pouze on a ne jeho protivník pod vodní hladinou.
Zajímavé mi přišlo i používání mufloní srsti u křidélek suchých mušek. Mufloní srst má výborné plovací schopnosti a Laible ji používá především u větších mušek jako doplněk k CDC a aerodrivingu.

GL stealheadovka vhodná i na traunské pstruhy

Při lovu duháků na Traunu v peřejnaté vodě používá Laible i poměrně velké vzory. Muška na obrázku je původně určená pro lov steelheadů v Kanadě, ale velice dobře údajně funguje i na Traunu.

A tady je již slíbený pohled do mistrovy krabičky:

Krabička Gerharda Laibleho

Krabička Gerharda Laibleho

Krabička Gerharda Laibleho

Krabička Gerharda Laibleho


Gerhard Laible a mušky, které často neukazuje...

Mnohem více času na diskuzi a výměnu mušek bylo až v penzionu Wirt am Bach, kde Laible bydlel a kam jsme s kamarádem zajeli na dřevorubecký řízek, gulášek z lišek a lahodný tvarohový štrůdl s vanilkovou omáčkou. Náhoda nás posadila k jednomu stolu v hotelové restauraci. Dobrou náladu u stolu notně podpořil výkon českých fotbalistů na ME proti Dánsku. Vlastně spíše rundy místního ovocného destilátu, které následovaly každý gól v dánské síti.

Nejdříve jsme vyměnili pár mušek a sdělili si nejčerstvější zážitky z muškaření na Traunu. Po třetím gólu jsme však došli ke skandálnímu odhalení. Zeptal jsem se Laibleho, zda chytá i na jiné mušky než na vzory ze CDC. Chvilku se Laible ošíval a božskou kápnul po drahné chvíli až jeho kolega. Krabičky s muškami ze CDC jsou určené pouze pro výstavy, prezentace a povídání o suché muškařině. Tajné trumfy má schované v krabičce, kterou na sympoziu neviděl nikdo (viz obrázek).

Pozn. redakce: poslední odstavec psal autor po třetím českém gólu, proto přesnost informací nemusí být stoprocentní.


GL CDC Caddis Teenager růžový

Gerharda Laibleho viděl můj kolega i přímo při akci. Na Traunu byla onoho víkendu dosti vysoká voda a po sběru ryb nebylo několik dní ani památky. Ve stejné době, kdy se naší nejúspěšnější taktikou zdálo být streamerování se zonkery na hlubokých jámách a kdy jsme se suchou mušku vůbec neodvážili použít, Laible zkušeně nabrodil do proudu a během chvilky měl v peřejnaté vodě na sucho několik duháků. Že by na té suché mušce přece jen něco bylo?

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva