Blob - Umělá muška | Jezerní muškaření | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé muškyBlob - V jednoduchosti je síla!

Blob - V jednoduchosti je síla!

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Ála Richie

Toto tvrzení je mnoha zkušenostmi ověřeno a potvrzováno již řadu let v mnoha oborech a v muškařině tomu rozhodně není jinak. A právě u jezerních mušek s příhodně zakulaceným jménem BLOB to platí dvojnásob.


Krásný mlíčák pstruha duhové oklamaný blobem Twinkle Orange.

Nemá smysl zde opět zmiňovat a opakovat všechny tolikrát publikované a spekulované možnosti, co vlastně Bloby pro ryby znamenají, co a zda-li vůbec něco napodobují, nebo zda právě jen jejich netradiční vzhled a dráždivý efekt je pro ryby ten rozhodující faktor, díky kterému na Blobové mušky velice často a s oblibou útočí nejen čerstvě vysazené ryby a přijímají je s velkou důvěrou. Bloby zaznamenaly velký boom v oblastech jezerní muškařiny před několika lety, kdy je nejvíce proslavil vynikající anglický jezerní muškař a závodník Iain Barr, který se stal v lovu s těmito zvláštními a netradičními muškami opravdovým specialistou. Naším cílem je ale představit Vám bloby nejen jako speciální závodní mušky, ale jako natolik úspěšné vzory, které si může navázat a s velkým úspěchem s nimi chytat naprosto každý z vás!

Blob, jako každá originální muška, musí splňovat jisté aspekty, které z něho dělají pro ryby smrtící zbraň! Je pravda, že použitého materiálu na něm není příliš a i z hlediska vázacího postupu se jedná o opravdu jednoduchý vzor mušky. Ovšem jak jsme zvyklí i u jiných úspěšných nástrah, je třeba jít s dobou a obměňovat i dříve bezkonkurenční vázací materiál, neboť ryby si velice rychle zvykají na zažité standardy a naše mušky poměrně rychle okoukají i díky tomu, že je kvůli jejich efektivitě nepoužíváme na dané lokalitě jen my samotní.


Pink Blob - Vynikající nástraha na čerstvě vysazené duháky!

Nejdůležitějším materiálem pro vázání jezerních blobů je bezesporu kvalitní háček a správná syntetická šenylka!

Háček musíme volit ze silného drátu, aby odolal náporu i těch nejsilnějších a nejtěžších ryb. Neměl by mít příliš dlouhé raménko, neboť Blob by měl působit jako pulzující huňatá koule! Ale co je nejdůležitější – měl by mít dostatečně hluboký oblouček pro pevný zásek ryby skrze hustou šenylku. My pro Vás takovéto blobové speciály máme! Pro firmu Fulling Mill je vyrábí svou kvalitou proslulá japonská firma Hayabusa a jedná se o háčky FM Short Shank Special Hook. Tyto háčky jsou dostupné ve třech barevných provedeních – bronzová, stříbrná a niklová. Najdete jistě i vhodné velikosti, neboť nejčastěji používané velikosti háčků pro jezerní bloby jsou od velikosti 6 do velikosti 12. Tyto háčky mají vše, co by měl správný jezerní blobový háček mít!
Pokud jste zastánci metody Chyť & Pusť a snažíte se ušetřit ryby před vším, co by mohlo ohrozit jejich zdraví a život, máme pro Vás i novou bezprotihrotovou verzi FM Short Shank Barbless Hook s prodlouženým a velice ostrým hrotem. Tyto nové háčky jsou dostupné v bronzové a niklové barvě, ve všech potřebných velikostech.

Dalším nepostradatelným dílem skládačky jménem Blob je šenylka - povětšinou označována a známá jako Fritz Chenille. Z hlediska efektivnosti a zachování ověřených faktů je důležitá její barva, rovnost šenylkových vlasů a jejich délka, která by měla být 15 mm. Pro jednoduché vázání a precizní vzhled Blobu je stěžejní, aby vnitřní knot (jádro) šenylky, do kterého jsou stočeny syntetické vlasy, byl co nejtenčí. Dříve tomu tak nebylo… Materiál šenylky byl často různě pokroucený, vnitřní knot byl ze silného materiálu a toto vše znesnadňovalo samotné vázání blobu a znehodnocovalo jeho vzhled.


Ani tento duhák neodolal pomalu taženému zlatohlavému blobu.

Správně vyrobená a vybraná šenylka pak působí ve vodě přesně tak, jak má – při aktivním vedení mušky pulzuje, čímž vytváří drobné tlakové vlny, při slunečném počasí disponuje lákavými odlesky, uvolňuje ze sebe vzduchové bublinky a to vše se správně zvolenou dráždivou barvou dělá z našeho Bloba pro ryby neodolatelnou kořist! Pokud i vy jste doteď hledali tu správnou šenylku pro vázání těch nejefektivnějších blobů, je pro Vás tento článek tím pravým – my tyto šenylky máme!

Pokud hledáte ten nejmodernější typ blobových šenylek, anglická firma FLYBOX je číslo jedna! Tato firma se zaměřuje právě na výrobu specializovaných materiálů pro vázání jezerních mušek a v naší nabídce najdete šenylky všech možných a ověřených barev pod názvem FlyBox Gel Core Fritz. Rovněž i obdoby tohoto základního typu jako je např. FlyBox Mini Gel Core Fritz vynikající pro vázání mikro-blobů a dalších jezerních lur! Dále FlyBox Pearl Gel Core Fritz perleťovým odleskem a FlyBox UV Gel Core Fritz s neodolatelným nafialovělým UV odleskem.


Úspěšná a rybami velice oblíbená varianta - Blob Orange Nugget

Nově bychom Vám chtěli také představit velice oblíbený typ průsvitných šenylek nesoucí název Fly Box T-15 Transculent Blob Chenille, které vytvářejí po namočení velice přirozený průsvitný efekt a mohou se kombinovat např. s korálkovými srdíčky, které pak skrze šenylku prosvítají, což je pro ryby opět nová neokoukaná věc, kterou nesmí ponechat bez ochutnání!

Byť jsou Bloby stále ještě mladými muškami, začínají mít pomalu i svou vlastní historii, neboť původní jednoduché jedno- či dvou-barevné vzory (2-Tone Coctail Blob) začaly být např. zatěžovány (Lead Blob) a různě obohacovány např. lametkovými efektovými tipy, plovoucími zadečky z polycelonu (označováno jako FAB Blob), korálky na začátku (Nugget Blob), uprostřed či na konci (Egg Laying Blob) šenylkového tělíčka, lametkovými a marabou křidélky (Winged Blob) i ocásky. S velkou oblibou a čím dál častěji se kombinují s blobovým tělíčkovým základem i mušky typu Booby Nymph či Muddlery, které z Blobů dělají ve vodě vznášející se vzory a rozšiřují tak jejich pole působnosti v celém vodním sloupci s možností použití všech typů muškařských šňůr.

V případě, že si ale nestíháte navázat vlastní mušky a bloby nevyjímaje, nezoufejte a věřte, že i na Vás jsme mysleli! Rozšířili jsme naši nabídku a máme pro Vás připravený kompletní sortiment neuvěřitelných 50 Blobových vzorů z produkce proslulé anglické firmy Fulling Mill!


Krabička plná blobů připravena k testování... Můžete je mít i Vy! ;-)

Jezerní muškařská sezona začíná být pomalu, ale jistě v plném proudu, a proto neváhejte a doplňte si svůj arzenál nepostradatelnými zbraněmi - Jezerními Bloby!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva