Chrostík ve schránce | Vázání mušek | Czechnymph.cz
HomeČlánkyVázání Tipy k vázání chrostíka ve schránce - Peeping Caddis

Tipy k vázání chrostíka ve schránce - Peeping Caddis

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Ála Richie

Pojďme si ukázat, jak snadno a rychle navázat napodobeninu schránkového chrostíka typu Peeping Caddis!


V tomto krátkém článku jsem si pro Vás připravil pár užitečných tipů, jak navázat nymfové vzory Chrostíka ve schránce - Peeping Caddis, které je možné vidět např. na těchto odkazech:

A neboť se jedná o velice účinný typ nymfy, který s oblibou přijímají potočáci, duháci ale i větší exempláře lipanů, jistě byste neměli zůstat pozadu a tento vzor byste si měli být schopni rychle a efektivně navázat. Pojďme tedy na to!

Háček: Larvy chrostíků ve schránce jsou poměrně velké, takže je dobré používat i prodloužené nymfové háčky. Pro tyto účely nejlépe poslouží bezprotihrotový háček typu Fulling Mill Nymph Barbless Hook v černé či bronzové barvě, který je samozřejmě k dostání i ve verzi s protihrotem! Háček je velice pevný s dlouhým hrotem a neohne se ani pod náporem velké a silné ryby!

Tělíčko: Je z hrubé srsti nadubbované do knotu a poté sestříhané nůžkami a pro vyšší pevnost napuštěné lakem popř. vytvrzené UV lepidlem. Rybám tvrdost tělíčka nevadí, neboť jsou z pojídání celých chrostíkových larev se schránkou zvyklé na hrubost ochranné schránky! Do knotu může být použitý jakýkoliv hrubší dubbing. Samozřejmě i dle barvy výsledného vzoru je do něj možno přimíchat i nějaké flashové materiály pro vyšší efektivitu jako je Spectra Dubbing nebo Metalic Dubbing. Rovněž se může přimíchat i Deer Hair Dubbing, aby byla znatelná i členitá struktura stejně jako u pravých schránek, které si vytváří samotné larvy chrostíků.

Pokud by někdo přemýšlel o jiném řešení tělíčka, možností je více. Např. materiál Freestone Caddis Coating od Virtual Nymph je dobrý v případě, kdy se zalije do epoxidu či UV lepidla. Dříve jsem to také obdobně vázal - nasbíral jsem si drobné a různorodé, barevné kamínky (písek) a postupně zasypával a zaléval do laku. Tento typ materiálu funguje na podobném principu.

Hlavička: Je zpravidla vyrobena ze syntetické vlny, která se na konci zapálí a tím zataví, čímž se vytvoří efekt tmavší hlavičky larvy. U výše zmíněných vzorů je to - vzhledem k jejich velikosti - poměrně hutný knot umělé  příze. Jsou k dispozici i již předpřipravené materiály, např. Hemigways Caddis Tube Bodies. Použít se může i třeba smotaný Antron dubbing zatočený do smyčky a zapálený na konci.

Nožičky: Jsou skvělé z pírka koroptve. Barevně odpovídá reálným členitým nožičkám pravých larev chrostíků a i svou pohyblivostí ve vodě skvěle suplují realitu! Pro tmavší odstíny je dobré použít např. i pírka z černé slepice!

Zátěž: U výše uvedených vzorů od Fulling Millu je zátěž ve formě oloveného či tungstenového korálku vyvázána mimo raménko háčku, aby bylo docíleno jigového efektu a muška tak poskakovala po dně háčkem nahoru. Je to skvělá možnost, případně je možné navléknout klasický tungstenový korálek přímo k očku háčku a efekt bude podobný. Pokud chcete zatížit mušku komplexně, můžete celé raménko ovinout olověným drátkem.

Určitě si tento jednoduchý vzor chrostíka ve schránce zkuste navázat a vyzkoušejte jeho účinnost! Nebudete litovat! ;-)

Vázací videa v anglickém jazyce:


Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva